Primăria Pașcani se pregătește pentru iarnă cu toate dotările necesare. Firma locală de salubritate acționează în vederea achiziționării tuturor materialelor și a utilajelor pentru ca cetățenii să treacă cu ușurință peste iarnă. Autoritățile anunță că anul acesta municipiul Pașcani nu va fi luat prin surprindere de anotimpul rece, întrucât se iau toate măsurile necesare în vederea acționării pe timpul rece
În Pașcani au început pregătirile pentru iarnă. Societatea locală de salubritate din municipiul Pașcani care se ocupă cu deszăpezirea s-a ocupat cu achiziționarea și realizarea stocului de materiale și utilaje necesare. Acestea vor fi necesare pentru a depăși toate obstacolele pe care iarna le aduce.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2022/11/Deszapezire-Pascani-2.jpg)
Firma locală de salubritate acționează în vederea achiziționării tuturor materialelor și a utilajelor pentru ca cetățenii să treacă cu ușurință peste iarnă
Primăria Pașcani se pregătește pentru iarnă cu toate resursele necesare
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2022/11/Deszapezire-Pascani-3.jpg)
Firma CLP ECO SERV, în calitate de operator al serviciului public Pașcani, se va ocupa și anul acesta de deszăpezirea de la nivelul municipiului
Firma CLP ECO SERV, în calitate de operator al serviciului public Pașcani, se va ocupa și anul acesta de deszăpezirea de la nivelul municipiului. Au fost achiziționate materiale și utilajele pentru a interveni în punctele de interes și în situații de urgență.
Atât materialele, cât și utilajele din dotare vor fi împărțite în funcție de necesitățile și importanța spațiului în care se va acționa. Prioritare vor fi instituțiile publice și străzile principale.
„Avem delegat serviciul de deszăpezire. Avem un stoc de sare de 175 de tone, așteptăm încă 216 tone, am semnat deja contractul cu salina și așteptăm să completăm stocul deja existent. Avem două utilaje închiriate 8×4, cu sărăriță și cu lamă , ele vor sta în cute la noi, iar în momentul în care va fi nevoie de intervenție, intrăm pentru deszăpezire. Avem și utilaje proprii, ele sunt de capacitate mică. Intrăm pe trotuare, pe alee, prin spatele blocurilor, iar pe arterele principale intrăm cu utilajele mari.
Noi avem în delegat și Serviciul de Transport Public Local, deci o să fie prioritare traseele pe care circulă autobuzele, apoi vor fi instituțiile, cele sanitare, poliția, școlile, străzile principale și apoi străzile secundare”, menționează directorul CLP ECO SERV, Dumitru Chiuariu.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2022/11/Deszapezire-Pascani-4.jpg)
Atât materialele, cât și utilajele din dotare vor fi împărțite în funcție de necesitățile și importanța spațiului în care se va acționa
Planul de acțiune din acest an are și elemente de noutate
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2022/11/Deszapezire-Pascani-5.jpg)
Deja au fost achiziționate și închiriate materialele și utilajele, urmând ca societatea de salubritate să mai primească altele până în decembrie
Pregătirile pentru iarnă în municipiul Pașcani sunt în plin proces de desfășurare. Deja au fost achiziționate și închiriate materialele și utilajele, urmând ca societatea de salubritate să mai primească altele până în decembrie. Față de anul trecut, societatea s-a pregătit mai bine, astfel încât nu va fi luată prin surprindere de momentul venirii iernii.
„Față de anul trecut am început pregătire mai devreme, de exemplu, avem deja sarea achiziționată. Anul trecut pe timpul asta nu aveam sarea, iar toți oamenii voiau sare în decembrie, este mai greu de achiziționat, trebuie făcute din timp procedurile. Avem o sărăriță 2 metri cubi pe care o vom instala pe o remorcă acționată de un tractor care în fașă o să aibă o lamă.
În ceea ce privește sărărița, așteptăm să vină săptămâna aceasta. În plus avem freze de mână, vreo 8, sărărițe manuale, în jur de 12. Acestea sunt de mică capacitate, astfel încât să acționeze pentru trotuare. Față de anul trecut avem și lăzi care o să depoziteze saci la 25 de kilograme de sare, o să le punem la punctele cheie, la intersecție, astfel încât să fie la îndemână pentru sărărițele manuale. În ceea ce privește personalul care o să acționeze, avem la manual 22 de oameni, care o să fie împărtășiți în mod echitabil în funcție de zonă, zona deal, zona vale.
Avem 5 șoferi, un mecanic, care să acționeze în caz de urgență. Sperăm să nu fie o iarna cu multe precipitații, cu viscol, astfel încât să putem interveni la timp”, spune directorul firmei CLP ECO SERV, Dumitru Chiuariu, în condițiile în care Primăria Pașcani se pregătește pentru iarna.