Prima pagină » Coronavirus » Raed Arafat, despre ultimele restricții: ”Nu putem să spunem că situația este spre bine”

Raed Arafat, despre ultimele restricții: ”Nu putem să spunem că situația este spre bine”

23 nov. 2020, 14:38,
în Coronavirus

Raed Arafat a vorbit despre ultimele restricții ce au fost impuse pe teritoriul țării noastre. Secretarul de stat a vorbit despre faptul că nu stăm chiar bine, privind rezultatele ultimelor restricții impuse.

Acesta a explicat cum evaluează rezultatele ultimelor măsuri luate, în urmă cu două-trei săptămâni.

Raed Arafat, despre ultimele restricții

Situația nu este tocmai bună, în viziunea secretarului de stat Raed Arafat. Chiar dacă au fost impuse noi restricții, rezultatele nu sunt pe atât de bune pe cât ar trebui pentru a ne relaxa.

„În acest moment putem să spunem că nu mai avem această creștere exponențială care a fost, suntem undeva la un platou, cu unele creșteri și scăderi. Deci nu putem să spunem că situația este spre bine în acest moment, nici nu putem să spunem că există creșterea care a existat acum două trei săptămâni”, a declarat Arafat.

Restricțiile impuse vor avea un rezultat de luat în considerare abia după 30 de zile. „Dacă nu, atunci trebuie prelungite sau luate măsuri suplimentare”, a explicat Secretarul de Stat în MAI.

Arafat a vorbit și despre campania de vaccinare, spunând că ”se lucrează foarte serios”, pentru a nu exista vreo întârziere atunci când va deveni vaccinul disponibil.

„Trebuie să ne pregătim mai departe și să lucrăm pe combaterea impactului virusului și în același timp să ne pregătim pentru administrarea vaccinului și pentru vaccinarea populației într-un număr cât mai mare posibil”, a conchis acesta.

Anunțul lui Raed Arafat cu privire la sărbători

Raed Arafat a vorbit despre ultimele restricții, dar și despre situația în care ne vom afla de sărbători. Secretarul de stat a tras un semnal de alarmă și a precizat că de sărbători ne vom afla în plină pandemie, valul 2, de coronavirus.  Sărbătorile nu vor fi ca în anii precedenți.

Arafat a făcut un apel la români să nu organizeze petreceri la care să invite alte persoane de Crăciun și Revelion.

„Nu vor fi sărbători că altădată, nu putem să ne aşteptăm la sărbători că şi în decembrie 2019. Limitele generale le ştim deja: masca cred că va fi şi atunci, distanţarea va fi şi atunci, limitele la activităţile în spaţii închise vor fi şi atunci, cel mai probabil. Dacă vor fi alte măsuri, asta nu am cum să prezic de acum, dar important e să sesizăm cu toţii că nu vom avea o sărbătoare similară cu cea din 2019. (…) Vom fi în mijlocul pandemiei, valul 2, şi vom fi şi cu risc că dacă nu respectăm regulile să ne trezim cu o creştere în ianuarie-februarie. Încă vom fi în timpul iernii, care este sezonul preferat de acest virus”, a precizat Raed Arafat.

Întrebat dacă Crăciunul se va face în familie, Arafat a răspuns:

“În familie înseamnă între oamenii care stau în aceeaşi casă. În familie lărgită, înseamnă să vină şi alţii la tine, și ţi-ai asumat imediat un risc. Nu putem intra în casele oamenilor să spunem ce să facă. Asta e pe răspunderea lor. Dacă tu vrei să sărbătoreşti cu încă două-trei familii ţi-ai crescut riscul mult de a te infecta şi de a lua virusul de undeva. În final, fiecare calculează riscul pe care vrea să şi-l asume”, a mai spus Raed Arafat.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iunie 2026
20 iunie 2026