Prima pagină » International » Savanții francezi recomandă ca elevii între 11 şi 18 ani să poarte măşti de protecţie, după redeschiderea şcolilor
Savanții francezi recomandă ca elevii între 11 şi 18 ani să poarte măşti de protecţie, după redeschiderea şcolilor

Savanții francezi recomandă ca elevii între 11 şi 18 ani să poarte măşti de protecţie, după redeschiderea şcolilor

26 apr. 2020, 16:45,
în International

Elevii cu vârste cuprinse între 11 şi 18 ani din Franţa ar trebui să poarte măşti faciale pentru a stopa răspândirea coronavirusului după reluarea cursurilor şcolare din data de 11 mai, au precizat experţi guvernamentali, potrivit DPA şi Reuters.

Comitetul ştiinţific guvernamental pe problema coronavirusului a recomandat de asemenea ca pupitrele elevilor să fie aşezate la distanţă de un metru, iar clasele să fie curăţate de mai multe ori pe zi, potrivit unor recomandări date sâmbătă publicităţii.

În Franţa, şcolile şi-au închis porţile începând cu 14 martie, cu câteva zile înainte ca întreaga ţară să fie vizată de restricţii.

Comitetul a recomandat ca familiile să aibă, într-o primă etapă, posibilitatea de a alege dacă doresc să-şi trimită imediat copiii înapoi la şcoală sau nu – opţiune pe care se pare că o încurajează şi preşedintele Emmanuel Macron.

Orele de curs ar trebui eşalonate astfel încât copiii din diferite grupe de vârstă să nu se întâlnească, iar acolo unde este posibil,, elevii ar trebui să servească prânzul în clase pentru a evita să stea laolaltă, a mai precizat comitetul.

Ministrul Educaţiei, Jean-Michel Blanquer, a scris sâmbătă pe Twitter că recomandările vor sta la baza unui protocol de sănătate care va fi întocmit înainte de 11 mai.

Macron a anunţat că şcolile îşi vor redeschide porţile odată cu sfârşitul perioadei de izolare, pe 11 mai, dar barurile, restaurantele şi cafenelele vor rămâne închise cel puţin până la finalul lunii. Multe alte detalii sunt încă necunoscute.

AFP a relatat sâmbătă că premierul Edouard Philippe va prezenta marţi planul guvernamental pentru perioada de după ridicarea restricţiilor în faţa Adunării Naţionale.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”
Președintele Nicuşor Dan a vorbit despre desemnarea unui premier PSD-AUR, în condițiile tensiunilor politice dintre PSD și PNL. Șeful statului a transmis că nu desemna unui premier PSD-AUR. Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR Președintele Nicușor Dan a vorbit despre tensiunile din coaliţia de guvernare. „Este o neîncredere, o lipsă de susținere a PSD […]
Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 aprilie 2026
18 aprilie 2026