Scene șocante pe rețelele de socializare, după ce o tânără din Iași a fost bătută și umilită. Sub numele de „lachite_iasi”, profilul a strâns rapid zeci de urmăritori, fiind publicat conținut cu tentă violentă și instigatoare. Într-un clip devenit viral, o tânără este lovită peste față, iar imaginile au stârnit revoltă în rândul internauților
În doar câteva ore, pagina „lachite_iasi” a reușit să stârnească panică și revoltă în rândul comunității ieșene. Cu un conținut provocator și mesaje șocante, profilul a strâns zeci de urmăritori, transformând violența într-un „spectacol” online. Mai grav este faptul că, recent, a apărut și un videoclip în care o tânără, de aproximativ 18 ani, este pălmuită, imaginile fiind distribuite și comentate de zeci de adolescenți.
Scene șocante la Iași: o fată, bătută și umilită pe internet
Rețelele de socializare, care ar trebui să fie platforme de comunicare și divertisment, au devenit, în ultima vreme, spații unde violența este transformată în spectacol. Pagina „lachite_iasi”, descoperită recent, nu are nicio postare publică, dar adminii se folosesc de funcția „Story” pentru a lansa mesaje provocatoare și pentru a atrage atenția adolescenților.
Un exemplu este o întrebare postată de administratorii contului: „Cine are bătăi sau c*rve?”, care lasă loc interpretărilor legate de intențiile celor din spatele paginii. Pe lângă violența încurajată, tinerii promovează și postările cu conținut indecent. Mai grav, în ultima perioadă au fost distribuite videoclipuri în care tineri sunt agresați. În acest caz, o fată a fost surprinsă în timp ce primea o palmă, iar momentul a fost rapid vizionat și comentat.
Fenomenul nu este unul izolat. În ultimele luni, la nivel național au apărut tot mai multe conturi similare, care promovează „bătăi organizate” între adolescenți sau filmări cu umilirea victimelor. Strategia acestor pagini este de a șoca și de a promova în același timp, pentru a strânge rapid urmăritori și pentru a deveni virale.
IPJ Iași face verificări
Impactul acestor conturi asupra comunității este major, mai ales că publicul-țintă sunt tinerii minori. În fața acestui fenomen, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Iași a transmis că se fac verificări.
„Inspectoratul de Poliție Județean Iași atrage atenția asupra faptului că violența, sub orice formă, nu trebuie tolerată și reamintește că fiecare persoană are dreptul la siguranță și protecție. Este foarte important ca victimele agresiunilor fizice să solicite sprijinul polițiștilor și să nu rămână tăcute. Poliția încurajează toți cetățenii să apeleze numărul unic de urgență 112, ori de câte ori se confruntă cu acte de violență sau se simt în pericol. Totodată, polițiștii reamintesc că agresiunile fizice se sancționează conform legislației penale în vigoare. Astfel de aspecte sunt permanent în atenția Poliției Române; protejarea tuturor cetățenilor împotriva violenței reprezintă o prioritate pentru instituția noastră”, au declarat reprezentanții IPJ Iași.
Dincolo de latura penală, există și riscuri psihologice majore. Adolescenții expuși constant la imagini cu violență pot ajunge să considere agresiunea o normă socială, iar cei care devin victime riscă traume emoționale de durată. Fenomenul este alimentat și de muzica sau mesajele cu tentă agresivă, asociate clipurilor care dau impresia unei glorificări a „băieților duri” și a comportamentelor antisociale. Situația ridică întrebări serioase despre responsabilitatea rețelelor de socializare și implicarea comunității în stoparea răspândirii acestor conturi. În același timp, școlile și organizațiile locale pot derula campanii de conștientizare, pentru a le explica adolescenților consecințele reale ale unor astfel de comportamente.
Aceste scene șocante, din Iași, arată cât de periculos a devenit fenomenul prin care violența este transformată în „conținut viral” și cât de urgentă este intervenția autorităților și a comunității.
Ce așteptări poți avea de la o generație din fața ecranului?
Marș bai ragalie! Dar voi care stăteai toată ziua trantiti la televizor, ca alta distracție n-aveati, erați mai buni? Daca vedeati o fata agresata pe strada de vreun golan, va bagati? Daca vedeti vreun hot in autobuz, ziceți ceva? Ce treaba are una cu alta, s-au văzut profesori universitari care-si terorizat familiile cu toate cărțile citite. Repeți ca boul același text
Nu se vede mare lucru din filmare…
Dar panarama lăchită în ce cercuri intelectuale se învîrtea ?