Prima pagină » Local » Scorpionul care a băgat spaima într-o ieșeancă, supus analizelor de laborator! Prof. Emanuel Baltag: „Poate fi o specie din România, poate fi o specie din Italia, de oriunde” – FOTO/VIDEO

Scorpionul care a băgat spaima într-o ieșeancă, supus analizelor de laborator! Prof. Emanuel Baltag: „Poate fi o specie din România, poate fi o specie din Italia, de oriunde” – FOTO/VIDEO

11 mart. 2023, 02:00, 2 ,
Andreea Timofte în Local

Scorpionul care a băgat spaima într-o ieșeancă, în urmă cu două zile, urmează să ajungă la Stațiunea Biologică Marină de la Agigea, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. De asemenea, șansele ca animalul exotic să fi fost adus printr-un transport de fructe sunt mari, acesta putând să supraviețuiască în spații închise fără probleme, chiar și timp de o lună

Emanuel Baltag, doctor în ornitologie și cercetător în cadrul Stațiunii Biologice Marine de la Agigea, a vorbit pentru BZI despre controversatul scorpion ce a apărut din neant în casa femeii care l-a găsit și care ar fi fost înțepată. Amintim că ieșeanca cumpărase recent câteva banane de la Lidl Bucium. Scorpionul ce a ajuns, cel mai probabil, printr-un transport de fructe a trecut neobservat până în locuința femeii. Ulterior, speriată fiind, aceasta l-a prins într-un pahar și a mers la Unitatea de Primiri Urgențe pentru îngrijiri medicale. Doctorii care au tratat-o pe femeie au anunțat Direcția Sanitar Veterinară și Direcția pentru Sănătate Publică despre caz.

„Nu prezenta simptome de mușcătură. Pacienta a beneficiat de consult de specialitate și tratament corespunzător preventiv”, a declarat Florin Roșu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași.

Oamenii legii au fost sesizați pentru a stabili cum a ajuns scorpionul la magazinul Lidl din Iași.

Scorpionul găsit de ieșeancă, așteptat în laborator

Scorpionul care a băgat spaima într-o ieșeancă urmează să ajungă la Stațiunea Biologică Marină de la Agigea, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Deși se spunea că animalul periculos ar fi ecuadorian, specialiștii stațiunii susțin că în realitate nu se cunosc prea multe date despre acesta, urmând să fie analizat îndeaproape.

„El încă nu a ajuns la noi, e în drum spre Agigea, mai durează puțin, pentru că e diferența asta de kilometri între noi și Iași, nu era un transport acum. Mâine ar trebui să ajungă, este trimis prin curier, pentru că nu am vrea să se piardă. Nu știm nici dacă e femelă, nici dacă e mascul, nu știm nici măcar ce specie este în momentul de față. Așteptăm să vină ca să vedem specia, la scorpioni nu este foarte simplu să declarăm specia, doar așa, după o fotografie sau după o filmare.

Trebuie să-l pregătim, să ne uităm la microscop, să numărăm anumite elemente de pe corp, ca să putem să vedem. Poate fi o specie din România, poate fi o specie din Italia, de oriunde. Săptămâna viitoare se va face analiza. Dacă este o specie consacrată, care are descrieri multe, se determină imediat, dacă provine dintr-o zonă mai puțin studiată, va dura un pic mai mult, pentru că trebuie să luăm legătura cu specialiștii de acolo”, a declarat prof. Emanuel Baltag.

Poate supraviețui în spații închise

Ipoteza conform căreia scorpionul ar fi venit împreună cu fructele este pe cât se poate de credibilă. Animalul ar fi putut supraviețui chiar și o lună în cutiile de banane.

„Da, poate să supraviețuiască o perioadă mai lungă și fără hrană, și în spații închise, nu este asta problema, dar încă nu știm dacă a venit la pachet cu acele banane. Noi nu am dat informația asta, noi ne-am oferit să-l luăm să determinăm specia, pentru că suntem și noi interesați să lucrăm cu specii invazive.

În Iași sigur nu avem scorpioni, cea mai apropiată zonă în care avem scorpioni este în Carpați. Poate să fie acela, dar nu știm. Din imagini totuși părea că nu ar fi. Am spus, până nu îl analizăm cum trebuie nu putem să ne pronunțăm”, a adăugat prof. Emanuel Baltag.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev de 15 ani a murit în curtea școlii după ce i s-a făcut rău în pauză. Profesorii au făcut manevre de resuscitare până la sosirea echipajului medical. Clipe dramatice într-o școală din județul Bacău, după ce un elev în vârstă de 15 ani s-a prăbușit în timpul unei […]
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Comentarii
  • De ce a trebuit scorpionul dus la Agigea? De ce da declaratii un ornitolog despre un scorpion, crede ca este pasare? Stie acest superspecialist ce este o specie invaziva? A vazut vreodata acest „specialist” un scorpion la microscop???? La microscop?????

  • Scorpionache

    Asta e din categoria ”oamenii de știință spun lucruri tâmpite”. Auzi la ei, cică ”Nu știm nici dacă e femelă, nici dacă e mascul, nu știm nici măcar ce specie este în momentul de față”. Dar nu se știu o groază de lucruri: preferințe culinare, zodie, culoarea ochilor, preferințe amoroase etc. P.S. Scorpionii nu ”mușcă”, ei doar înțeapă, cu condiția să-i enervezi suficient de tare. Mai era unul , tot ”om de știință”, pi nume Zurlui, savant di pi Bahlui. Cum se petrece ceva palpitant, pe pământ, sub pământ, deasupra pământului, el se repede ca rața la muci să calculeze. Nu-i scapă nimic, de la ceasuri cu cuc, la bubuituri în atmosferă etc. Pi Zurlui l-ați întrebat ? Musai are o părere despre chestiune, bazată pe calcule.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 mai 2026
23 mai 2026