Prima pagină » Actualitate » Senatorul AUR Petrișor Peiu lansează un atac dur la adresa guvernării: „Partidele așa-zis pro-europene au decuplat România de UE”
Senatorul AUR Petrișor Peiu lansează un atac dur la adresa guvernării: „Partidele așa-zis pro-europene au decuplat România de UE”

Senatorul AUR Petrișor Peiu lansează un atac dur la adresa guvernării: „Partidele așa-zis pro-europene au decuplat România de UE”

03 iul. 2026, 12:46, 1 ,
Redacția BZI în Actualitate

Senatorul AUR Petrișor Peiu a lansat o serie de critici vehemente la adresa actualei coaliții de guvernare, acuzând partidele aflate la putere că, prin măsurile economice și sociale adoptate în ultimii ani, au reușit să izoleze România de standardele și performanțele Uniunii Europene.

Parlamentarul susține că retorica „pro-europeană” a guvernanților este contrazisă flagrant de realitatea indicatorilor statistici, care plasează România pe ultimele locuri din blocul comunitar la capitole vitale precum educația, sănătatea și piața muncii.

Statisticile eșecului: România, pe ultimele locuri din Europa
În cadrul unei declarații recente, senatorul AUR Petrișor Peiu a prezentat o radiografie sumbră a indicatorilor socio-economici actuali, subliniind discrepanțele majore dintre România și restul statelor membre UE.

Printre principalele probleme semnalate de parlamentar se numără colapsul puterii de cumpărare și blocajul din economie:

Rata inflației din țara noastră este, în prezent, de mai bine de trei ori mai mare decât media înregistrată la nivelul Uniunii Europene.

România se confruntă cu un fenomen îngrijorător de stagnare economică și recesiune, contrar promisiunilor de creștere stabilă.

Criza profundă din educație, sănătate și piața muncii
Senatorul AUR Petrișor Peiu a atras atenția și asupra indicatorilor structurali care afectează viitorul societății românești, arătând că politicile din ultimii ani au eșuat în a alinia țara la modelul de dezvoltare occidental.

„Avem cea mai mică rată a populației ocupate (mai puțin de două treimi dintre adulți) în România, cea mai mică pondere a populației cu studii superioare și penultimul loc în UE la performanța școlară (scoruri PISA)”, a explicat parlamentarul.

Situația este la fel de dramatică și în sistemul sanitar, unde lipsa reformelor și a investițiilor inteligente se traduce direct în pierderi de vieți omenești. România ocupă, în mod tragic, primul loc în Uniunea Europeană la ponderea deceselor din cauze tratabile sau prevenibile.

În finalul intervenției sale, senatorul AUR Petrișor Peiu a pus sub semnul întrebării legitimitatea ideologică a actualei clase politice, adresând o întrebare retorică cu privire la direcția în care este condusă țara: „Ce legătură au cu Europa și cu modelul european de societate partidele care se auto-intitulează pro-europene?”

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Comentarii
  • Partidele de la guvernare il vor ataca dur pe Petrisor Pipi si-l vor trimite din Parlament direct la Salubritatea AUR din Ferentari

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 iulie 2026
24 iulie 2026