Prima pagină » Local » Simpozionul Național „Literatura și celelalte arte” – ediția a XVI-a, la Colegiul Național Iași

Simpozionul Național „Literatura și celelalte arte” – ediția a XVI-a, la Colegiul Național Iași

31 mai 2025, 15:38,
în Local

Colegiul Național din Iași găzduiește, în perioada 26–30 mai, cea de-a XVI-a ediție a Simpozionului Național cu participare internațională „Literatura și celelalte arte”. Evenimentul a debutat oficial pe 26 mai, la ora 11:30, în Sala de Festivități a colegiului, în prezența unor invitați de seamă din mediul academic și cultural.

Simpozionul a fost prefațat, în data de 22 mai, de conferințele susținute de profesorii Bogdan Crețu și Antonio Patraș de la Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Deschiderea oficială a inclus intervenții din partea prof. univ. dr. Laura Codrina Ioniță (Universitatea de Arte „George Enescu”) și conf. univ. dr. Cristian Moisuc (Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice, UAIC).

Tema din acest an – „Distopiile – avertizori ai viitorului” – oferă un cadru provocator de reflecție asupra lumii contemporane și a direcției în care se îndreaptă societatea actuală. Activitățile sunt organizate în patru secțiuni:

  1. Comunicări științifice. Debate

  2. Sincretismul artelor

  3. Concursul Național de Lingvistică „Al. Philippide”

  4. Ars Traducendi

Simpozionul cuprinde activități diverse și interactive adresate elevilor de gimnaziu și liceu, printre care se numără: eseuri, dezbateri academice, creații literare, artistice și digitale, puzzle-uri lingvistice, dar și concursuri de traduceri.

Într-o epocă marcată de incertitudine, în care valorile se reconfigurează, simpozionul își propune să creeze punți între disciplinele umaniste și cele exacte, reafirmând importanța dialogului între arte și știință. Mai mult ca oricând, umanismul este esențial pentru înțelegerea și modelarea lumii de mâine.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
29 mai 2026
29 mai 2026