Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu, atac dur la adresa Guvernului PNL: „A eșuat pe toate liniile“

Sorin Grindeanu, atac dur la adresa Guvernului PNL: „A eșuat pe toate liniile“

26 oct. 2020, 10:16,
Cristian ZAVASTIN în Actualitate

Sorin Grindeanu, prim-vicepreședintele PSD, a lansat un atac la adresa Guvernului PNL. Sorin Grindeanu susține că liberalii au eșuat pe toate cele patru mari direcții pe care orice guvern din lume trebuie să le urmeze și să le asigure.

„Prima obligație a oricărui guvern este de a-și proteja cetățenii. Această sarcină pe care trebuie să o aibă orice Guvern include patru mari direcții, din punctul meu de vedere: sănătatea cetățenilor, economia națiunii, locurile de muncă, care se translatează inclusiv spre familie, pentru că un loc de muncă înseamnă siguranță și nu în ultimul rând protejarea securității naționale. Sunt cele patru domenii de care trebuie să țină seama orice Guvern“, a declarat Sorin Grindeanu.

Sorin Grindeanu: „A eșuat pe toate liniile“

Liderul social democrat consideră că Guvernul liberal nu a gestionat cum trebuie pandemia de COVID-19, probleme din educație, situația locurilor de muncă și apărarea puterii de cumpărare a românilor

„Din punctul nostru de vedere, Guvernul PNL a eșuat în acest demers. Să le luăm pe rând. Pandemie – eșuat, Educație – eșuat, protecția locurilor de muncă – eșuată, apărarea puterii de cumpărare a românilor – eșuată. În centrul programului nostru de guvernare, ca să fiu scurt, se află un lucru simplu: siguranța locului de muncă. Pentru că în această perioadă pe care o traversăm, noi cu toții, a avea un loc de muncă înseamnă de fapt cheia oricărui program de guvernare“, a precizat Sorin Grindeanu.

„Au trimis românii în șomaj tehnic, fără a stimula economia națională“

Fostul premier este de părere că Guvernul liberal a trimis românii în șomaj tehnic, urmând ca lunile viitoare, să treacă în șomaj efectiv, fără a stimula economia națională.

„Ce am văzut noi în aceste luni? Am văzut bani aruncați în economie, atâți câți au fost, din punctul nostru de vedere puțini comparativ cu programe foarte bine țintite din state vest-europene, care s-au dus ca apa în nisip. De fapt, ce au făcut concret? Au trimis românii în șomaj tehnic, urmând ca lunile viitoare, să treacă în șomaj efectiv, fără a stimula economia națională. Cred că modul în care am gândit, și anume că siguranța locului de muncă reprezintă cheia în perioada următoare, este cheia programului nostru de guvernare”, a mai spus Sorin Grindeanu.

Într-o conferință de presă susținută pe 16 octombrie, Sorin Grindeanu a spus că liberalii măsluiesc cifrele privind numărul cazurilor de Covid-19.

„Am văzut cu toții poziția PNL și a președintelui Klaus Iohannis în privința alegerilor parlamentare. Aș fi vrut să-i văd mai vehemenți privind măsurile de combatere a pandemiei. În loc să prevină ei măsluiec cifrele. Am văzut asta apropo de București. Înțelegem că dorința PNL și a președintelui e să susțină indiferent ce se întâmplă alegerile”, a spus Sorin Grideanu.

Sorin Grindeanu: „ Școlile pentru ei sunt importante doar ca secți ide votare!“

Liderul social democrat a vorbit și despre problemele grave din învățământul românesc și despre faptul că președintele Klaus Iohannis și guvernarea liberal nu văd în școli decât niște secții de votare unde să se desfășoare alegerile din 6 decembrie.

„Am văzut cum arată România educată a lui Klaus Iohannis. Învățământ fără tablete și fără acces la internet. Educația e privită ca un moft. Guvernarea PNL a demonstrate că nu are soluții. Nu are nici cu cine și nu are perspective pentru viitor. Nu au un plan coerent nici pentru elevi, nici pentru cadrele didactice. Școlile pentru ei sunt importante doar ca secții de votare. Au avut la dispoziție șase luni pentru a deschide școlile în siguranță.

Consecințele pe care le vedem sunt: 930 școli închise, peste 4.000 de copii infectați în doar o lună. Nu sunt perspective că pe viitor va fi mai bine. Noi trebuie să găsim o alternativă la haosul de acum. Trebuie să folosim pandemia într-un vehicul al evoluției și sunt convins că vom reuși. Domeniul educației este o prioritate pentru noi“, a precizat Sorin Grindeanu.

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 decembrie 2025
11 decembrie 2025
Articole similare
Cine va pune mâna pe clădirea Poștei Române de pe strada Cuza Vodă, din Iași? Două firme au licitat același preț. Care va fi criteriul de departajare
02:00
Cine va pune mâna pe clădirea Poștei Române de pe strada Cuza Vodă, din Iași? Două firme au licitat același preț. Care va fi criteriul de departajare
Peste un milion de euro cheltuie Spitalul pentru Copii „Sf. Maria” din Iași pentru digitalizare! Unitatea medicală caută firme pentru furnizarea produselor
02:00
Peste un milion de euro cheltuie Spitalul pentru Copii „Sf. Maria” din Iași pentru digitalizare! Unitatea medicală caută firme pentru furnizarea produselor
CTP Iași cumpără uleiuri și unsori în valoare de 745.248 de lei pentru autobuze
02:00
CTP Iași cumpără uleiuri și unsori în valoare de 745.248 de lei pentru autobuze
Revoltă în rândul părinților, din cauza meniului de la o grădiniță din Iași. Acuzații grave la adresa directoarei, după ce o firmă de catering livrează mâncarea copiilor: „Sunt niște contracte pe sub mână”
02:00
FOTO Revoltă în rândul părinților, din cauza meniului de la o grădiniță din Iași. Acuzații grave la adresa directoarei, după ce o firmă de catering livrează mâncarea copiilor: „Sunt niște contracte pe sub mână”
Cum trebuie să mâncăm și să bem de sărbători în așa fel încât să nu avem nevoie de ajutorul medicului. Dr. Liliana Mihailov: „Nu trebuie să trecem peste aceste limite”
02:00
Cum trebuie să mâncăm și să bem de sărbători în așa fel încât să nu avem nevoie de ajutorul medicului. Dr. Liliana Mihailov: „Nu trebuie să trecem peste aceste limite”
Vor fi înlăturați producătorii din piața CUG? Aceștia aduc acuzații grave conducerii EcoPiața din Iași, după ce a izbucnit un scandal: „Mi-a spus să mă duc acasă, că este totul aranjat și îmi ia locul!”
02:00
FOTO Vor fi înlăturați producătorii din piața CUG? Aceștia aduc acuzații grave conducerii EcoPiața din Iași, după ce a izbucnit un scandal: „Mi-a spus să mă duc acasă, că este totul aranjat și îmi ia locul!”
Decizie care contrazice logica! Vatmanii de la CTP Iași au primit stick-uri cu colinde de la companie, însă sistemele audio din tramvaie sunt defecte: „Nu ne-au mai întrebat dacă le putem folosi”
02:00
FOTOVIDEO Decizie care contrazice logica! Vatmanii de la CTP Iași au primit stick-uri cu colinde de la companie, însă sistemele audio din tramvaie sunt defecte: „Nu ne-au mai întrebat dacă le putem folosi”
S-a îmbătat și a făcut circ la „ol-inclusiv”
02:00
S-a îmbătat și a făcut circ la „ol-inclusiv”
Spitalul de Boli Infecțioase a contestat executarea silită pentru neplata sporurilor COVID din 2020! La mijloc este vorba de sute de mii de lei
02:00
Spitalul de Boli Infecțioase a contestat executarea silită pentru neplata sporurilor COVID din 2020! La mijloc este vorba de sute de mii de lei
Polițiștii din Iași au luat în vizor șantierele deschise în oraș! Ce vor verifica oamenii legii
02:00
Polițiștii din Iași au luat în vizor șantierele deschise în oraș! Ce vor verifica oamenii legii