Prima pagină » Eveniment-Social » Sportivii din Iași au făcut spectacol la Campionatul Național de Box U23. Ionuț Chiriac s-a întors acasă cu medalia de aur

Sportivii din Iași au făcut spectacol la Campionatul Național de Box U23. Ionuț Chiriac s-a întors acasă cu medalia de aur

23 aug. 2025, 02:00,
Petronel Ștefan în Eveniment-Social

Sportivii ieșeni au participat, în perioada 18-22 august 2025, la Campionatul Național de Box de la Bacău. Aceștia au reușit să se întoarcă acasă cu medalii, după evoluții de excepție în ring

Pugiliștii ieșeni au demonstrat încă o dată că sunt la cel mai înalt nivel la competițiile naționale. De data aceasta, patru sportivi de la CSM Iași au câștigat medalii și unul, de la Box Valea Lupului. Competiția a fost extrem de importantă, fiind premergătoarea Campionatului European, care va avea loc în această toamnă.

Sportivii din Iași, printre cei mai buni la Campionatul Național de Box

Ionuț Chiriac, în vârstă de 21 de ani, nu a avut adversar în ringul de la Bacău și a câștigat medalia de aur. Acesta este o mare speranță a boxului ieșean și a mai avut în trecut rezultate notabile. Alexandru Zaharia, în vârstă de 19 ani, a avut o evoluție surprinzătoare, la categoria de 90 kg. Deși a pierdut în finală, cu siguranță e mulțumit de rezultat. De asemenea, Ionuț Roman și Renato Gavril, ambii de 19 ani, au reușit să câștige câte un meci, însă nu au putut ajunge și în finală, dar tot s-au ales cu medalia de bronz. Antrenorul Radu Zarif se poate arăta mândru de elevii săi, însă nu îi va menaja acum în sala de antrenament.

„Un sentiment foarte frumos: am mers cu 4 sportivi și toți s-au întors cu medalii. Sunt foarte fericit de rezultatul obținut. A fost o competiție bună, cu adversari puternici, organizarea perfectă, și meciurile la fel. Mă așteptam la Ionuț Chiriac să ajungă în finală, am mare încredere în calitățile lui și știu de ce este capabil. De asemenea, și Alexandru Zaharia, o surpriză plăcută, el face box de un an, dar are potențial și sigur vom mai auzi de el. La fel cu Ionuț Roman și Renato Gavril, care au reușit să câștige cu câte un meci și au venit cu medaliile de bronz acasă. Acum ne pregătim pentru Campionatul European și de viitoarele competiții interne”, a precizat Radu Zarif, antrenor de box la CSM Iași.

Și clubul Box Valea Lupului a câștigat o medalie

Pe lângă băieții din municipiul Iași, a mai fost un medaliat din zonă. Antonio Ceicovschi a câștigat medalia de argint la această ediție, însă a fost aproape de aur. Boxul continuă să fie un sport îndrăgit, iar la Iași se produc, în continuare, pugiliști pe măsură. Iașul are o lungă istorie în acest sport, în care a produs campioni naționali ce au ajuns la cel mai înalt nivel.

„Antonio este un băiat foarte muncitor, component al centrului olimpic, care se pregătește intens. A reușit să câștige medalia de argint. Sunt foarte mulțumit de el și îl aștept înapoi în sala de antrenament, să dea tot ce are mai bun, pentru că are mare potențial pe viitor”, a transmis Ion Băetu, antrenorul de la clubul Box Valea Lupului.

Sportivii din Iași au dominat Campionatul Național de Box de la Bacău, iar acest lucru se vede prin rezultatele și medaliile obținute în ring.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Învățătoarea lovită de fulger, Dumitra Topolianu, a făcut primele declarații după ce și-a revenit în spital. Cadrul didactic le mulțumește elevilor și medicilor care i-au salvat viața și spune că își dorește să revină la catedră. Dumitra Topolianu, învățătoarea care a fost lovită de fulger în timpul unei drumeții alături de elevii săi, a făcut […]
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
31 iulie 2026
31 iulie 2026