Prima pagină » Actualitate » Surpriza lui Piedone după ce a cumpărat o cafea la 3 lei. Ce a primit, de fapt, șeful ANPC de la automat

Surpriza lui Piedone după ce a cumpărat o cafea la 3 lei. Ce a primit, de fapt, șeful ANPC de la automat

08 mai 2025, 11:40,
în Actualitate

Nu mică i-a fost mirarea lui Piedone, care și-a cumpărat o cafea la 3 lei, de la un automat de băuturi calde din Suceava. Recent, șeful ANPC a efectuat un control la mai multe puncte comerciale din orașul Rădăuți, județul Suceava. Cristian Popescu Piedone a rămas cu un gust amar după ce a luat o gură din băutura respectivă.

Nu de puține ori am auzit că ar fi bine să evităm consumarea cafelei de la automatele de băuturi calde. Printre motivele invocate ar fi conținutul de E-uri sau că ceea ce ajunge în paharul nostru nu este cafea 100%. De acest lucru s-a convins și Cristian Popescu Piedone, zilele trecute.

Surpriza lui Piedone după ce a cumpărat o cafea la 3 lei

Cele mai multe distribuitoare de băuturi au râşnița încorporată şi funcţionează cu cafea boabe, dar sunt şi aparate care funcţionează cu capsule sau cafea instant. Cu toate acestea, majoritatea folosesc cafea Robustă, mai ieftină şi cu gust mai puternic decât cafeaua Arabica.

Cristian Popescu Piedone, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), a efectuat un control la mai multe puncte comerciale din orașul Rădăuți, județul Suceava. La un moment dat, el a verificat și un automat de cafea, care vinde asemenea produse cu 3 lei. După ce a luat doar o gură din ea, concluzia șefului ANPC a fost clară.

„3 lei dai, 3 lei face. Se sigilează aparatul și se iau probe din cafea. Asta nu e cafea, asta e apă chioară”, a spus Piedone.

Nereguli în magazine și restaurante

Recent, Piedone a efectuat controale în forță în zonele Floreasca și Dorobanți, vizând atât supermarketurile, cât și restaurante bine cotate din acea zonă. Șeful ANPC a declarat că a găsit gunoaie, alimente expirate și o infecție de nedescris. În urma verificărilor, mai multe unități de alimentație publică au fost închise temporar.

„Am găsit în Piața Floreasca, în pătratul aceala mare în care sunt restaurante, o infecție de nedescris, dar și gunoaie. Aprovizionarea se face într-un singur loc, într-un gang. Am găsit marfă expirată de un an, am găsit icre negre expirate, am găsit produse italienești fără acte de proveniență. Am găsit ulei nu de două săptămâni, cred că era de trei luni”, a precizat șeful ANPC.

Bugetul.ro
Cel mai analfabet județ din România. Un vlogger din țara noastră a întocmit un clasament al județelor unde gradul de analfabetism este foarte ridicat
redactia.ro
Cine este tânărul de la SPP care-l păzește pe Nicușor Dan. Poza lui a devenit virală. "Ce fain arată băiatul de la SPP! Dar ce băiat! Mândru și chipeș, ca bradul de înalt!”
Bugetul.ro
Panică la Raiffeisen Bank, BT, ING, CEC Bank sau BCR după decizia celei mai noi bănci românești. Suma tentantă oferită pentru orice tranzacție
a1.ro
Cum răspunde Mirabela Grădinaru, partenera lui Nicușor Dan, acuzațiilor că în locuința lor ar fi dezordine
Playtech.ro
Vară cum nu a mai fost în România. Meteorologii AccuWeather descriu fenomene și temperaturi atipice, nemaiîntâlnite de ani buni
observatornews.ro
Bijuteria pe patru roţi, în valoare de 100.000 de euro, cu care un şofer a făcut senzaţie la Castel Rally
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Ouăle fierte perfect. Ingredientul pentru o coajă intactă
realitatea.net
Colesterolul redus într-o săptămână. Cinci pași recomandați de nutriționiști
SportpeSurse
Anca Alexandrescu e terminată după ce s-a descoperit adevărul din spatele cortinei. Reacții virulente în mass-media din România
Playtech.ro
Cel mai sudic oraş din România. Se află cel mai aproape de Ecuator
Dailybusiness.ro
Biscuiții Petit Beurre retrași din magazinele Supeco din cauza riscului de intoxicație
RomaniaTV
CÂŞTIGĂTOR ROMÂNII AU TALENT 2025. Ce surpriză! ce a spus Andi Moisescu
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Cine este SSP-istul lui Nicușor Dan. Le-a înnebunit pe internaute, care îl vor de bărbat, doar că el e puțin... însurat: Îl caut pe domnul de la SPP pentru o prietenă
redactia.ro
George Simion a plecat din țară în ziua în care Nicușor Dan a fost validat președintele României. Simion a fost surprins într-un loc neobișnuit la discuții
ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`