Prima pagină » Cancan » Tatăl handbalistului Marian Cozma, la un pas să facă gestul extrem. Cine îl mai ține în viață

Tatăl handbalistului Marian Cozma, la un pas să facă gestul extrem. Cine îl mai ține în viață

06 dec. 2022, 09:28,
în Cancan

Petre Cozma, tatăl marelui handbalist Marian Cozma, ucis în Ungaria în 2009, trece prin momente cumplite. Dorul de fiu îl distruge și ia în calcul să-și pună capăt zilelor. Gest extrem pe care se gândește să-l facă zilnic.

Din 2009 şi până acum, Petre Cozma nu şi-a mai găsit liniştea şi nici nu îşi poate potoli dorul de fiul său, Marian, ucis cu sânge rece de mai mulţi indivizi într-un club din Veszprem, Ungaria. Fiind cuprins de neputinţă în faţa justiţiei, dar şi obosit de lupta continuă, nea Petre și-a strigat durerea.

Tatăl handbalistului Marian Cozma, la un pas să facă gestul extrem

Potrivit unor surse, bărbatul ar fi luat în calcul, zilele trecute, să se sinucidă! Omul este cu moralul la pământ, scrie cancan.ro.

“Suflețelul meu, mă gândesc de 14 ani să mă sinucid! Vin din nou sărbătorile și Marian nu este cu mine la masă. Mi-e tare greu!”, ne-a declarat Petre Cozma.

Nu va recurge, însă, la gestul suprem. Cine îl ține în viață? Tatăl marelui handbalist are cuvântul. “Am trei nepoței, ei mă mai țin pe lumea asta. Andrei face handbal și este leit Marian. Va ajunge mare. Pentru ei mai trăiesc”, ne-a mai spus, cu durere în suflet, Petre Cozma.

Petre Cozma s-a “refugiat” într-o sală de sport

După ce și-a pierdut fiul, Petre Cozma s-a “refugiat” într-o sală de sport din cartierul Colentina. Acolo unde a inițiat micii handbaliști către o carieră de succes. Din păcate nu mai poate ajunge pe teren. Problemele de sănătate l-au răpus.

“Mă doare sufletul pentru că nu mai pot ajunge la sală. Nu mai pot merge! Sunt cu cârjele după mine tot timpul”, ne-a mai mărturisit tatăl marelui handbalist Marian Cozma.

Marian Cozma a murit pe 8 februarie 2009, după ce a fost înjunghiat de mai mulţi indivizi maghiari într-un club din Veszprem. Cei trei criminali, Raffael Sandor, Nemeth Gyozo şi Sztojka Ivan, dar şi trei complici, iubita lui Raffael, Bihari Csaba si Pal Gabor, au fost condamnaţi, însă acum unii sunt liberi, iar alţii au scăpat de detenţia pe viaţă.

Tatăl lui ”Păsărilă”, Petre Cozma, recunoaște că nu are cum să scape de tristețea din inima sa, însă micile gesturi de comemorare îi dau putere să meargă mai departe.

”Lumea începe să uite tragedia mea. Dar timpul nu-mi oblojește și mie rănile. Mă uit la mingea și la tricoul primite de la Veszprem, semnate de toți jucătorii lor din echipa de azi, și plâng pentru că nu mai am lacrimi.

Nici nu m-aș fi dus la meciul din Liga Campionilor, că mă apucau gândurile negre, dar Dinamo are o echipă excelentă anul ăsta și merită s-o vezi.

Durerea nu-mi va trece vreodată, dar asemenea gesturi mici – un tricou, o minge – îmi aduc o rază de bucurie”, a declarat Petre Cozma, tatăl fostului handbalist, conform libertatea.ro.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026! Guvernul pune preț pe economiile românilor
Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026 prin Programul TEZAUR. Acesta va fi reluat pe 12 ianuarie 2026, iar prima ediție din 2026 a titlurilor de stat FIDELIS este programată să înceapă pe 16 ianuarie 2026. Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026 Statul nu intenționează să facă pauză […]
Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026! Guvernul pune preț pe economiile românilor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 ianuarie 2026
10 ianuarie 2026
Articole similare
Val de contestații la Tribunalul Iași, care vizează infracțiuni ce privesc regimul rutier. Șoferii, nemulțumiți, atacă deciziile pe bandă rulantă
02:00
FOTO Val de contestații la Tribunalul Iași, care vizează infracțiuni ce privesc regimul rutier. Șoferii, nemulțumiți, atacă deciziile pe bandă rulantă
Viciile au ajuns să fie noul trend în rândul adolescenților, inclusiv în liceele din Iași. Tinerii sunt tot mai tentați să încerce chiar și „praful alb”
02:00
FOTO Viciile au ajuns să fie noul trend în rândul adolescenților, inclusiv în liceele din Iași. Tinerii sunt tot mai tentați să încerce chiar și „praful alb”
Pacienți din toată Moldova vin să se trateze la Spitalul „Sf. Spiridon” Iași. Toți cred că au o urgență medicală!
02:00
Pacienți din toată Moldova vin să se trateze la Spitalul „Sf. Spiridon” Iași. Toți cred că au o urgență medicală!
Direcția de Asistență Socială asigură și în 2026 cazarea persoanelor fără adăpost care sunt afectate de frig! Acestea pot merge la Baia Comunală zilnic, începând cu ora 18:00
02:00
Direcția de Asistență Socială asigură și în 2026 cazarea persoanelor fără adăpost care sunt afectate de frig! Acestea pot merge la Baia Comunală zilnic, începând cu ora 18:00
Comisarul-șef Alexandru Hordilă, șeful Secției 5 Poliție Iași, s-a pensionat după 31 de ani de carieră: „Sunt bucuros că băieții mei au urmat aceeași meserie”
02:00
FOTOEXCLUSIV Comisarul-șef Alexandru Hordilă, șeful Secției 5 Poliție Iași, s-a pensionat după 31 de ani de carieră: „Sunt bucuros că băieții mei au urmat aceeași meserie”
Bilanțul artistic pentru anul 2025 al Teatrului „Luceafărul” confirmă locul important pe care instituția îl ocupă pe scena culturală. Au avut loc 380 de reprezentații, atât în țară, cât și în străinătate
02:00
Bilanțul artistic pentru anul 2025 al Teatrului „Luceafărul” confirmă locul important pe care instituția îl ocupă pe scena culturală. Au avut loc 380 de reprezentații, atât în țară, cât și în străinătate
Polițiștii au împărțit amenzi în municipiul Iași șoferilor prinși încălcând legea
02:00
Polițiștii au împărțit amenzi în municipiul Iași șoferilor prinși încălcând legea
Ieșenii au aruncat mai puține deșeuri alimentare în perioada sărbătorilor față de anii trecuți
02:00
Ieșenii au aruncat mai puține deșeuri alimentare în perioada sărbătorilor față de anii trecuți
CET I crește producția la peste 100 de gigacalorii pe oră în următoarele zile, din cauza temperaturilor scăzute
02:00
CET I crește producția la peste 100 de gigacalorii pe oră în următoarele zile, din cauza temperaturilor scăzute
Rebecca Iurea și Larisa Marin, câștigătoarele concursului de amenajare organizat de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, și-au finalizat proiectul. Studenții sunt încântați de noul spațiu de coworking
02:00
FOTO Rebecca Iurea și Larisa Marin, câștigătoarele concursului de amenajare organizat de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, și-au finalizat proiectul. Studenții sunt încântați de noul spațiu de coworking