Prima pagină » Local » Tragic: Le-a cerut judecătorilor să îi evacueze fiul din casă! Femeia a trecut prin clipe de groază!
Tragic: Le-a cerut judecătorilor să îi evacueze fiul din casă! Femeia a trecut prin clipe de groază!

Tragic: Le-a cerut judecătorilor să îi evacueze fiul din casă! Femeia a trecut prin clipe de groază!

14 dec. 2019, 04:00,
Ciprian Nedelcu în Local

O femeie din comuna Holboca le-a solicitat magistraților să emită un ordin de protecție împotriva fiului ei. Ea afirmă că acesta devine extrem de violent când consumă băuturi alcoolice. La rândul lui, bărbatul afirmă că întreg conflictul pornește de la părinții lui, care au făcut o promisiune neonorată

O femeie din județul Iași le-a cerut ajutorul magistraților. Mihaela S. le-a solicitat magistraților din cadrul Judecătoriei Iași să emită un ordin de protecție împotriva propriului fiu, Florin S.
Astfel, judecătorii au admis recent, în parte, solicitarea formulată de către femeie.

„Instanța dispune emiterea unui ordin de protecție pentru o perioadă de patru luni, urmând a fi respectate următoarele măsuri: evacuarea pârâtului din locuință, obligarea pârâtului să păstreze o distanță minimă de 50 de metri față de reclamantă și față de membrii familiei sale, interzicerea oricărui contact a pârâtului cu victima-reclamantă. Respinge cererea de interzicere a oricărui contact a pârâtului față de membrii familiei victimei, ca neîntemeiată”, au precizat magistrații din cadrul Judecătoriei Iași.

„Nu este adevărat!”

Femeia a ajuns în fața instanței după ce, conform acesteia, pe fondul consumului excesiv de alcool, fiul ei a devenit agresiv fizic, verbal, psihologic, și-ar fi lovit părinții și sora, iar față de toți membrii familiei proferează injurii, cuvinte jignitoare, degradante.

„În mod frecvent, el își amenință membrii familiei cu violențe fizice, a adoptat de multe ori și violența demonstrativă, distrugând geamurile casei noastre, ușa de la intrare, clanțele ușilor. Pe data de 4 noiembrie, o vecină, aflată în vizită în casa noastră, a fost rănită cu un ciob în zona feței, după ce el a spart cu pumnul un geam. Tot atunci, el a amenințat că dă foc la casă și la nutrețul pentru animale (baloți de paie depozitați pe lângă casă – n.r.)”, a povestit femeia din comuna Holboca în instanță.

La rândul său, bărbatul a negat susținerile mamei sale, arătând, în esență, că cel abuzat este în realitate el.

„Între mine si mama mea există o relație tensionată, ce are ca punct de plecare construirea de mine a unei case pe terenul părinților mei, cu promisiunea încheierii unui act translativ de proprietate asupra porțiunii de teren pe care a fost ridicată construcția, promisiune neonorată ulterior”, a spus bărbatul.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
13 martie 2026
13 martie 2026