La începutul anului 2026, pe scena Naționalului ieșean va avea loc un spectacol de excepție, susținut de echipa Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău
Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău va susține o reprezentație a îndrăgitei piese „Richard al III-lea” după William Shakespeare, în regia lui Petru Hadârcă. Spectacolul va avea loc pe 17 ianuarie 2026, în Sala Mare a Teatrului Național „Vasile Alecsandri” Iași.
Teatrul Național din Chișinău va susține un spectacol la Iași
În luna ianuarie, scena Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași va deveni spațiul unei întâlniri teatrale cu o forță aparte. Actorii Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău vor aduce în fața publicului ieșean spectacolul „Richard al III-lea” de William Shakespeare, într-o montare care depășește granițele unui simplu exercițiu teatral și se transformă într-un avertisment lucid despre lumea în care trăim.
„Richard al III-lea” nu mai este astăzi doar un personaj istoric sau literar. Nu mai aparține exclusiv Angliei medievale sau scenei shakespeariene. Figura lui se regăsește, tulburător, în realitatea contemporană, în discursurile agresive, în setea de putere dusă la extrem, în liderii care promit ordine și siguranță, dar cultivă frica, manipularea și violența.
Spectacolul propus de Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău pleacă tocmai de la această paralelă neliniștitoare, construind un Richard înfiorător de actual pentru zilele noastre.
În această interpretare, Richard nu mai este definit de cocoașa fizică, de diformitatea exterioară care, în lecturile clasice, explica simbolic răul din interior, după cum afirmă echipa Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău.
Deformarea este una mentală, morală, ideologică. Richard devine prototipul monstrului cultivat, inteligent, carismatic, capabil să seducă masele și să fie tolerat, chiar încurajat, să conducă lumea. Este imaginea liderului care știe să vorbească, să promită, să manipuleze și să distrugă fără remușcări, timp în care ceilalți aleg să privească în altă parte.
Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău este prima instituție teatrală de expresie română din Republica Moldova
Prezența trupei din Chișinău pe scena Teatrului Național din Iași are o semnificație simbolică aparte. Este o întâlnire între două spații culturale unite prin limbă, istorie și sensibilitate artistică. Teatrul devine, astfel, un spațiu al dialogului între două lumi aparent diferite, dar cu preocupări comune.
Din distribuția piesei „Richard al III-lea” fac parte Anatol Durbală, Alexandru Leancă, Valentin Zorila, Mihaela Strâmbeanu, Corina Rotaru, Tatiana Lazăr, Cătălin Varaniță, Iurie Focșa și alte nume sonore ale teatrului de peste Prut.
Teatrul Naţional din Chişinău, prima instituție teatrală de expresie română din Basarabia și nava-pilot a spațiului cultural dintre Prut și Nistru, al cărei succesor de drept este actualul Teatru Național „Mihai Eminescu” de la Chișinău, a fost inaugurat oficial la 6 octombrie 1921, fiind creat printr-o Hotărâre de Guvern, semnată de ministrul Cultelor şi Artelor din România, la inițiativa unui grup de intelectuali și directori de opinie ai vieții publice locale, în frunte cu Sergiu T. Niţă, ministru al Basarabiei în Guvernul României, Ștefan Ciobanu, membru al Academiei Române, scriitorii Nicolae N. Beldiceanu, Nicolae Beldiman, Leon Donici și regizorul Gheorghe Mitu Dumitriu.
Spectacolele Teatrului Național au cucerit şi continuă să cucerească simpatia publicului şi elogiile criticii de specialitate la numeroase festivaluri de prestigiu: Festivalul „I. L. Caragiale”, București, din 1993 până în prezent; Festivalul Școlilor Europene de Teatru, Târgu-Mureș, 1994; Festivalul de Comedie, București 1995; Festivalul „Zolotoi Liv”, Lvov, Ucraina, 1998; Festivalul „A.P. Cehov”, Moscova, mai 1998; Festivalul Divadelna Nitra, Slovacia, 1998; Festivalul de Comedie, Vaslui – 2000, 2005, 2008; Gala Teatrelor Naționale, Cluj-Napoca 2000; Festivalul de Teatru Experimental din Cairo, 1996, 2000, 2005; Festivalul Internațional de Teatru Clasic, Arad, 2010, după cum se arată pe site-ul Teatrului Național „Mihai Eminescu” Chișinău.