Prima pagină » Eveniment-Social » UMF Iași intră în era învățământului medico-militar! A avut loc un sincron oficial alături de prof. univ. dr. Viorel Scripcariu!

UMF Iași intră în era învățământului medico-militar! A avut loc un sincron oficial alături de prof. univ. dr. Viorel Scripcariu!

07 feb. 2025, 14:13,
Redacția BZI în Eveniment-Social
UMF Iași intră în era învățământului medico-militar! A avut loc un sincron oficial alături de prof. univ. dr. Viorel Scripcariu!

UMF Iași intră în era învățământului medico-militar! La Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași a avut loc un sincron oficial alături de prof. univ. dr. Viorel Scripcariu, rectorul UMF Iași, pe tema noilor programe de studii medico-militare, organizate în parteneriat cu Ministerul Apărării Naționale.

UMF Iași, unde rector este Viorel Scripcariu, intră în era învățământului medico-militar

Începând cu anul universitar 2025-2026, UMF Iași va pregăti viitori ofițeri medici și subofițeri sanitari, într-un format educațional unic pentru regiunea de nord-est a țării.

Admiterea la programele Medicină Militară și Asistență Medicală Generală Militară se va desfășura în aceeași zi și în aceleași condiții ca pentru restul programelor de studiu ale UMF Iași, pe 13 iulie 2025. Candidații interesați trebuie să treacă mai întâi prin procesul de recrutare și selecție organizat de MApN.
Studenții militari vor urma cursurile Facultății de Medicină și Farmacie alături de colegii lor civili, dar vor beneficia și de un modul special de pregătire medico-militară, organizat de Institutul Medico-Militar.

Pe lângă cunoștințele medicale, aceștia vor învăța noțiuni specifice domeniului militar și vor fi pregătiți pentru intervenții medicale în situații speciale.
Conform metodologiei de admitere, candidații se vor înscrie online pe platforma UMF Iași, iar dosarele acestora vor fi validate și verificate de Institutul Medico-Militar. Listele finale cu rezultatele obținute vor fi afișate atât la sediul universității, cât și la Institutul Medico-Militar. Se pare că, UMF Iași, unde rector este Viorel Scripcariu, intră în era învățământului medico-militar.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Cutremur puternic în Peru! Cel puțin șase morți și zeci de răniți. Operațiunile de căutare continuă în zonele afectate
Un cutremur de magnitudine 5,5 a lovit regiunea Junín din Peru, provocând cel puțin șase morți și 21 de răniți. Echipele de salvare continuă căutările în zonele afectate. Bilanțul provizoriu indică cel puțin șase persoane decedate, 21 de răniți și peste 300 de oameni afectați de seism, în timp ce echipele de intervenție verifică în […]
Cutremur puternic în Peru! Cel puțin șase morți și zeci de răniți. Operațiunile de căutare continuă în zonele afectate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 iulie 2026
21 iulie 2026