Grigore Bălănescu este un ieșean care a fost amendat cu 2.000 de lei din cauza mocirlei de pe drumurile din satul Tăutești, comuna Rediu. Mai exact, înainte de sărbătorile de iarnă, după ce a ieșit din sat, ar fi fost oprit și sancționat pentru că luneta era murdară de noroi, iar numărul de înmatriculare nu era vizibil. Bărbatul susține că totul este cauzat de glodul de pe strada principală, cea care face legătura între satul Tăutești și Rediu și care a devenit impracticabilă, iar unele autoturisme rămân blocate în noroi.
Grigore Bălănescu este un ieșean care a fost amendat din cauza mocirlei de pe drumurile din Rediu
Bărbatul care locuiește în satul Tăutești este revoltat de situația drumurilor. Acesta susține că a anunțat primăria, însă nu a fost luată nicio măsură.
„Așa arată drumurile la noi, pline de noroi. Vorbesc de drumul principal din satul Tăutești, comuna Rediu, către Rediu. Recent, o mașină a rămas împotmolită în noroi. Atunci i-am trimis primarului Cristi Condrea videoclip să vadă că a rămas mașina împotmolită și atunci mi-a dat un număr de telefon să sun, să vină cineva să ajute. Dar ăia, când au venit, nici nu au vrut să-l tragă pe om de acolo. Până la urmă, l-am ajutat eu, cu mașina mea, și am scos mașina omului”, a spus Grigore Bălănescu, bărbatul din Rediu.
Acesta a mai precizat că din cauza drumurilor pline de glod, oricât de des și-ar spăla mașina, ar fi în zadar. Grigore Bălănescu susține că înainte de sărbătorile de iarnă a primit o amendă de 2.000 de lei din cauză că noroiul i-a acoperit luneta autoturismului și numărul de înmatriculare din spatele mașinii.
„Vedeți și dumneavoastră cum e drumul. Acum speli mașina, acum e la loc murdară. Înainte de sărbători am primit amendă 2.000 de lei pentru că aveam luneta din spate murdară, și numărul de înmatriculare. Dar la condițiile astea de drum – eu am spălat mașina –, dar în condițiile astea, ăsta nici nu zici că e drum de piatră, zici că e de pământ. La primar am trimis videoclip cu drumul, dar nimic. Eu înțeleg că el de abia a ajuns primar, dar nu a adus nimic, nici măcar să îndrepte drumul. O mașină de piatră nu a adus. Și asfalt ne-a promis în campania electorală. Bine, toți ne-au promis asfalt, că na, era campanie electorală. Este nevoie măcar de piatră să se pună. Acum știm cu toții, impozitele au crescut, au pretenții să plătim, dar să ne dea și ei un trai mai bun? Nu. Asta e logica, plătim mai mult, dar măcar pune piatră. Inclusiv ambulanța sau o mașină mai mare, când coboară valea spre Rediu, poate să rămână împotmolită”, a declarat Grigore Bălănescu, bărbatul din Rediu.
Primarul din comuna Rediu, Cristi Condrea, promite că va rezolva problema
Pe de altă parte, contactat de reporterii BZI, primarul comunei Rediu, Cristi Condrea, susține că drumurile din satul Tăutești urmează să fie asfaltate, dar totul ține de Guvernul condus de Ilie Bolojan.
„Drumurile din satul Tăutești au fost puse în programul celor afectate de calamități. Sunt date pe asfaltare, dar stăm după Guvern. Au spus că ne dau bani, că e lucrare de primă urgență, dar așteptăm să vedem cum se mișcă. Încă nu avem nicio veste. Noi am făcut documentele necesare, doar că așteptăm să vedem cum se desfășoară lucrurile. Nu vedeți? Nu mișcă nimic Guvernul. Încă nu știm ce sumă ne va da, pentru că ei fac evaluarea. Ulterior, după ce avem ok-ul de la Guvern, pregătim procedura de licitație. Ei o vor face prin Compania Națională de Investiții”, a spus Cristi Condrea, primarul comunei Rediu.
Totodată, Cristi Condrea a precizat că va găsi o variantă să pietruiască drumurile din satul Tăutești.
„Până atunci, avem în plan să pietruim, doar că una din măsurile Curții de Conturi este să nu se mai risipească banul public pe pietruiri. Și să văd cum găsesc acum o soluție, pentru că le-am promis oamenilor că măcar o dată pe an să facem ceva. O să o scoatem la capăt cumva, nu îl lăsăm așa. Dar dacă pietruim, nu înseamnă că nu ne mai stropim mașina. Nu vedeți că mergem prin oraș și ne stropim mașina? Realitatea este mai crudă decât credem noi. Dar și aceste drumuri trebuie rezolvate. Sunt oameni și trebuie să le acordăm tot sprijinul. Vom face tot posibilul să rezolvăm”, a menționat primarul din Rediu, Cristi Condrea.
Până ce problema va fi rezolvată, Grigore Bălănescu este un ieșean care a fost amendat din cauza mocirlei de pe drumurile din comuna Rediu.
Ei laas cî vă dă sarmali cu maliguțî și cuonșiert di sarbatori! Și triabî au drumurili șelea? Cu caruța mierji, îi chiar riecomandat cî nu-i dor copitili pi caii di la caruțî! Hai sanatati, numa ghini.
Dacî tot îi jmekerie acolo în primării, ar triebui ca lu dom’ sî i sî aprindî amu un bieculieț șî sâ-i vinî idei bunî taaaari: sî trimitî poliția localî la vânat di prostanași votaci, cu jeamurili șî numirili plini di glod. Iaca cum poa sî mai strângî bani la bujet.
Bade, legea e lege oriunde ai locui. I-ati un bidon de apa si nu mai cara glodul in oras !
Sigur, sigur, în câțiva kilometri s-a acoperit și luneta și numărul de glod, da da. Mai bine recunoaște că acolo erau straturi de glod peste alte straturi depuse mai multe zile la rând. Las-o ușor că măcăne.
Pai vezi ma nea Grigore, glodul pe care l-ai adus in oras, il respiram noi, cei de aici, ca matale te intorci acasa la aer curat. Noi trebuie sa mergem prin noroiul de pe strazi. Iar daca aveai glod pe luneta, inseamna ca nu vedeai nimic in spate si reprezentai un pericol. Asa ca de data asta il felicit de politistul care te-a amendat.
Nu stiu cazul domnului, dar ar trebui sa vedeti strada Fermei cum arata, nici nu poti iesi de pe strada, copii cand vin de la scoala se muradresc pana la genunchi de noroi, nu se poate asa ceva, o masina de piatra nu a fost pusa pe strada….m
Rediu și Aroneanu…cele mai subdezvoltate comune de lângă Iași.
Asta din cauza edililor pe care i-au votat de-a lungul anului cine? Chinezii sau groenlandezii?
A, nu, i-au votat cei din Rediu și Aroneanu.
Așa că nu vă mai plângeți, voi v-ați ales destinul.
Salutări din Miroslava City.
Ei
Aveți ce ați votat !, în România încă există mii de kilometri de drumuri de pământ dar statul român se apucă pe cheltuiala românilor să construiască secțiuni de autostrăzi în republica moldova și ucraina !
La Rediu e cam 2000€ m util . Cum se poate atata glod la asemenea preturi ?:)))
Și-a găsit domnul primar scuza. Nu îl lasă Curtea de Conturi sa pietruiască drumurile. Iată un motiv să lase drumurile in mocirla. Rusine! De când a intrat primar Condrea nu a pus o piatra pe drumuri.
#Administrația liberală, acești eroi ai politicii ieșene care nu doar că sunt incompetenți in funcțiile pe care le ocupă din lipsă de alternative dar le lipsește si un minim de inteligență.#bzi te așteptăm pe strada Fermei in Breazu să vezi cum #adminsitratia liberală, primăria Rediu, Cj Iași, Apa Vital și Ungureanu Trans execută lucrări de canalizare iar nesimțirea lor e atât de mare încât nu doar că nu le pasă de cetățenii care locuiesc pe această stradă sau pe cele adiacente dar dimpotrivă nu refac drumul si nu asigură accesul către proprietăți cu mașina iar pietonii fără cizme nu pot avea acces la autobuz. Se trăiește ca in secolul 17, primarul dă din umeri, constructorul este indiferent, apa vital si administrația liberală jubilează cu marile investiții. Pot continua cu multe idei dar mi-e greață să mă mai gândesc la aceste specimene cu pretenții de politicieni.