Prima pagină » Local » Un nou protest la Iași! Zeci de transportatori au ieșit în stradă împotriva noii taxe de drum

Un nou protest la Iași! Zeci de transportatori au ieșit în stradă împotriva noii taxe de drum

28 mai 2025, 11:09, 5 ,
Redacția BZI în Local

Astăzi, 28 mai 2025, zeci de transportatori din județul Iași au organizat un protest împotriva noii taxe de drum propusă de autoritățile locale. Aceștia au format o coloană de camioane care va circula pe traseul Rond Țuțora – Podu de Piatră și retur, atrăgând atenția asupra impactului economic al acestei măsuri asupra afacerilor lor.

Protestul a fost declanșat de proiectul de hotărâre care prevede introducerea unei roviniete locale pentru vehiculele cu masa între 3,5 și 40 de tone ce tranzitează drumurile naționale din municipiu. Transportatorii susțin că această taxă suplimentară ar putea conduce la falimentul multor firme din sector.

În urma presiunii publice, primarul Mihai Chirica a anunțat că proiectul va fi retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local de astăzi.

Citește și: Se anunță scandal de proporții la ședința CL de la Primăria Iași! Mihai Chirica vrea să închidă afacerile transportatorilor 

Citește și: Transportatorii din Iaşi protestează împotriva noilor taxe de drum: „Ne vor băga în faliment”

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Primele concluzii medico-legale în cazul morții lui Gabi Mureșan. Ce indică investigațiile privind decesul fostului fotbalist
Primele concluzii medico-legale în cazul morții lui Gabi Mureșan indică o posibilă afecțiune cardiacă nediagnosticată. Fostul fotbalist a murit la 44 de ani, după ce i s-a făcut rău într-un lac din județul Sibiu. Noi informații au apărut în ancheta privind decesul fostului internațional Gabriel Mureșan. Potrivit concluziilor preliminare ale medicilor legiști, publicate de România […]
Primele concluzii medico-legale în cazul morții lui Gabi Mureșan. Ce indică investigațiile privind decesul fostului fotbalist
Comentarii
  • Afară cu TIR-urile și camioanele din oraș pe perioada zilei!!!!!!!

  • Duamna Stolerenco

    În urma presiunii publice, primarul Mihai Chirica a anunțat că proiectul va fi retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local de astăzi. Esti un las mai baiatule. Nimic bun nu esti in stare sa faci decat sa te intalnesti cu tot felul de personaje, sa bei ape si cafele si sa pui gazon.

  • Pe Chirica l-au ajuns din urma cei zece ani de domnie in care a avut ca prioritate doar panselutele.
    Zece ani de lipsa de viziune, de lipsa de proiecte, inclusiv o sosea de centura care putea scoate mastodontii din oras. Nu este vina transportatorilor, este vina acestor incompetenti din Primarie in frunte cu Chirica.

  • Blocuri, blocuri cresc în zare, cu beton și macarale…. n-avem străzi, parcări, trotuare, n-avem școli, creșe, spitale… traficul ne bagă’n boale… bulevarde pline’n noapte de drogați cu barba lata, care fac curse nebune, pasarele care pică, piețe cu plăcinte’n poale, panselu
    țe, macarale, maluri care pleacă’n vale! Nu’s parale?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 iulie 2026
16 iulie 2026