Se anunță scandal la Primăria Iași, transportatorii sunt revoltați pe primarul Mihai Chirica din cauza noilor taxe ce urmează să fie aprobate în ședința de astăzi, 28 mai 2025
Plenul Consiliului Local se va reuni pentru a dezbate și supune votului, printre altele, și proiectul de hotărâre privind „Regulamentul pentru eliberarea și folosirea permiselor de liberă trecere pentru circulația vehiculelor pe drumurile naționale din municipiul Iași”. O nouă taxă de drum care, susțin transportatorii, i-ar falimenta. Aceștia au protestat ieri, 27 mai 2025, în rond Țuțora, împotriva noilor tarife.
UPDATE: Primarul Iașului, Mihai Chirica
Edilul Mihai Chirica a anunțat în jurul orei 22.00 că va retrage proiectul de hotărâre de pe ordinea de zi a ședinței de astăzi, 28 mai 2025.
,,Astăzi, 28 mai 2025, vom avea o nouă ședință a Consiliului Local. Ordinea de zi cuprinde peste 50 de proiecte de hotărâre, toate importante, fiindcă vizează bugetul orașului nostru, proiectele pe care le derulăm cu fonduri europene, numeroasele proiecte ale societății civile și tuturor partenerilor din universități, școli și instituții de cultură pe care le susținem. Printre altele este propus în dezbatere publică în atenția Consiliului Local și un proiect care privește introducerea unei „roviniete” locale, o taxă pe care zecile de mașini de transport de mărfuri care tranzitează.
Așa cum plătim rovinietă pentru drumuri naționale și autostrăzi, este corect ca și utilizarea drumurilor din orașul nostru să implice niște costuri. Cheltuim milioane de lei – din banii dumneavoastră, ai ieșenilor! – ca să avem străzi decente. Iar mașinile mari – microbuze, mașinile de transport de marfă, TIR-urile – strică aceste străzi. Pe de altă parte, ne confruntăm cu toții – Primăria Iașului, Guvern, economia privată – cu o situație economică dificilă, pe care trebuie să o rezolvăm.
De aceea, până când noul Guvern va decide măsurile de redresare economică în ceea ce privește mediul privat, inclusiv în ceea ce privește transportatorii, am decis să retrag de pe ordinea de zi acest proiect, să-l analizăm din noua perspectivă propusă de viitorul Guvern și ulterior să luăm o decizie! Sunt mai multe localități care au adaptat asemenea soluții dar între timp lucrurile s-au schimbat.
În cadrul ședinței Consiliului Local, voi retrage proiectul de hotărâre care privește adoptarea unor taxe pentru acest domeniu de activitate. Voi face acest anunț chiar în debutul ședinței.”, a declarat Mihai Chirica.
Scandal de proporții la Primăria Iași! Transportatorii sunt revoltați pe primarul Mihai Chirica din cauza noilor taxe de drum
Transportatorii din Iași vor fi prezenți astăzi, 28 mai 2025, în ședința ordinară a plenului CL pentru a cere explicații și pentru a discuta cu primarul Mihai Chirica, dar și cu aleșii locali, cu privire la noile taxe de drum. Aceștia susțin că prin stabilirea noilor tarife vor falimenta. Mai mult, deși încă din luna februarie 2025 aceștia au depus o petiție la primărie, semnată de peste 130 de agenți economici din domeniu, nu au primit niciun răspuns.
„Dacă proiectul de hotărâre va fi aprobat, cu taxele astea se vor închide firmele de transport. Vorbim de câteva sute de firme, cu câteva mii de angajați. Și așa economia este sufocată, fără transport, nu se mișcă nimic. Taxele pe salarii sunt mari, asigurările sunt foarte, foarte mari. Mai avem și taxe de intrare în oraș, care și alea se plătesc. Noi, în momentul acesta, plătim pe zi taxa de oraș 300 de lei. Acum, ei scot taxa pe zi și bagă pe săptămână. Când a fost făcut proiectul ăsta, nu ne-a consultat și pe noi. Noi am depus o petiție la Primăria Iași în luna februarie, semnată de peste 130 de firme, și nici acum nu am primit răspuns. Primarul nu a stat niciodată de vorbă cu noi. Este petiția depusă, cea colectivă cu peste 130, de firmă, dar mai sunt și cele pe care le-am depus individual și nu ne-a răspuns nimeni nimic. Vom veni în ședința de Consiliu Local, venim în primărie. În primul rând, le cerem să retragă proiectul de pe ordinea de zi, să consulte tot sectorul de transport. Nu poți să vii așa cu o chestie, să hotărăști ceva și să îi pui pe alții la plată. La petiție nici măcar în termenul legal de 30 de zile nu am primit un răspuns, deși sunt obligați să răspundă. Dacă un șofer sau un transportator încalcă legea, îl amendează. Dacă administrația publică nu răspunde în termen de 30 de zile, nu are nimeni nimic de spus, nu pățește nimeni nimic, deși funcționarii ăia din primărie sunt plătiți din banii noștri”, au transmis transportatorii ieșeni.
Transportatorii susțin că primăria nu a construit rute alternative pentru a evita tranzitarea mașinilor de mare tonaj în oraș
Pentru că Primăria Municipiului Iași, în speță primarul Mihai Chirica, nu a construit în 10 ani, de când ocupă biroul de la Palatul Roznovanu, niciun metru de drum, transportatorii nu au rute alternative și sunt forțați să tranziteze orașul.
„Asta înseamnă administrație publică la Iași, să închirieze și să vândă locuri de parcare, de asta am rămas ultimul județ din Moldova. Se puteau face aceste rute ocolitoare din bani europeni; sunt comune sau alte orașe mult mai mici decât Iașul care au făcut. Dar dacă ești în viața de zi cu zi un bun gospodar, când ajungi în funcția de primar ești gospodar, dar noi nu am putut niciodată să votăm un gospodar, din păcate. Dacă Iașul pune taxa, Miroslava are taxă, pune și Tomeștiul taxa, pune și Holboca, vă dați seama că noi nu mai mișcăm nimic. Nu este normal! Drumurile nu sunt ale domnului primar Mihai Chirica și nici ale Consiliului Local Iași. Nu avem alternative de transport, nu trecem din plăcere prin oraș. Pentru că, în momentul în care este aglomerat, dacă eu plec de la ieșire din Tomești, până la Metro, fac o oră și 20 de minute. Au fost zile în care am făcut 4 ore, vă dați seama câtă motorină consum? Enorm de multă. Orice taxă, până la urmă, se va răsfrânge asupra cetățeanului, ultimul beneficiar al serviciului de transport. Se poate pune o taxă modică anuală, așa da, dar nu poți pune o taxă de zeci de mii de lei pe număr de înmatriculare. Deci nu vorbim decât de un singur număr de înmatriculare, nu pentru întreaga firmă. Eu aveam 30 de camioane, mai plăteam 180.000 de lei pe an pentru toate, nu aveam o problemă, dar dacă eu am 30 de mașini, eu trebuie să plătesc 5 milioane de lei. Suntem sufocați de taxe și impozite, iar fără transport, nu se mișcă nimic”, au spus transportatorii ieșeni.
Noua taxă de oraș pentru transportatori va scumpi serviciile și produsele
Operatorii de transport au transmis reporterilor BZI faptul că, odată cu implementarea noilor tarife de drum, printre cei care vor avea de suferit sunt și ieșenii. Un transport mai scump va aduce de la sine scumpiri ale serviciilor prestate, cât și ale produselor.
„Noi suntem transportatori prin oraș, cei care facem diferite servicii, transportăm pământ, balastru, betoane. Câștigăm și noi o pâine. Domnul primar Mihai Chirica are astăzi ședință de Consiliu Local, în care vrea să ne mărească taxele. Noi plătim oricum taxe atunci când intrăm în oraș, este o taxă pentru o zi. Dumnealui, de exemplu, vrea să le mărească – pentru un camion de 30 de tone vrea să ducă taxa la 200.000 de lei pe an. Dacă ai 4, 5 camioane, deja scrie faliment pe tine. Toți banii ăștia se vor regăsi în costurile beneficiarilor finali, adică tot a ieșenilor. Nu avem de unde să plătim așa ceva, noi nu avem alte drumuri laterale pe unde să poți ajunge la destinație. Avem două drumuri în Iașul ăsta, suntem ca într-un sat. Dacă ne pun taxele astea, noi falimentăm. Venim în ședință, trebuie să găsim o soluție. Toate costurile se vor mări, toate prețurile, pentru că toate produsele necesită transport, iar mărirea taxelor la transport vor aduce cu sine măririle de preț la raft. Problema este că nu mai poți plăti, pe zi, așa cum plăteam până acum, adică 300 de lei. Îți făceai treaba și plecai mai departe. Acum, scot taxa asta și ești obligat să plătești pe săptămână. Că ai sau nu treabă o săptămână în oraș, tu ești obligat să plătești. Toți investitorii vor ocoli zona Moldovei – și așa ne ocoleau la maxim, acum, chiar că nu va mai veni niciun investitor. Am făcut petiție, nu ne-a băgat nimeni în seamă, primarul nu a discutat cu nimeni. Nimeni nu te înțelege, nimeni nu te bagă în seamă. Și noi plătim taxe, impozite, nu suntem niște evazioniști, și noi avem familii, copii, vrem doar să câștigăm o pâine”, au mai adăugat operatorii de transport.
Primăria Iași a stabilit noua taxă de drum, în funcție de tonaj
Potrivit documentelor publicate de Primăria Municipiului Iași, taxa de drum pentru o mașină între 3,5 și 12 tone va presupune o taxă de 315 lei pe săptămână, 1.350 de lei pe lună sau 16.200 de lei pe an. Pentru cele de 12 tone, până la 24 de tone, taxa va fi de 1.050 de lei pe săptămână, 4.500 de lei pe lună, iar cea anuală, de 54.000 de lei. Însă cei mai afectați vor fi transportatorii cu mașinile între 24 de tone și 40 de tone, în acest caz, pentru o săptămână taxa va fi de 2.100 de lei, pe lună, de 9.000 de lei, iar pe an, 108.000 lei. Menționăm că pentru mașinile care cântăresc peste 40 de tone taxa va fi calculată după anumite criterii.
„S-a constatat că circulația autovehiculelor de tonaj greu afectează în mod direct infrastructura, influențând negativ bugetul local prin costuri în plus pentru reparații și întreținere. S-a constatat că traficul autovehiculelor de mare tonaj are un impact semnificativ asupra infrastructurii locale din municipiul Iași. Această circulație intensă duce la deteriorarea drumurilor, podurilor și a altor construcții publice, ceea ce generează cheltuieli semnificative pentru reparații și întreținere. În plus, costurile suplimentare necesare pentru reparațiile frecvente în întreținerea continuă a infrastructurii afectează bugetul local al municipiului Iași în mod negativ. Aceste cheltuieli neprevăzute pot afecta, de asemenea, capacitatea autorității locale de a aloca fonduri pentru alte proiecte și inițiative de dezvoltare a comunității, care ar putea contribui la creșterea economică și îmbunătățirea calității vieții în zonă”, se arată în proiectul de hotărâre, care va fi supus votului astăzi, 28 mai 2025.
Se anunță scandal la Primăria Iași: transportatorii sunt revoltați pe primarul Mihai Chirica din cauza noilor taxe ce urmează să fie aprobate în ședința de astăzi, 28 mai 2025.
Eu propun din toată inima să le dăm tot venitul nostru, că-i din salarii sau afaceri absolut orice venit, la nenorociții și hoții ăștia care conduc Romania și care în mare parte și pe bună dreptate administrează ce a lăsat comunisnul, Ceaușescu și poporul român năpăstuit care a construit cu foame și frig în comunism. că altceva nimic nu au construit, tot ce este azi afacere și industrie este în proporție de 80 la sută investiție străină. Așa să-i ajute Dumnezeu pe jegoșii ăștia ordinari și așa merită poporul adormit pe vecie,amin
Pe tine nu te deranjează camioanele care fac întrecere prin oraș? Probabil stai prin Tătărași sau Alexandru și ești bine merci, dar cei de pe Canta, Gară, N.Iorga, Socola, Bularga, Podu de Fier, T.Vladimirescu, ce vină au?
Crezi ca intra cineva de drag in oras? Nu. Problema principala este lipsa soselei de centura si a soselelor ocolitoare. Incompetentul de Chirica nu a facut nimic timp de 10 ani in acest sens.
Bravo !!! Asta e raspunsul corect !!!!!!!!!!!!!!!!!
Soseaua de centura nu tine de Primarie, ci de CNAIR.
Nu te duci la Aprozar ca sa-ti cumperi aparat de fotografiat. Te duci la magazinul de profil.
Păi cine a dat aprobare Dedeman in mijlocul orașului ?
Primaria a dat. De ce a dat? Raspunsul este complex. Primaria nu poate actiona cum vrea, ca nu e firma privata. Legea o obliga sa dea autorizatie atunci cand nu sunt incalcati parametrii urbanisti ai zonei si cand PUZ (Planul Urbanistic Zonal) respecta cateva reguli elementare.
In cazul Dedeman, probleme la regimul de inaltime nu exista. Si nici la trafic, din moment ce este amplasat pe ruta camioanelor de marfa care tranziteaza orasul.
Cheia e la PUG (Planul Urbanistic General) care trebui modificat de acum 10 ani. Este unul nou, dar pe care Chirica il tine neaprobat, la sertar. De ce? Pentru ca sa poata da autorizatii cate vrea si cui vrea. Daca PUG ar fi in vigoare, s-ar repinge legal cel putin 2/3 din autorizatiiile solicitate.
deranjatule, taxele nu rezolva niciodata nimic decat sa mai umple conturile si buzunarele unora hiene oportuniste; daca erai deranjat de camioane faceai sosea de centura
Să dăm bani să poată trăi bine madam Necula incompetenta incompetentelor care nu face nimic, nu își asuma răspunderi,nu semnează documente ca nu pricepe ce scrie acolo și îi e frică să nu o bage Mihai la belele … De asta plătim taxe ca să dăm salarii incompetenților. Ia să o vedeți pe Necula, votează cu două mâini aceste taxe că oricum nu pricepe nimica . Urmărim ședința cu atenție spre madam cacadâr !
Da, să dați bani șoferilor nesimțiți care sunteți, fugăriți prin oraș camioanele de piatră de la Cristești ca să prindeți mai multe curse la zi, nu vă pasă de trecerile de pietoni, de copiii și bătrânii care trec strada, de găurile pe care le lăsați în asfalt, doar banul vă interesează.
Foarte bine le face, ce e cu atâtea TIR-uri ziua prin mijlocul orașului? Dacă vor să treacă fără taxe să treacă noaptea.
Pentru ca nu exista sosea de centura?
Tranzitarea dinspre Lețcani spre Vaslui se poate face pe centură Uricani-Ciurea. De la Sculeni pe C.A. Rosetti- bd. Tudor Vladimirescu-Baza 3-Tomești. Marea problemă este Lețcani-Tomești-Albița.
Bai imbecilule… nici ei nu-s bucucrosi ca nu au o centura ca oamenii
Asta ca asta ( taxa pt masini mari) dar cand taxezi masinile pt stationare pe toate bulevardele din Iasi , e groasa rău!
Si pe cele mărginașe Dacia Alexandru CUG ..unde locuitorii au in majoritate pensie .minima !!!!
Asta ar avea și un beneficiu, ar elimina multe din mașinile celor din alte județe care le parchează cu săptămâna și le folosesc doar în week-end când merg acasă. Pentru o taxă modică, locurile de parcare de pe marile bulevarde ar putea fi ocupate doar de ieșeni. Așa este la Cluj.
Afară din oraș cu camioanele care rup toate potecile…huuu
Toti comentati despre Chirica, dar toti il votati.
O sa va bage in mormant si tot de acolo o sa-l votati.
Daca candida la presedentia Romaniei, toata tara il vota.
corect! daca huu Chirica, de ce-l mai voteaza cine-l voteaza.
Ca de obicei, se pune carul înaintea boilor…nu se oferă o rută alternativă de ocolire a orașului dar introducem o nouă taxă de traversare a orașului…așa se rezolvă orice problemă în România, mai punem o taxă…taxa abuzivă de 10 lei pentru adăposturi antiaeriene de ce s-a pus? Ca să plătească cetățenii Iașului prostiile lui chiricu…
Salariile directorilor şi membrilor din consiliile de administraţie din subordinea Primăriei/CL Iaşi:
ECOPIATA S.A. – 642.800 lei / lună (cheltuieli aferente contractelor de mandat) : 1 director – 21.645 lei net/ lună, 4 membri în CA – 2.340 lei net/ lună,
CITADIN SA – 1.188,860 lei (cheltuieli aferente contractelor de mandat) : 3 directori executivi – 17.550 lei net / lună / director, 4 membri CA – 3.546 net / lună
SPAŢII PUBLICE S.A. – 1.507.000 lei (cheltuieli aferente contractelor de mandat) : 2 directori executiv, Director general – 22.707 lei net / lună,
Director executiv – 19.126 lei net / lună, 4 membri CA – 6.092 lei net/ lună
SALUBRIS S.A. – 1.238.000 lei (cheltuieli aferente contractelor de mandat) : 1 director executiv – 26.714 lei net / lună, 6 membri CA – 5.563 lei net/ lună
COMPANIA DE TRANSPORT PUBLIC S.A. – 2.044.000 lei (cheltuieli aferente contractelor de mandat) : 4 directori executivi – 17.550 lei net / lună, 5 membri din Consiliul de Administraţie – 5.960 lei net / lună
S.C. Termo Service S.A. – 658.000 lei / an (cheltuieli aferente contractelor de mandat) : 1 director – 15.210 lei net / lună, 4 membri CA – 4.212 lei / net lună
ce fac acesti trintori pentru acesti bani ? Nu sint incluse spagile si contractele pe ochi frumosi.
esti sigur ca ala-i netul si nu brutul?
Eu cred ca trebuia sa va ganditi la trafic atunci cand ați eliberat autorizatiile de construire si de funcționare la Dedeman, Jumbo, Leroy Merlin, Brico Depot, Carrefour si altii in mijlocul Iasului! Peste tot in lume acestea sunt la marginea orasului, nu in centru. In plus aceste camioane tranziteaza Iasiul pentru ca sunt nevoite, neexistand nici in anul 2025 o sosea de centura. Rezolvati cu acestea mai intai si pe urma puneti taxe. Iesenii nu vor fi mai castigati daca puneti voi taxe, va creste doar bugetul primariei care se duce, asa cum ne-ati obisnuit, pe sectiunea functionare si nu pe dezvoltare.
Mai mult, ar trebui dezcurajat „importul” de autoturisme din Vaslui, Botosani si Neamt. Acestia (din ce in ce mai multi) platesc impozit la ei si ne stranguleaza pe noi.
Nu ajuta centura pt camioanele care au descarcari in oras. Trebuie un centru logistic pe langa Iasi unde sa descarce si sa-si ia fiecare marfa cu camioane mai mici sau dube.
Exact, asta e solutia. Transportul spre aceste baze trebuie realizat exclusiv cu vagoanele, astfel scapam de mastodonti!
Băgați rovigneta pt a circula in mun Iași pentru toate autoturismele care șanț înmatriculate în comunele BT,VS,SV,NT iar ce i ce le conduc au domiciliul s au stau cu chirie in mun Iași, șanț in jur de 35000 autoturisme care circula zilnic prin Iași și se folosesc de infrastructură orașului iar ei nu plătesc nimic către bugetul orașului, ei plătesc în comunele judet unde șanț înmatriculate cazanele lor ,inclusiv mașinile înmatriculate în Rep Moldova
John esti un prost.
Mars afara din Iasi.
LA PUSCARIE CU MAFIA CHIRICA PENALU SI LINGAUL PNL PSD,LA PUSCARIE CU PENALU ESCROC SI CURVA AIVANOAIEI !!!
Blocuri, blocuri cresc în zare, cu beton și macarale…. n-avem străzi, parcări, trotuare, n-avem școli, creșe, spitale… traficul ne bagă’n boale… bulevarde pline’n noapte de drogați cu barba lata, care fac curse nebune, pasarele care pică, piețe cu plăcinte’n poale, panselu
țe, macarale, maluri care pleacă’n vale! Nu’s parale?!
bulevardul N iorga daca nu stiti este drum european . in mod normal ar, trebui acolo, ro-vineta pe acel sector de drum . cei ce tranziteaza iasul (si asta este de zeci de ani )pe unde sa mearga ? taxa este pentru cei ce construiesc in oras(camioane , betoniere etc) cu aviz chirica . asta ati votat asta aveti ! votati -CHIRICA !
bravo john ai dreptate sa plateasca toti de vs, bt, sv,gl, md….ghirtoi care s-au trezit ieseni .
Prostul se uimeste de ce ii prost….
Centura 380⁰ si dupa taxa , peste tot in oras pentru toti fara numar de Iasi!!!
Trebuie demisi toate putorile din Primărie,toate slugile,Tiron,Fanaru,sunt paraleli cu meseria si platiti din bani nostri!
Un primar fara viziune,plin de dosare penale si cotizator la cei care ii tin spatele!
Rusine ,mare rusine jigodiilor din PMI!
Da drumul la PUG mai nenoricitule,ai facut bani fa ceva si ptr orasul asta! Nu iti mai bate joc de cetateni !