Prima pagină » Titlurile zilei » Un violator vrea să iasă din penitenciar pe motiv că este bolnav! „Doctorul mi-a spus că mor dacă nu ies”

Un violator vrea să iasă din penitenciar pe motiv că este bolnav! „Doctorul mi-a spus că mor dacă nu ies”

16 mai 2026, 02:00, 3 ,
Alina LUPU în Titlurile zilei

Un condamnat pentru viol a suferit un AVC cât timp a fost privat de libertate. Acesta suferă de mai multe afecțiuni medicale și a solicitat întreruperea executării pedepsei

Un bărbat din Iași, condamnat pentru o serie de infracțiuni, printre care și pentru viol, a suferit un AVC cât timp a fost privat de libertate. Acesta suferă de mai multe afecțiuni și solicită întreruperea executării pedepsei, deși este condamnat pentru un concurs de infracțiuni. În prezent, inculpatul se află în spitalul din cadrul Penitenciarului Dej, unde beneficiază de tratament pentru bolile sale.

Un violator a suferit un AVC în penitenciar!

Inculpatul Alin-Petrică Berbecaru, în vârstă de 36 de ani, condamnat definitiv la o pedeapsă rezultantă de 8 ani și 10 luni de închisoare pentru mai multe infracțiuni grave, a solicitat întreruperea executării pedepsei din motive medicale.

La data de 15 mai 2026, Curtea de Apel Iași a judecat contestația formulată de deținut, acesta participând prin videoconferință din cadrul spitalului Penitenciarului Dej, acolo unde este internat în prezent. În timpul ședinței, bărbatul a descris în fața instanței starea sa de sănătate, motivând cererea sa de întrerupere a executării pedepsei.

În fața judecătorilor, acesta a afirmat că starea sa de sănătate s-a agravat în detenție și că a fost diagnosticat recent cu ciroză hepatică.

„De când sunt încarcerat, mi s-a spus că sufăr și de ciroză hepatică”, a declarat inculpatul în timpul ședinței de judecată.

Conform expertizei medico-legale efectuate în cursul procesului, bărbatul suferă de mai multe afecțiuni serioase, printre care hipertensiune arterială și antecedente de infarct miocardic.

„Am suferit un AVC de când sunt încarcerat. Mi-a spus doamna doctor că mor dacă nu ies”, a mai spus inculpatul.

Bărbatul are un cazier bogat în condamnări

Situația juridică a lui Berbecaru este una complexă. Printr-o sentință pronunțată de Judecătoria Iași la data de 10 mai 2024, acesta a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de furt, în stare de recidivă postexecutorie, faptă comisă în septembrie 2019.

Magistrații au constatat însă că această faptă era concurentă cu alte condamnări deja pronunțate anterior. Printre acestea se numără o pedeapsă de 1 an și 6 luni pentru lovire sau alte violențe, faptă comisă la data de 8 iulie 2018, o condamnare de 2 ani și 6 luni pentru furt calificat și o pedeapsă de 7 ani de închisoare pentru viol, ambele comise în 21 noiembrie 2021.

Astfel, după aplicarea celei mai grele pedepse și adăugarea sporului legal, Berbecaru a rămas cu o condamnare definitivă de 8 ani și 10 luni de închisoare. Totodată, acesta a fost obligat la plata a 800 de euro daune materiale către victimă.

Dincolo de latura penală, situația inculpatului este una delicată din cauza stării sale de sănătate.

„Am făcut trei AVC-uri și două infarcturi”, a afirmat acesta în fața instanței.

Deținutul a solicitat întreruperea executării pedepsei și punerea sa în libertate

Pe fondul acestor probleme medicale, Berbecaru a formulat o cerere de întrerupere a executării pedepsei, susținând că afecțiunile sale nu pot fi tratate corespunzător în mediul penitenciar.

Avocata acestuia, Florentina Manolache, i-a explicat că expertiza medico-legală întocmită în dosar nu îi este favorabilă. Potrivit concluziilor specialiștilor, bolile de care suferă deținutul ar putea fi tratate în cadrul sistemului medical penitenciar.

„Conform expertizei, s-a constatat că pentru afecțiunile de care suferiți dumneavoastră puteți fi tratat în spitalul din cadrul penitenciarului”, i-a transmis avocata în timpul ședinței.

Cu toate acestea, apărarea a insistat asupra ideii că gravitatea și multitudinea afecțiunilor necesită un tratament medical mai complex și acces la servicii specializate din afara sistemului penitenciar.

„Multitudinea de boli de care suferă clientul meu nu poate fi tratată corespunzător în mediul carceral, întrucât nu beneficiază de un tratament adecvat”, a susținut avocata.

Aceasta a solicitat admiterea contestației și întreruperea executării pedepsei pe motive medicale.

„Solicit respectuos să admiteți contestația, deoarece persoana condamnată apreciază că afecțiunile grave de care suferă nu pot fi tratate în mediul carceral”, a mai declarat avocata Florentina Manolache.

„Dacă nu ies de aici, mor!”

În timpul audierii, deținutul a făcut mai multe afirmații cu puternic impact, dar care nu au părut să-i înduplece pe magistrați. Acesta a susținut că un medic i-ar fi recomandat să solicite externarea din penitenciar pentru a putea beneficia de tratament adecvat.

„Doamna doctor mi-a spus să fac cerere să ies de aici, că altfel o să mor”, a spus inculpatul.

Berbecaru a insistat că starea sa medicală este incompatibilă cu detenția și că ar avea nevoie de îngrijiri într-o clinică privată sau într-un spital civil specializat.

Reprezentantul Ministerului Public a cerut însă respingerea contestației ca neîntemeiată. Procurorul a invocat concluziile expertizei medico-legale, care arată că afecțiunile deținutului pot fi monitorizate și tratate în rețeaua medicală a ANP.

Un ieșean condamnat pentru o serie de infracțiuni, printre care și pentru viol, cât timp a fost privat de libertate, a suferit un AVC. Acum, inculpatul solicită întreruperea executării pedepsei cu închisoarea.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament!
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament! Șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a avertizat ieri, 18 mai 2026, că suntem amenințați de vremurile periculoase pe care le trăim. Acesta a declarat o urgență internațională de sănătate publică în Congo și Uganda, după descoperirea unui focar […]
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament!
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 mai 2026
20 mai 2026