Prima pagină » International » Ursula von der Leyen s-a îmbolnăvit de o formă gravă de pneumonie
Ursula von der Leyen s-a îmbolnăvit de o formă gravă de pneumonie

Ursula von der Leyen s-a îmbolnăvit de o formă gravă de pneumonie

03 ian. 2025, 18:59, 2 ,
Redacția BZI în International

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi-a anulat toate deplasările din următoarele două săptămâni după ce a contractat o formă gravă de pneumonie, relatează DPA, citată de Agerpres.

„Preşedinta şi-a anulat întâlnirile externe pentru primele două săptămâni din ianuarie”, a declarat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

Ursula von der Leyen s-a îmbolnăvit de o formă gravă de pneumonie

Printre deplasările anulate se află o călătorie în oraşul polonez Gdansk, cu ocazia preluării preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene de către Polonia, pe 1 ianuarie. Vizita va fi reprogramată pentru o dată ulterioară.

Von der Leyen îşi va desfăşura în această perioadă „activitatea oficială” din oraşul Hanovra, situat în centrul Germaniei.

„Dacă totul merge bine, preşedinta va fi deplin vindecată la jumătatea lunii”, a precizat purtătorul de cuvânt citat.

În vârstă de 66 de ani, Ursula von der Leyen se află la conducerea Comisiei Europene din 1 decembrie 2019.

Von der Leyen a anunțat un sprijin financiar de 60 de milioane de euro Republicii Moldova

Anterior, von der Leyen a anunțat un sprijin financiar de 60 de milioane de euro Republicii Moldova. Acest anunț a fost făcut în cadrul unei întâlniri la Bruxelles cu Maia Sandu, marcând un pas semnificativ în relațiile bilaterale și în direcția aderării Moldovei la Uniunea Europeană în 2025.

Ursula von der Leyen a spus că Uniunea Europeană este „ferm angajată” să sprijine eforturile Republicii Moldova de a accelera reforma justiției.

„Președintele Maia Sandu luptă cu inima şi sufletul pentru viitorul european al Moldovei. Suntem deplin alături de ea. Astăzi am anunţat 50 de milioane de euro pentru a sprijini reformele şi stabilitatea economică.

De asemenea, aşteptăm cu nerăbdare deschiderea unui grup esenţial de negocieri de aderare în anul 2025”, a declarat von der Leyen în urma întâlnirii.

În plus, se vor mai acorda 10 milioane de euro pentru accelerarea reformei justiţiei. Acest sprijin financiar este destinat evaluării integrității judecătorilor și procurorilor.

„Evaluarea integrităţii judecătorilor şi procurorilor rămâne o prioritate”, a mai spus Maia Sandu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 martie 2026
28 martie 2026