Prima pagină » Local » Aici a copilărit Diana, tânăra omorâtă de urs la Bușteni. A locuit într-o casă modestă, din comuna Popricani până să se mute la București

Aici a copilărit Diana, tânăra omorâtă de urs la Bușteni. A locuit într-o casă modestă, din comuna Popricani până să se mute la București

10 iul. 2024, 12:09, 5 ,
în Local

Diana, o tânără de 19 ani, din Popricani, județul Iași, avea o viață frumoasă în față. A copilărit într-o casă modestă și a decis să se mute la București pentru un trai mai bun.

A decis împreună cu iubitul său să se ducă în vacanță, la munte. Nu știa că acolo îi va fi sfârșitul.

Diana, tânără omorâtă de urs la Bușteni

O adevărată tragedie s-a petrecut ieri, 9 iulie, pe traseul turistic Jepii Mici din Bucegi. O tânără de 19 ani a fost atacată și ucisă de un urs. Ea și iubitul său se aflau pe potecă în momentul în care au fost surprinși de animalul sălbatic. Ursul a atacat-o pe tânără și a târât-o într-o prăpastie. Cine este victima acestui atac feroce?

Tragedia s-a desfășurat pe traseul Jepii Mici, în apropierea stațiunii Bușteni, județul Prahova, pe 9 iulie. O tânără de 19 ani a fost atacată de un urs, iar ulterior a fost găsită decedată. Autoritățile au decis să împuște animalul sălbatic.

Maria Diana, tânăra ucisă de urs pe traseul Jepii Mici din Bucegi, avea doar 19 ani. Originară din Iași, locuia temporar în București. În ziua fatidică, ea era pe traseul turistic împreună cu iubitul său când au fost atacați de urs pe potecă.

Sabin Cornoiu, președintele Salvamont România, a descris cum s-a desfășurat tragedia. Ursul a atacat-o pe tânără direct pe potecă, apoi a tras-o în vegetația de lângă, unde a scăpat-o într-o prăpastie. Ursul a continuat atacul coborând în prăpastie după ea.

Totul s-a întâmplat sub privirile îngrozite ale iubitului tinerei, care a apelat imediat 112. Deși s-a declanșat rapid o operațiune de salvare, a fost prea târziu pentru tânără. În urma incidentului, autoritățile au decis împușcarea ursului.

„Nu i-a atacat pe colegi, dar aceștia au strigat, și-au făcut simțită prezența și n-au avut probleme. Probabil specialiștii în domeniu pot să ne spună ce se întâmplă cu animalele, de ce au un asemenea comportament. Ursul poate fi turbat, se poate îmbolnăvi de această boală și poate să acționeze neprevăzut. Poate din cauza căldurii.

Nu cred că el a fost surprins în potecă de victimă și luat pe neașteptate, pentru că ei au niște simțuri foarte bune și cu siguranță simțeau persoana de la distanță. Deci nu avem foarte multe informații, dar probabil cineva va studia ce s-a întâmplat sau care e comportamentul animalelor în această perioadă și va identifica ce s-a întâmplat.

Este regretabil, e un traseu circulat de turiști, este păcat că animalele s-au învățat, vin în preajma lui, dar sperăm că se vor lua măsurile necesare și turismul montan se va putea desfășura în siguranță”, a declarat șeful Salvamont România, la Antena 3.

Citește și: Tânăra ucisă de urs la Bușteni era din Iași. Nu a avut nicio șansă în fața sălbăticiunii

A fost emis mesaj Ro-Alert pentru a semnala prezența urșilor în Bușteni. Ieșeanca omorâtă de animalul sălbatic nu a fost extrasă din râpă

Mărturisiri tulburătoare făcute de iubitul fetei omorâte de urs, la Bușteni. Tânărul a povestit cu lux de amănunte atacul animalului

Prima declarație a mătușii fetei omorâte de urs, în Bușteni. Tânăra era din Popricani

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Învățătoarea lovită de fulger, Dumitra Topolianu, a făcut primele declarații după ce și-a revenit în spital. Cadrul didactic le mulțumește elevilor și medicilor care i-au salvat viața și spune că își dorește să revină la catedră. Dumitra Topolianu, învățătoarea care a fost lovită de fulger în timpul unei drumeții alături de elevii săi, a făcut […]
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Comentarii
  • prin m unti tre sa stirig sa tipi sa iti faci prezenta, ca ursul nu se apropie–––ei mergeau soptind agale, fara ecgipament necesar ……era in rochita?!

  • o fi vrut sa isi faca poza cu ursul………….. ce idioti

  • Da,da aveți perfectă dreptate! Reporterii ăsta acum fac vilvă în ce acasă a copilărit fata, înloc sa zgilțîie conducerea țării să ia măsuri pentru a preîntâmpina astfel de tragedii.

  • Ursu excitat

    S-a dus o zdreanță în pădure să tragă Ursu de pwlă la el acasă !
    Morala este ca dacă te duci în pădure pe la casa ursului ori lupului belește ochii pe unde mergi ca să nu belești pwla !, Ursu a fost în legitimă apărare la el în grădină !

  • Sateanu de Moldova

    Ce comentarii de cretini….In primul rand ca fata aia aplecat cu parintii in Bucuresti de cand era mica. Avea apartament in Bucuresti, iar casa de la Popricani era scoasa la vanzare, cred ca s a si vandut de ceva timp. Era fata crescuta in Bucuresti, nu la tara. Deci traita in civilizatie de Bucuresti, cum ar zice unii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 iulie 2026
30 iulie 2026