Prima pagină » International » Atac violent într-o școală. Profesoară înjunghiată de un elev în timpul orei. Nu este primul atac de acest fel

Atac violent într-o școală. Profesoară înjunghiată de un elev în timpul orei. Nu este primul atac de acest fel

03 feb. 2026, 21:10,
Redacția BZI în International

O profesoară de desen în vârstă de 60 de ani a fost înjunghiată grav marţi de un elev adolescent în sala de clasă a unui colegiu din Sanary-sur-Mer, sud-estul Franţei.

Atacul readuce îngrijorările privind violenţa în mediul şcolar, transmite AFP, preluat de Agerpres.

Agresiunea s-a produs în jurul orei 14:00 la Colegiul La Guicharde, victima suferind trei-patru lovituri de cuţit. Elevul a fost reţinut de poliţie şi plasat în arest preventiv pentru tentativă de omor, a anunţat procurorul din Toulon, Raphael Balland, care a precizat că „nicio conotaţie religioasă sau politică” nu a fost identificată în acest stadiu.

Între profesoară și elev era un conflict

Motivul atacului pare a avea originea în conflictul între elev şi profesoară, legat de rapoarte disciplinare întocmite împotriva băiatului, care prezenta şi probleme familiale. Nu avea însă antecedente de violenţă, potrivit anchetatorilor.

Profesoara a fost transportată de urgenţă la spitalul Sainte-Anne din Toulon pentru intervenţie chirurgicală. Colegiul a fost închis imediat după incident.

Ministrul educaţiei naţionale, Edouard Geffray, s-a deplasat la faţa locului, exprimându-şi sprijinul pentru „victimă, familia sa şi întreaga comunitate educaţională”. Preşedintele Emmanuel Macron a fost informat despre atac.

Atacul se înscrie într-o serie de agresiuni ultraviolente în şcolile franceze. Sindicaliştii din învăţământ denunţă escaladarea fenomenului.

„Suntem în şoc, încă o tragedie care loveşte un profesor. Cât timp nu se face o prevenţie reală, se poate întâmpla oricând”, a declarat Emilie Vandepoel (SE-Unsa Var).

Jean-Remi Girard (Snalc) observă că „noutatea” constă în localizarea atacurilor „în faţa sau în interiorul instituţiei, chiar şi în sala de clasă”, adăugând că măsuri precum verificările aleatorii nu vor stopa fenomenul.

Nu e primul atac de acest fel

Incidente similare recente includ: septembrie 2025 – profesoară atacată cu cuţitul de un elev de 14 ani în Benfeld (Bas-Rhin); aceeaşi lună – fost elev care a înjunghiat un elev şi un profesor la un liceu din Antibes (Alpes-Maritimes); iunie 2025 – asistentă de educaţie înjunghiată mortal la Nogent (Haute-Marne) de un adolescent de 14 ani; aprilie 2025 – elev de liceu care a ucis o fată de 15 ani şi a rănit alte trei persoane la Nantes.

Memoria atentatului asupra profesorului Samuel Paty, decapitat în octombrie 2020, persistă în rândul cadrelor didactice, procesul în apel fiind în desfăşurare la Paris.

În iulie 2025, Franţa a adoptat un decret care prevede trimiterea în consiliul de disciplină a oricărui elev prins cu armă asupra sa.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Klaus Iohannis se întoarce! Ce mesaj a transmis
Fostul președinte al României, Klaus Iohannis, se întoarce în lumina reflectoarelor cu un mesaj pentru toți românii. Fostul șef al statului a avut o apariție publică rară în noaptea de Înviere, participând la slujba religioasă din Sibiu, alături de soția sa, Carmen. Prezența acestuia a atras atenția, în contextul în care, după demisia din funcție, […]
Klaus Iohannis se întoarce! Ce mesaj a transmis

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 aprilie 2026
06 aprilie 2026