Breaking News
Deputatul Bogdan Cojocaru anunță că șoseaua ocolitoare Podu Iloaiei a fost aprobată de Guvernul României.
„După aprobarea indicatorilor tehnico-economici prin Hotărâre de Guvern se vor putea demara procedurile pentru desemnarea constructorilor!
Documentațiile tehnice au fost realizate de DRDP Iași, instituție aflată în subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.Este una dintre cele mai așteptate investiții de infrastructură rutieră din județul nostru pentru că va decongestiona traficul auto din Podu Iloaiei, acolo unde se formează cozi de kilometri în fiecare zi. Situația va fi cu adevărat rezolvată după finalizarea #A8!Valoarea totală a investiției de la Podu Iloaiei este de peste 141 milioane lei, TVA inclus. Varianta de ocolire va avea 4,377 km și două poduri/pasaje/viaducte. Durata de execuție a lucrărilor este de 12 luni!
Finanțarea se va realiza din fonduri europene nerambursabile, Programul Transport 2021 – 2027 și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transportului și Infrastructurii, precum și din alte surse legal constituite!”, a transmis deputatul Bogdan Cojocaru.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate
Ce naiba va pensati, sunteti cocote?
Ăsta e trendul, au luat exemplu de la Cristi Borcea.
Mult a mai blocat acest proiect PSDul prin nemuritorul director de la drumuri VLaicu
Laicu jură că el a făcut tot ce i-a stat în putință și și-a făcut treaba dar alții sunt vinovați.
Parcă ar face-o din banii lor
Oricum asta nu e așa lepră ca Maricel Popa
Abia ieșise Alexe de la minister și a zis că treaba-i rezolvată și hop Cojocaru cu articol cu ce realizare măreață a făcut PSD. E dea dreptul tâmp omul ăsta.
SE VA FACE CENTURA OCOLITOARE CAND SE VE IEFTINII PRETUL APEI LA CEL REAL
(8 LEI/MC) NU CAT SPUNE SRI, COEFICIENT EDE SUPORTABILITATE DE 2,5 ,
ADICA 25 LEI/MC
PSD n-a făcut nimic pentru Iași în 35 ani, doar interese proprii. Să zică măcar un lucru realizat pentru ieșeni. Te uiți în jur și vezi toată ”politica” făcută de ei, Stanciu, Dobre, Solcanu, Surdu, Adăscăliței, Nichita, Flaișer, Popa, etc., numai afaceri cu statul și combinații pentru interesul propriu.
Lasă că a făcut PNL ul cu Alexe:)))
Ei îl au pe baronul șef pușcăriaș Fenechiu, a combinat și el la greu dar măcar a făcut Aeroportul, e meritul lui aici. Tablă e cu primarii din județ, își trage partea de la asfaltări pe-o mână cu directorul de la drumuri.