Prima pagină » Titlurile zilei » Directorul CTP Iași, Cristian Stoica, a reacționat după ce primarul Mihai Chirica i-a cerut demisia: „Nu am ce să comentez” – FOTO

Directorul CTP Iași, Cristian Stoica, a reacționat după ce primarul Mihai Chirica i-a cerut demisia: „Nu am ce să comentez” – FOTO

29 ian. 2024, 02:00, 34 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Directorul general de la CTP, Cristian Stoica, a reacționat după ce Mihai Chirica l-a criticat în ședința de pe 26 ianuarie 2024. Primarul a reproșat conducerii modul în care a fost gestionată activitatea companiei de transport în comun din Iași

Pe data de 26 ianuarie 2024, la sediul Primăriei Iași a avut loc ședința ordinară a Consiliului Local. În cadrul acesteia s-au iscat mai multe discuții aprinse, iar una a fost despre problemele de la CTP. Un consilier local a acuzat faptul că nu există informații în autobuzul 50, care circulă de la aeroport spre Gară.

Primarul Mihai Chirica i-a cerut demisia lui Cristian Stoica

Discuția a pornit de la faptul că în mijloacele de transport CTP nu există informații suplimentare despre prețul biletelor și modul în care poți achiziționa unul. Consilierul local PSD Bogdan Crucianu a fost cel care a adus în discuție acest subiect.

„CTP este un subiect pe care noi toți îl urmărim cu atenție de fiecare dată. Îmi amintesc ședințele ulterioare, când ni se spunea nouă, celor din PSD, să susținem majorarea tarifelor, spunându-se că, în momentul de faţă, nu are suficiente încasări ca să poată supraviețui. Şi am înţeles acest lucru. În primul rând, facem următoarea afirmație, problema este că tarifele au fost majorate, dar în mijloacele de transport în comun nu sunt afișate prețurile. Cei care o să se urce în transportul public vor regăsi prețurile vechi, de 3 lei. Dacă vin persoane din alte state, nu vor ști să achiziționeze un bilet. Nicăieri nu se găsesc indicații şi în limba engleză. În mijloacele de transport urcă cine dorește, plătește cine vrea”, a precizat consilierul local Bogdan Crucianu în ședință.

Primarul Mihai Chirica a replicat imediat, spunând că, dacă situația nu se va remedia, va fi nevoit să ia anumite măsuri în ceea ce privește conducerea CTP.

„Nu pot să spun că vreau să vă contrazic, acestea sunt elemente de mare finețe, iar mie mi se par normalități. Toată categoria de informații trebuie să se utilizeze şi limbile de circulație. Eu le-am mai spus celor de la CTP şi le repet, între IJTL Iași 1990, RATC Iaşi 2000 şi CTP Iaşi 2024 trebuie să văd dezvoltare. Eu sper că prin dușurile reci pe care le-am aplicat şi am învățat și eu niște chestiuni cu ninsorile din 8-10 ianuarie. Dacă nu credeți că aceste chestiuni nu sunt o normalitate, bănui că domnul Cruceanu ar trebui să îmi facă niște propuneri (n.r. – referitor la directorul CTP, Cristian Stoica). Vă rog să notați aceste observații şi să trimiteți un plan de acțiuni”, a replicat primarul Mihai Chirica.

Directorul CTP a reacționat după discuția de la ședință

Directorul Cristian Stoica nu a fost prezent la ședința Consiliului Local Iași, însă a auzit despre discuția de atunci. Deocamdată, compania va analiza situația și va lua o serie de măsuri în viitorul apropiat.

„Orice sugestie este binevenită, noi suntem deschiși pentru a ne îmbunătăți. Totuși, contează și modul cum sunt făcute aceste propuneri. Am avut o campanie vara trecută, de informare, în limba română, engleză și ucraineană, în special pentru traseul 50. Pe toate monitoarele sunt afișate aceste informații, ba chiar și la aeroport există aceste informații. Vom analiza acum și vom pune și afișe prin mijloacele de transport, unde este nevoie. În ceea ce privește cele spuse de domnul primar, nu am ce să comentez, cât timp ești într-o funcție, toată lumea spune ceva de tine, eu ce pot să fac acum”, a transmis Cristian Stoica, directorul general CTP Iași.

Directorul CTP, Cristian Stoica, a reacționat după discuția de la ședința Consiliului Local, unde primarul Mihai Chirica i-a cerut demisia.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia
Un turist de 56 de ani a murit în Mamaia după ce s-a prăbușit în apă. Salvamarii și echipajul SMURD au încercat să îl salveze. Tragedia s-a produs în stațiunea Mamaia, unde un bărbat în vârstă de 56 de ani și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău în timp ce se afla în […]
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia
Comentarii
  • CTP șpeatcă de puturoși ,tupeiști si incompetenti

    După cate s-au întâmplat și după cum vedem prea bine că funcționează CTP,clar ar fi trebuit de mult sa vedem o nouă conducere.Nu numai Stoica asta sa fie demis ci toți bufonii din fotoliile calde ale companiei,împreună cu unele dispecere.Dar sa plece,sa l-ai se închidă contractele,nu sa fie schimbate posturile.Pana la urmă aceast CTP traiste din banii noștri,ei ne mananca banii ,iar noi stam cate o ora in statii.Ctp se modernizeaza in burti grase si in proprietaile acestor mancatori de salarii.Demisia bolșevicilor!

  • Bufonii trebuie trași la răspundere împreună cu toți cei care îi susțin ! Justiție Divină

  • Chiar daca in institutiile publice si societatile finantate de la buget salariatii au inceput sa aiba salarii bune, nivelul dezastruos al activitatii si eficienta nu se schimba. Exista insa si o minoritate in aceste institutii care-si face treaba bine. Am intilnit astfel de oameni. Doar ca, pentru a fi performant, iti trebuie mai intii minte, nu bani. In concluzie, in majoritate, CJ, Primaria, societatile si institutiile primariei, POLITIA LOCALA, SALUBRIS, ECOPIATA, CTP, CITADIN, DSP, DAC, Finante, alte institutii de stat etc nu sint altceva decit o gloata de golani analfabeti si incompetenti, multi neamuri intre ei, multe curve, multi lingai , care au ca singur scop sa primeneasca si sa mulga pe cetateni si pe altii ca sa alimenteze buzunare personale. La vreme de alegeri, daca numarati toti angajatii din aceste structuri, sint votanti extrem de fideli ce lupta in haita pentru a-l pastra pe mafiotul sef, primarul, presedintele sau cine o mai fi. Numarati citi angajati au aceste societati ale primariei ori institutii si veti vedea ca interesul de a le avea este majoritar electoral pentru ca votul lor este garantat. E spirit de haita. Voturi garantate. Nu conteaza pentru ce au fost create aceste structuri, nu exista controale sau audituri, totul in aceste structuri e protejat de mafiotul sef. Lunar, mafiotul sef primeste daruri de tot felul, dar mai ales plicuri cu bani de la fiecare dintre sefi. Aveti exemplul cel mai bun cu botezul copilului Primarului. Exista dovezi. In fapt ei sint niste nulitati in toate directiile. Din pacate nimeni, nici macar opozitia sau presa nu zice nimic pentru ca nu ii duce capul, iar justitie nu avem. Uitati-va la fetele acestor sefi din institutii si vedeti chipuri de oameni mediocri, supusi et cu inteligenta minimala. Uitati-va ce origini si studii au acesti oameni !

  • Sume uriase de bani din bugetul public au fost pierdute in combinatiile scandaloase prin intermediul carora s-au adus autobuze second-hand la Iasi. Banii cu care se putea moderniza transportul public de persoane au ajuns,insa in buzunarele unor afaceristi controversati care au profitat din plinde insolventa RATP si nou infiintata CTP. Peste 5 milioane de lei a fost capacul pus de Unistil SRL Barlad in doar trei combinatii prin care a adus 76 de autobuze second-hand la Iasi. Cei peste un milion de euro care au ajuns in buzunarele celor implicati puteau fi folositi pentru achizitia de autobuze sau tramvaie noi. Compania Unistil SRL, fostul operator privat de transport din Iasi, controlat de omul de afaceri Vasile Puscasu, a facut profituri uriase din bugetul public in ultimii ani prin combinatii scandaloase care au fost in dauna cetatenilor si care a bagat milioane de lei in buzunarele celor implicati in aceste afaceri. Ultima mare lovitura data de Vasile Puscasu la Iasi a fost la scurt timp dupa falimentarea RATP si infiintarea Companiei de Transport Public Iasi. Este vorba despre un contract prin care CTP Iasi a inchiriat de la Unistil SRL 16 autobuze model Scania la un pret cu care autobuzele s-ar fi putut cumpara. Practic, CTP Iasi a platit pentru inchirierea celor 16 autobuze de la firma Unistil SRL, pentru o perioada de un an, o suma de 1.440.000 lei, adica 90.000 lei (20.000 euro) pentru fiecare autobuz inchiriat pentru 12 luni. Cu alte cuvinte, s-a platit pentru inchirierea unui autobuz pe o perioada de 12 luni tot atatia bani cat s-ar fi platit pentru cumpararea unui autobuz asemanator. In caietul de sarcini care a fost intocmit de specialistii in achizitii ai CTP Iasi, a existat o cerinta obligatorie care pare una cu dedicatie. Este vorba despre termenul de livrare a autobuzelor, care a fost fixat la doar 3 zile pentru un lot de 10 vehicule.Toate acestea au fost date uitarii.

  • In nici o firma reala nu exista asa un surplus de personal si atita ineficienta. In economia reala, firme din acestea ar muri imediat. In Iasi, li se asigura monopol. Angajatii sint mai toti neamuri si in relatii puternice unul cu altul. In consecinta, acestia voteaza in haita. Calculati numarul lor si veti vedea ca vom mai trai mult cu Chirica. Solutia este desfiintarea firmelor primariei si analiza la singe a alocarii banilor din Primarie. Atunci va conta fiecare vot. Pina atunci, traim asa. Nicaieri in lumea civilizata nu veti gasi acest dezmat pe banii publici.

  • Probleme actuale 1. Dezastrul din firmele primariei este urias (se fura, costuri inutile, relatii de neam, cumatrie si altele). 2. Semaforizarea lui Nichita si continuata de CHIRICA a intors circulatia pe dos. 3. Situatia financiara a CTP este iar problematica, dar nimeni nu zice nimic. 4. La ECOPIATA, domneste un haos fara margini si se fura ca in codru (vedeti mafia pietelor). 5. Orasul nu are parcari. 6. Transportul in comun din oras este facut in continuare cu autobuzele cumparate fraudulos de la cumatrului primarului. 7. Zilnic sintem otraviti cu aer toxic, cu pulberi de tot felul si desi avem autoritati, nimeni nu face nimic. 8. Deszapezirea a fost in batjocura, trotuarele nu sint curatate, se arunca nisip si sare cu nemiluita (ce vor distruge canalizarile si asfaltul) (uitati-va cum arata strazile). Nimeni nu zice nimic de mocirla de pe strazi. Daca vreti va mai spun si altele.

  • Curtea de Conturi, DNA, de ce nu își fac treaba?

  • Asta e vrăjeală de popă de țară înainte de alegeri.
    Îl bagă tot într-un post călduț și după îl reintroduce la locul lui.
    Că cetățean al Iașului sper sa îl văd legat anul ăsta pe Chirica,care a sufocat Iașul.

  • Gata, hai ca ai obosit, Ioane! Cel putin sper asta! Scrii corect gramatical, dar nu ai aflat inca regulile de folosire a ”î” și ”â”… Daca mai ai si alte idei, deschide-ti un blog si da-i acolo!!

  • Pai tu ce sa comentezi, esti pur si simplu un angajat la stat si atat.
    Azi esti pe functie, iar maine nu.
    In primul rand nu este SRL-ul tau sa faci ce vrei in institutie, asa ca trebuie sa taci pentru ca nimeni nu e de neinlocuit.

  • Victor de la Depou

    Stoica impreuna cu prietenul sau Barbu Radu au devalizat CTP ul prin capusele aduse de Barbu! Din cand in cand mai ciuguleste si Gherca dar putin in comparatie cu ce distrug cei doi! Nu cred ca ii va schimba Chirica pentru ca de la Barbu a primit personal ultimile 7 comisioane pentru autobuze si piesele de schimb! Din acest motiv s-au facut si achizitii eronate numai pentru a iesi capacul pentru ei si sef!

  • Victor din DEPOU

    Stoica impreuna cu prietenul sau Barbu Radu au devalizat CTP ul prin capusele aduse de Barbu! Din cand in cand mai ciuguleste si Gherca dar putin in comparatie cu ce distrug cei doi! Nu cred ca ii va schimba Chirica pentru ca de la Barbu a primit personal ultimile 7 comisioane pentru autobuze si piesele de schimb! Din acest motiv s-au facut si achizitii eronate numai pentru a iesi capacul pentru ei si sef!

  • Si cu tramvaiele second – hand din Polonia cum ramane. Cica 2 milioane euro per bucata tramvai nou dar ele sunt second hand 1 milion euro per bucata . Cati sacali au impartit golania asta de vreo 20 milioane euro in buzunarul lor? Baaaa nu suntem prosti, nu suntem chiori cum ne credeti voi.

  • Cred că e mai bătrân și cel mai probabil, pe vremea lui, așa se scria: sînt.

    Limba română a suferit modificari de-a lungul timpului. De exemplu, mi se pare o tâmpenie să scriu “nici o” legat. Se acceptă din ce in ce mai multe greșeli gramaticale, fiindcă oamenii devin din ce în ce mai analfabeți. Ca și cei care sunt in guvern 🙃

    Nu-i bai. În ziua de azi, poți fi prost grămada și tot ai posibilitatea de-a face bani 🥲 Restul nu mai contează. 🥹

  • Radem, glumim, dar transportul public din Iasi si transportul rutier este preaf. Orasul se aglomereaza de la o luna la alta. Devine din ce in ce mai greu sa vii dinspre Copou, Barnova, Bucium, Ciurea ect spre centru. E si normal. Nu a fost gandit asa orasul. Masuri nu se iau, nu se cauta solutii. Metroul ar fi o solutie, dar nu am curaj sa ma gandesc. S-au tarait ani de zile cu cele 2 pasaje Hala si BCU. Cat ar dura doar 1km subterna. Nu cred ca sunt in stare, dar ar putea sa foiloseasca infrastructura de suprafata si sa faca metrou de suprafata. Multe din zinele cu probleme au cale ferata si s-ar putea implementa un metrou de suprafata daca ar fi vointa. Letcani, Valea Lupului, Ciurea, Tomesti s.a. ar fi doar cateva din ele. Puse din 15 in 15 minute ar decongestiona serios intregul trafic pe aceste zone.

  • Ne-am adunat oameni din 3 autobuze si nu am inteles o boaba din ce a zis primarul. Hal de exprimare…

  • Tare asta.
    Adica primarul ii cere demisia, desi a cununat-o pe sora lui Stoica.
    Poanta zilei.

  • S au dat amenzi celor care ar fi trebuit sa se ocupe de situatia dezapezirii?

  • Daca citatul dat în articol din declarația domnului consilier PSD corespunde celor spuse de acesta,treaba e clara: Analfabetismul și incompetenta pleacă de la domnul consilier ales și după merge și pe la directorii și șefii instituțiilor locale : O referire la o SEDINTA ULTERIOARA ESTE O DECLARATIE DE PROSTIE,INCULTURA SI DEMAGOGIE DE DOI LEI.
    EVENTUAL A VRUT SA SPUNA O SEDINTA ANTERIOARA A DOMILOR DIN PSD!!!!

  • IN SEDINTELE „ULTERIOARE”,adică după ce s-a produs modificarea și nu „ANTERIOARE”????
    Consilier făcut la apelul bocancilor ca și ceilalți șefi aleși sau numiți,directori fotbaliști sau șefi MRU mai tari că directorul general.
    Asta in cazul in care onor redacția nu a citat din burta!!!
    Sunt aproape 100/100 sigur că răspunsul corect este varianta A!!!

  • poate ne spune Chirica ori presa si ce salariu are directorul Stoica. La fel,ar tb si informatii despre ce avere are de cind e in Ctp. mii de euro nemeritati!!!La acest salariu de nabab, ar trebui ceva mai multa creativitate.
    ca sa vedeti haosul pe Chirica-l preocupa ca nu sitn mesaje in engleza iar Stoica a prioritizat sa fie mesaje in ucrainiana. da parca am fi la Paris.
    Cred ca toata lumea a vazut ca in multe cazuri, tramvaiele schimba macazul cu ranga. Nu mai spun de cite autobuze sint adevarate fumigene in trafic. Alo, voi stiti ce-s alea prioritati ?

  • Magdalena Clipa

    Porcusorii astia doi sunt neamuri. Chirica a aruncat o pastila incendiara ca sa mai pacaleasca iesenii. Normal ca nu-l da pe Stoica afara, ca de l-ar da, daca se apuca de turnat, mai face rost Chirica de inca vreo cateva dosare penale. Toti angajatii CTP Iasi il vorbesc pe la spate si nu de bine.

  • Pentru @Michi

    Scrierea cu â din a este o bagatela a Academiei Romane si multe publicatii si autori scriu in continuate cu î din i. Si asta pentru ca limba romana este o limba fonetica. Aceasta regula strimba este obligatorie doar la denumirile de localitati.

  • Nu avem pe ce lucra

    Venim dimineata la serviciu si ne trimit acasa ca nu avem pe ce lucra. Sunt mai multe tramvaie rele decat bune! Dati bani de reparatii pentru tigaile de tramvaie si dati de lucru la oameni

  • Pentru a beneficia de caldura in dildomobile trebuie facuta vreo cerere? Iti cam ingheata cucu in ele, asta dupa ce stai ca prostu 30 min in statie.

  • Si cu afacerea tramvaielor second hand din Polonia cum ramane,? Tramvaie second si in documente tramvaie noi, cate zeci de milioane euro v- ati tras interlopilor cu Chirica impreuna? Este banul public!

  • Ce-a zis Chirica…. Daca tot pleaca la bulău sa-i demita pe toti cei care au fost pusi in functii cheie de el! A inceput cu Stoica va continua cu Bodoga si apoi cu Zamfi

  • Eu cred că cum e Turcu e și Pistolul.

  • Pentru ca să meargă bine treburile la Ieşi, am o propunere. Să schimbăm prin decizie de Consiliu Local, denumirea Pieţei Unirii în Piaţa Urinii. Faci un pipilică, te simţi mai uşurat. Urina salvează ruina (adică Iaşul). La o lipsă de pişăcioşi, e bună şi aia de câine.

  • Niște rapanosi! Pai ce sa ceri de la niște rapanosi! Sa vina Minea director pentru ca el are scuze intotdeauna!

  • Stoica are 20.000 lei lunar. Soferii, vatmanii si muncitorii in jur de 2500-3000. Cand au facut greva fiind nemultumiti de conditiile de munca, piese de schimb lipsa, salarizarea proasta, dl Chirica i-a tratat cu dispret total, el era boierul, amaratii erau iobagii.
    Da Stoica din salariu inapoi? Raspunde pt nenorocirea de la CTP?
    DE CE NU SUNT PIESE? DE CE SE LEAGA CU SARMA??
    CINE RASPUNDE PT VIATA CALATORILOR??

  • Cătălin Anton

    Subscriu la tot ce s-a spus anterior. Nu mai există nimic a comenta. Iașul sinecurist și deprofesionalizat la vârf. O gașcă de hoți și incompetenți cu ifose de cinstiți de capitală. Plecați bandiților cu tot capitalul uman al vostru. Lăsați instituțiile goale că au cine le ocupa.

  • Ar trebui schimbata toată conducerea CTP, plus făcută curățenie în rândul personalului de la birouri, multi iau salarii că plimba niste hârtii și atât, și aici nu vorbim de salariul minim pe economie, ci de niste cifre destul de mari. Să pună în fruntea companiei manageri capabili, care sa se ocupe de problemele acute ale CTP, piese de schimb pentru vagoane și autobuze, sa angajeze meseriași in depouri, nu să facă contracte pentru sisteme anticoliziune și e-ticketing când tu nu ai ce să scoți la stradă, și trimiți oameni acasă !

  • Pentru Michi

    Mars in pwla mea de dobitoc ca ori n-ai inteles nimic, ori esti un lingau din haita functionarilor projejati de Chirica, sugător de pwli penal ce esti

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 august 2026
10 august 2026