Prima pagină » Local » Doi hoți de biciclete terorizează locuitorii din Valea Lupului! Ultima pradă a indivizilor a creat un prejudiciu de 9.000 de euro

Doi hoți de biciclete terorizează locuitorii din Valea Lupului! Ultima pradă a indivizilor a creat un prejudiciu de 9.000 de euro

19 mart. 2026, 02:00, 6 ,
Petronel Ștefan în Local

Doi hoți din Iași au fost surprinși de camerele de supraveghere în timp ce furau două biciclete dintr-un complex din Valea Lupului. Totul s-a întâmplat pe data de 16 martie 2026, la ora 22:00, pe strada Garoafei din Valea Lupului. Doi indivizi suspecți dădeau târcoale blocurilor, iar la un moment dat au pătruns într-un imobil, după ce au reușit să deschidă ușa de la intrare. Aceștia au sustras două biciclete în valoare de 9.000 de euro, însă, în ultimele săptămâni, au dispărut mai multe bunuri din zonă.

Polițiștii au fost alertați cu privire la această situație, iar acum au început cercetările pentru a identifica suspecții.

Cum au acționat cei doi hoți în Valea Lupului

Din imaginile de pe camerele de supraveghere se observă cum indivizii se chinuie, câteva minute, să desfacă încuietoarea de la ușa de la intrare. Totuși, pare că aceștia au experiență în ceea ce fac. De asemenea, știau exact unde să acționeze. În doar un minut, au intrat și au plecat cu cele două biciclete. Cel mai probabil au supravegheat în prealabil zona, cu câteva zile înainte, pentru a vedea unde să acționeze și ce bunuri pot sustrage. Din păcate pentru cei doi hoți, camera de supraveghere de pe hol le-a surprins fețele, iar aceștia pot fi recunoscuți.

„În seara de 16 martie, în jurul orei 22:00, doi indivizi dădeau târcoale complexului de blocuri unde locuim. Din ce am observat pe camerele de supraveghere, aceștia au stat vreo 30 de minute pe afară. Supravegheau zona, voiau să vadă dacă mai intră oameni în clădire. La ora 22:06, aceștia au sustras 2 biciclete din bloc, spațiul comun. Bicicletele sunt ale mele, au o valoare de aproximativ 9.000 de euro. Au stat ceva în afara blocului, să își facă curaj. Ușa de la intrare este cu cheie și cu cartelă, însă în câteva minute au reușit să desfacă încuietoarea și să pătrundă în clădire”, a precizat Andrei Bercianu.

Conform locatarilor, nu este primul incident de acest fel în zonă. În urmă cu o lună, a fost furată o bicicletă electrică. Recent, în urmă cu o săptămână, au mai fost sustrase și alte biciclete, dar și o trotinetă.

„Din păcate, nu este primul incident de acest fel. În urmă cu o săptămână, au mai fost furate niște trotinete și alte biciclete. Bănuim că ar fi aceiași indivizi. În urmă cu o lună, a fost furată și o bicicletă electrică. Totuși, este incredibil cum ei au intrat, fără emoții. Sunt camere de supraveghere, li se vede fața, însă tot au luat bunurile”, a mai precizat bărbatul.

Au fost alertați polițiștii

Când a observat că lipsesc cele două biciclete, Andrei a mers direct la poliție pentru a face plângere. Astfel, oamenii legii fac acum cercetări în acest caz, pentru a-i identifica pe suspecți. Aceștia riscă acum să se aleagă cu dosar penal pentru furt calificat.

„Am mers a doua zi la poliție pentru a face plângere, în speranța că indivizii vor fi depistați, iar eu îmi voi recupera bicicletele. La noi în cartier nu au mai fost astfel de probleme. Nu mi se pare normal ce se întâmplă. Trebuie să fie cineva care să îi recunoască pe cei doi suspecți”, a încheiat ieșeanul.

Polițiștii îi caută pe cei doi hoți din Valea Lupului, înainte să mai dea o lovitură și în altă locație.

UPDATE: În urma sesizărilor făcute, polițiștii de la postul de poliție din Valea Lupului, împuternicit șef de post Ioan Crucianu, ajutor șef de post Alexandru Topolniceanu și ajutor șef de post Valentin Budulică i-au identificat pe cei doi suspecți și au recuperat bunurile furate. În cele din urmă, proprietarul și-a recăpătat bicicletele, iar suspecții vor ajunge în fața judecătorilor.

„La data de 18 martie a.c., polițiștii din cadrul Secţiei nr. 8 Poliție Rurală Lețcani au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri, de 21, respectiv 24 de ani, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Din cercetările efectuate până în prezent, s-a constatat faptul că la data de 16 martie a.c., aceștia ar fi pătruns în interiorul unei scări de bloc, din comuna Valea Lupului, de unde ar fi sustras două biciclete, cauzând un prejudiciu de aproximativ 9.000 de euro. La data de 19 martie a.c., aceștia urmează să fie prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași și Judecătoriei Iași, cu propuneri legale”, au declarat reprezentanții IPJ Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Accident feroviar tragic la Găești! O femeie a murit după ce mașina sa a fost lovită de un tren cu 100 de pasageri
Accident feroviar grav în Dâmbovița. O femeie a murit după impactul dintre un autoturism și un tren de călători în zona orașului Găești. Trei pasageri au suferit atacuri de panică. Un grav accident feroviar produs joi seară în județul Dâmbovița s-a soldat cu moartea unei femei, după ce autoturismul în care se afla a fost […]
Accident feroviar tragic la Găești! O femeie a murit după ce mașina sa a fost lovită de un tren cu 100 de pasageri
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 mai 2026
16 mai 2026