Prima pagină » Titlurile zilei » Două tinere din Iași și-au făcut de cap în centrul orașului! Fetele le-au luat băuturile și țigările turiștilor de la terase
Două tinere din Iași și-au făcut de cap în centrul orașului! Fetele le-au luat băuturile și țigările turiștilor de la terase

Două tinere din Iași și-au făcut de cap în centrul orașului! Fetele le-au luat băuturile și țigările turiștilor de la terase

07 iul. 2026, 02:00, 16 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Două tinere din Iași au făcut ce au vrut în centrul orașului, însă au ajuns, în final, pe mâna polițiștilor locali. Fetele, de 17 și 19 ani, au luat la rând terasele, se așezau la mese și le luau turiștilor băuturile și bunurile personale. În cele din urmă, un echipaj de la Poliția Locală le-a observat și a intervenit.

Polițiștii locali au aplicat sancțiuni, însă, cu siguranță, fetele vor reveni la aceleași activități fără prea mari probleme.

Două tinere din Iași și-au făcut de cap în centrul orașului

Fără nicio jenă, fetele se așezau, pe rând, la mese unde erau grupuri de turiști străini.

Chiar din fața oamenilor, acestea luau cafelele, sucurile, țigările sau ce aveau pe masă. Când au fost confruntate de polițiști, cele două fete erau extrem de relaxate și indiferente.

„Cele două tinere sunt cunoscute de noi, au multe antecedente, din păcate. Pe data de 6 iulie 2026, le-am depistat la terasele de pe bulevardul Ștefan cel Mare. Cele două fete s-au așezat la o masă unde erau turiști, le-au luat băuturile și țigările, fără nicio jenă. Oamenii, fiind străini, nu știau cum să reacționeze. Noi ne-am apropiat ușor de ele, fără să ne observe, și le-am depistat în flagrant. Atitudinea lor spune totul, erau foarte degajate și relaxate, de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic”, a declarat Emilian Pilat, polițist local din Iași.

Fetele au primit amenzi de câteva sute de lei, însă, cu siguranță, acest lucru nu le va descuraja să repete istoria.

„Ulterior, le-am luat de la fața locului, le-am legitimat și am aplicat sancțiuni. Nu le-am lăsat să se mai apropie de zona respectivă. Una dintre fete are 19 ani, iar cealaltă 17 ani; cea majoră o învăța tot felul de tehnici pe fata minoră”, a mai adăugat polițistul local.

Polițiștii nu au cadrul legislativ necesar

Polițiștii se plâng de faptul că nu pot lua mai multe acțiuni în astfel de situații, deoarece legea nu le permite. Cele două fete sunt deja în atenția instituțiilor statului, însă este clar că nu au fost luate măsurile necesare privind pedepsirea și reabilitarea  unor astfel de persoane. Recent, mai multe persoane au fost amendate pentru faptul că se scăldau la fântânile arteziene de la parcul din fața Teatrului Național.

„Problema este la cadrul legislativ, noi, în afară de sancțiune, nu avem ce să facem. Deja am înștiințat toate instituțiile abilitate pentru a lua în evidență cele două tinere, însă nu noi suntem factorul decizional. Vă asigur, dacă am avea pârghiile legale necesare, ar fi mult mai ușor să ne facem treaba. Chiar și oamenii de la cafenea ne-au mulțumit pentru intervenție, noi patrulăm, însă astfel de persoane ne urmăresc ca să nu fim prin preajmă, după care acționează. De asta, cel mai bine, oamenii ne solicită intervenția, ca să ajungem imediat la fața locului”, a încheiat Emilian Pilat.

Cele două tinere din Iași au fost amendate de polițiști, însă, cu siguranță, această măsură nu va avea prea multe efecte, iar alți turiști vor ajunge în situații similare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iulie 2026
25 iulie 2026