Prima pagină » Titlurile zilei » Ea este femeia care pune în funcție toți directorii din Iași! Acum, decide cine va prelua șefia de la EcoPiața. Aroganță ieșită din comun: „Sunt cea mai bună”

Ea este femeia care pune în funcție toți directorii din Iași! Acum, decide cine va prelua șefia de la EcoPiața. Aroganță ieșită din comun: „Sunt cea mai bună”

12 iun. 2025, 02:00, 16 ,
Alexandra MAISNER în Titlurile zilei

Cristina Magdalena Radu este femeia care pune în funcție toți directorii din Iași și din țară. Aceasta va decide cine va prelua funcția de director general al EcoPiața

Aghiotantul edilului Mihai Chirica, Vasile Tiron, director interimar EcoPiața din 3 ianuarie 2025, a contractat recent serviciile de recrutare pentru șefia instituției. Acesta a ales o firmă controversată, condusă de Cristina Magdalena Radu, care este conectată de ani la banii statului și care se ocupă de recrutarea directorilor și a administratorilor companiilor de stat.

Cristina Magdalena Radu este femeia care îi pune în funcție pe toți directorii din Iași! Șefia de la EcoPiața va fi decisă printr-o selecție online

Se cunoaște faptul că, atât la nivelul instituțiilor, cât și la nivelul companiilor publice din Iași, se aplică mereu aceeași metodă de „trucare” a concursurilor pentru cele mai bănoase și cele mai importante funcții de conducere. În spatele acestor proceduri de selecție stau, de fapt, combinații politice și financiare care, de cele mai multe ori, transformă o procedură de selecție transparentă în una aranjată. Ca totul să pară că respectă legea, instituțiile publice se folosesc de un paravan, semnează un contract cu o firmă de recrutare care aplică criteriile de selecții și condițiile de participare, astfel încât să primească postul „cine trebuie”.

Concret, EcoPiața SA, controlată acum de directorul interimar și mâna dreaptă a primarului Mihai Chirica, Vasile Tiron, a semnat la începutul lunii iunie 2025 contractul privind serviciile de recrutare pentru funcția de „director EcoPiața”. Contractul are o valoare de 6.500 de lei, fără TVA, iar firma care se va ocupa este Fox Management Consultants SRL. Societatea are sediul în București și este deținută de Cristina Magdalena Radu, iar în decursul anilor a fost implicată în mai multe scandaluri privind angajări pe funcții de conducere bine plătite și cu influență la instituții de stat. Amintim aici că, la concursul organizat, în urmă cu câțiva ani, de SC CLP Eco Salubritate SA Pașcani pentru ocuparea posturilor de director general, au existat numeroase sincope.

Anunțurile și comunicatele desfășurătorului de concurs nu au fost publicate integral pe site-ul și la sediul societății. Totodată, proba de interviu, la care a fost acceptat un singur candidat, s-a ținut online, și nu în fața unui manager de resurse umane acreditat. În acest sens, contractul semnat de Tiron, prin EcoPiața, cu firma de la București este unul dubios, care ridică mari semne de întrebare cu privire la transparența cu care se va organiza această selecție pentru ocuparea funcției de director general EcoPiața SA, companie în subordinea Primăriei Iași. Noul director va avea un salariu de 7.500 de euro pe lună.

Recrutarea noului director de la EcoPiața se va face online, de o firmă cu un singur angajat

Și mai dubios este modul prin care se va realiza selecția candidaților care vor să ocupe funcția de director general EcoPiața SA, instituție din subordinea Primăriei Iași. CV-urile vor fi trimise atât firmei de recrutare de la București, cât și conducerii EcoPiața, adică lui Vasile Tiron. Reporterii BZI au aflat pe surse că acesta va participa la concursul pentru ocuparea funcției de director, deci e posibil ca el să se selecteze singur, alături de firma de la București, pentru a primi funcția pe care deja o ocupă, dar în interimat.

Reporterii BZI au contactat-o pe Cristina Magdalena Radu pentru a o întreba cum va fi organizat întreg procesul de recrutare și dacă se va deplasa la Iași pentru acest lucru. Patroana firmei de consultanță Fox Management Consultants SRL din București a transmis că totul se va organiza online.

„Păi, procedura este aia care este, conform legii. Da, ne ocupăm noi de selecție, normal. CV-urile se trimit la mine, da, CV-urile se trimit conform anunțului, se trimit la mine și la EcoPiața, în ambele variante se trimit. Nu va veni nicio comisie la Iași sau vreun reprezentant. Va fi interviul final, cel care este ținut de Comitetul de Nominalizare și Remunerare, și care este ținut de reprezentanții acestui comitet. Noi participăm online. De fapt, nu este un concurs – este o neconcordanță de termeni –, nu este un concurs, este o procedură de selecție. O să vedem dacă venim noi acolo, dacă e online. Daʼ ce, dumneavoastră lucrați când era pandemia? Păi, dacă avem online, de ce să mai consumăm resurse? Nu vedeți că suntem pe ordonanță de reducere de cheltuieli? Adică, pentru asemenea activități, nu vi se pare că trebuie să reducem cheltuielile la maxim posibil? Prin online, prin Zoom, se întâmplă foarte multe ședințe și interviuri. Care este problema? De ce întrebați, vreți să participați și dumneavoastră? Societatea mea are un singur angajat. Există și colaboratori externi, există o grămadă de variante, nu?”, a declarat Cristina Magdalena Radu, patroana firmei Fox Management Consultants SRL.

În același sens, reporterii BZI au întrebat-o pe patroana firmei Fox Management Consultants SRL care este rețeta succesului și cum a reușit să dețină monopol, la nivel național, în contractele de recrutare în funcțiile-cheie ale instituțiilor de stat.

„Eu sunt liderul pieței în ceea ce privește contractele de guvernanță corporativă, și sunt cea mai bună. De asta reușesc să am așa multe contracte cu statul. E normal să vrei să lucrezi cu mine, din moment ce eu sunt cea mai bună. Oamenii care lucrează cu mine vor să aibă cel mai bun expert, și îl au. Deocamdată, procedura de recrutare nu e, adică nu e pe lege, cum ar veni, nu este nimic care să nu fie respectat în procedura noastră. Oricum, voi nu înțelegeți procedura, dar oricum nu vă ia nimeni în serios”, a declarat Magdalena Radu.

Menționăm că, în decursul anilor, presa națională a publicat mai multe articole cu privire la recrutările pe care le organizează Cristina Magdalena Radu, prin care jurnaliștii au arătat că firma Fox Management Consultants a fost implicată în mai multe angajări cu scandal. În urmă cu 12 ani, într-o descriere pe care și-a făcut-o pentru o platformă online, Magdalena Radu spunea despre ea că este: „îndrăgostită iremediabil de oameni”.

„Sunt o vulpiță hoață. Fur inimile oamenilor cumsecade și nu le mai restitui”.

Reporterii BZI l-au contactat și pe Vasile Tiron pentru a-l întreba de ce a ales o firmă din București care să se ocupe de procesul de selecție a noului director și care sunt motivele pentru care această selecție nu a fost organizată de actuala conducere. Aghiotantul lui Mihai Chirica a transmis că firma a fost aleasă în funcție de tariful mic pe care l-a solicitat pentru prestarea serviciilor.

„Nu cunosc firma. Ei au venit cu prețul cel mai mic, eu am semnat contractul. Mai mult nu m-a interesat. Ei se vor ocupa de tot procesul de recrutare pentru ocuparea postului de director. Nu m-a interesat și nici nu cunosc această firmă, putea să fie de oriunde din țară, doar să își facă treaba. Așa a trebuit făcut, nu se putea ocupa EcoPiața de această procedură”, a precizat Vasile Tiron, directorul general EcoPiața SA.

Precizăm că, pe data de 7 iulie 2025, va fi organizat concursul pentru ocuparea postului de director general al EcoPiața SA.

Peste 500.000 de lei a câștigat Magdalena Radu din contractele cu statul, în primele 6 luni din 2025

Firma Fox Management Consultants SRL, controlată de Magdalena Radu, a primit, prin încredințare directă, fără organizarea vreunei proceduri de licitație transparente, nu mai puțin de 37 de contracte cu statul, în perioada ianuarie – iunie 2025. Valoarea totală a acestora este de 540.400 de lei, fără TVA. Cel mai recent contract, pe lângă cel semnat cu EcoPiața SA, este cel pentru serviciile de recrutare a unor membri din Consiliul de Administrație în orașul Ocna Sibiului. Valoarea acestuia este de 25.000 de lei, fără TVA.

În ceea ce privește datele financiare, firma controlată de Magdalena Radu a fost înființată în anul 2012 și are sediul în București. Societatea are ca obiect de activitate „alte forme de învățământ”, iar anul trecut, cu un singur angajat, a realizat o cifră de afaceri de 1.075.721 de lei, un profit net de 805.244 de lei și datorii de 614.237 de lei. În anul 2023, firma a înregistrat o cifră de afaceri de 1.150.405 lei, datorii de 1.003.626 de lei, comparativ cu anul 2022, când cifra de afaceri înregistrată a fost de doar 333.856 de lei și profitul de 229.666 de lei.

Astfel, Cristina Magdalena Radu este femeia care pune în funcție toți directorii din Iași și din țară. Aceasta va decide cine va prelua funcția de director general al EcoPiața.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii
  • Plătiți fraierilor taxe sa aibă boul ăla 7500 coco salariu…

  • In concluzie un director de piata din Iași va avea un salariu mai mare decât președintele statului. Vine a făcut legile astea?

  • In concluzie un director de piata din Iași va avea un salariu mai mare decât președintele statului. Cine a făcut legile astea?

  • Oare vulpița din bucale e sora mai mare a vulpiței din vaslui și ia furat și inima lui viorel de vaslui–și pe a lui tiron–

  • E cea mai bună. Hmm !!!! de poulă….

    • Adnan Arabul

      Noi arabi din Iași vrem dus la Dubai,vacante ,dat cadouri mari la doamna Magdalena făcut treabă bună și la noi …vrem introdus la ea peste tot…așteptat răspuns noua doamna Magdalena

  • Bravo ei ! Cine este capabil tace si face, in rest…cainii latra, caravana trece.

    • Ea pune directori la Ecopiata,Salubris,Termosevice,Ateneu,etc,adica bugetarii Primariei si probabil de la Consiliul Judetean.N-o mai credeti asa capabila.Este o punte si atat, pentru a crede fraierii ca este legalitate.

  • Oare cat ii mai suporta Dumnezeu? Inteleg acum Revolutia franceza…

  • o tras o basina in piscina si uite ce valuri si bulbuci o facut

  • Este buna pe anal?oral se vede că este profesionista …face și gang bang ?

  • Surse sigure

    Cristina ii tâmpește la oral pe toți ..știre pe surse …

  • O hoasca, stați calmi

    Nu va agitați degeaba, poza este de acum vreo 12 ani, acum este o batrancioasa, domnișoară bătrână care delireaza pe Fb. Și nu-i o vulpita, ci o gloaba antipatica.

  • Farmacista colega

    Lăsați fomeea in pace …este la menopauza ,are nervi mari ….poate găsește ceva tratament ..

  • Pe Starica,Tiron, tot ea i-a pus pe posturi?Mari oameni!Cum i-a ales?A dat in bobi?

  • Este bună pe sugiucuri sub birou

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 decembrie 2025
05 decembrie 2025