Prima pagină » Cultural » Secretele istoriei » Încercarea lui Iulian Apostatul de a reconstrui Templul din Ierusalim
Încercarea lui Iulian Apostatul de a reconstrui Templul din Ierusalim

Încercarea lui Iulian Apostatul de a reconstrui Templul din Ierusalim

13 apr. 2020, 10:55,
în Cultural

Încercarea lui Iulian Apostatul de a reconstrui Templul din Ierusalim. Iulian Apostatul a fost ultimul împărat roman ce a domnit între 361 – 363. Înainte ca Iulian să părăsească Antiohia, în anul 363, a ordonat reconstrucţia templului.

A fost proclamat ca împărat în februarie 360 la Luteția de către trupele din Occident.

Odată cu moartea lui Constanțiu al II-lea, Iulian a fost recunoscut ca unic împărat al imperiului. Pe 3 noiembrie 361 s-a mutat la Constantinopol.

Domnia sa a fost pusă sub semnul reacţiei anticreştine şi a a încercărilor de reînviere a culturelor păgâne. Iulian a lăsat o bogată și multilaterală operă literară scrisă în limba greacă.

Încercarea lui Iulian Apostatul de a reconstrui Templul din Ierusalim

Un apropiat al lui Ammianus Marcellinus scria despre acest efort:

„Iulian s-a gândit să reconstruiască cu o cheltuială extravagantă Templul care să fie mândria Ierusalimului încă o dată și l-a angajat în acest sens pe Alypius din Antiohia.

Alypius s-a apucat puternic de lucru și a fost secondat de guvernatorul provinciei (…).

Aceste [bile] și-au continuat atacurile până când muncitorii, după încercări repetate, nu s-au mai putut apropia mai mult și s-a renunțat la această încercare.” —Ammianus Marcellinus

Reconstruirea Templului a fost un eşec

Vina a căzut pe cutremurul din Galileea și ambivalența evreilor în legătură cu acest proiect.

Sabotajul este o posibilitate, dar și un incendiu accidental. Intervenția divină a fost explicația preferată în rândul istoricilor creștini ai timpului.

Faptul că Iulian le-a acordat sprijin evreilor, deşi împăraţii dinaintea sa au avut un comportament ostil faţă de aceştia, a făcut ca creştinii să îl numească „Iulian Păgânul”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Detalii de ultim moment în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi vrut să atace din nou după uciderea tatălui său
Noi detalii ies la iveală în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi încercat să continue comportamentul violent și după uciderea tatălui său. Cazul care a zguduit municipiul Piatra-Neamț și întreaga țară continuă să genereze reacții puternice, pe măsură ce apar noi detalii despre circumstanțele în care un polițist de 50 […]
Detalii de ultim moment în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi vrut să atace din nou după uciderea tatălui său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 iunie 2026
06 iunie 2026