Prima pagină » Economic Local » La finalul lunii mai, Primăria Municipiului Iași scoate la licitație spre închiriere 8 spații cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii
La finalul lunii mai, Primăria Municipiului Iași scoate la licitație spre închiriere 8 spații cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii

La finalul lunii mai, Primăria Municipiului Iași scoate la licitație spre închiriere 8 spații cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii

08 mai 2025, 02:00,
Paula IANUȘ în Economic Local

Primăria Municipiului Iași organizează, în data de 28 mai 2025, la sediul Direcției Exploatare Patrimoniu din Șos. Națională nr. 43, o licitație publică pentru închirierea spațiilor cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii.

Primăria Iași scoate la licitație mai multe spații care pot fi închiriate

În data de 28 mai 2025, începând cu ora 11:00, va avea loc o licitație publică pentru închirierea spațiilor cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii, în număr de 8. Licitația va avea loc la sediul Direcției Exploatare Patrimoniu din Șos. Națională nr. 43, etajul 6. Data-limită pentru depunerea dosarelor este 26 mai 2025.

Un număr de 8 spații sunt scoase la licitație. Un prim spațiu este cel din str. 14 Decembrie 1989 numărul 2B, etaj 2, camera numărul 5 și camera numărul 14, cu suprafața exclusivă de 48, 35 metri pătrați și cotă parte din spațiile de folosință comună de 7,93 metri pătrați. Al doilea spațiu este unul din bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt numărul 10, bloc B1, sc. B, spațiul numărul 3, subsol, cu suprafața de 69,87 metri pătrați.

Pe strada Cucu numărul 1 se va licita un spațiu din incinta punct termic Tg. Cucu, parter și etaj, cu suprafața de 159,21 metri pătrați. Spațiul din strada Cuza Vodă nr. 8, scara B, subsol, cu suprafața de 93,79, este scos la licitație. Pe strada Gării, un spațiu din incinta punct termic 2 Gară, cu suprafața de 110,10 metri pătrați, este scos la licitație.

Un spațiu din Pasajul Sfânta Vineri, cel cu numărul 5, de la subsol, cu suprafața de 80,80 metri pătrați, este scos la licitație. Pe Splai Bahlui nr. 22 se scot la licitație două spații, unul cu suprafața de 59,33 metri pătrați și unul de 105,59 metri pătrați.

Iată care este data-limită de depunere a dosarelor

Ieșenii interesați de spațiile scoase la licitație de Primăria Municipiului Iași trebuie să depună ofertele până la 26 mai 2025, ora 13:00. Adresa la care trebuie depuse ofertele este Registratura Direcției Exploatare Patrimoniu din Iași, șoseaua Națională numărul 43, la parter.

Fiecare ofertă trebuie depusă într-un singur exemplar, într-un plic sigilat. Informații privind documentația se regăsesc în caietul de sarcini. Modalitatea sau modalitățile prin care persoanele interesate pot intra în posesia unui exemplar din documentație este la cerere, de la sediul Direcției de Exploatare Patrimoniu.

Primăria Municipiului Iași a mai scos, în luna aprilie 2025, alte 16 spații cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii.

Ieșenii care au nelămuriri cu privire la această licitație pot solicita clarificări până pe data de 20 mai 2025, ora 16:00.

Data și locul la care se va desfășura ședința publică de deschidere a ofertelor este 28 mai 2025, ora 11:00, la sediul Direcției de Exploatare Patrimoniu. Ieșenii interesați de închirierea spațiilor cu destinație comercială, de producție sau prestări servicii trebuie să depună documentația până pe 26 mai 2025.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
România, pe primul loc în Europa la generozitate! Câți bani au donat românii din veniturile lor
România ocupă primul loc în Uniunea Europeană în clasamentul donațiilor raportate la veniturile populației, potrivit World Giving Report 2026, realizat de Charities Aid Foundation (CAF). Datele arată că, în 2025, românii au oferit în medie 0,9% din veniturile lor sub formă de donații, dacă sunt cumulate banii acordați organizațiilor caritabile, sprijinul oferit direct persoanelor aflate […]
România, pe primul loc în Europa la generozitate! Câți bani au donat românii din veniturile lor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 septembrie 2026
04 septembrie 2026