Leonard Stafie, specialist în domeniul avicol, susține că prețurile la ouă sunt în scădere. Astfel, pentru ouăle cu cifrele 2 – ouă de la găini crescute la sol (în adăposturi) – și 3 – ouă de la găini crescute în sistem de cuști (în cuști) –, prețurile au scăzut începând cu luna ianuarie 2026 și continuă să scadă la poarta fermei. Specialistul susține că prețul final al produsului este stabilit de fiecare comerciant în parte. Prețul ouălor în România variază în funcție de sursă și calitate, pornind de la aproximativ 0,8-1 leu pentru un ou în supermarketuri și până la 1,5 lei, dacă provine de la crescătorii bio sau este de la țară.
Leonard Stafie, specialist în domeniul avicol, susține că au scăzut prețurile la ouă
Datele Institutului Național pentru Statistică (INS) arată o creștere a prețurilor cu 20,7% în decembrie 2025, față de decembrie 2024, cea mai semnificativă scumpire din ultimii ani. Prețurile la ouă au început să scadă din luna ianuarie 2026.
„O să scadă prețurile la poarta fermei și deja se observă o scădere: de la 80 de bani în ianuarie 2026, la 75 de bani pentru ouă cu cifrele 2 și 3. Aceeași tendință este și pentru alte sisteme de creștere, însă, într-adevăr, prețurile sunt mai mari față de cele cu cifrele 2 și 3, pentru că acele ferme produc la prețuri mai mari, cum sunt ouăle ecologice. Pentru că este Postul Paștelui, scade consumul de ouă, și crescătorii o să scadă prețurile ca să fie cumpărat produsul. Cum am mai spus, prețurile la producător sunt mici. La retail sunt mari. O componentă care trebuie luată în seamă. Cu toate costurile de producție de la noi în România, se prevede o scădere a prețului la poarta fermei”, susține dr. ing. Leonard Stafie, specialist în domeniul avicol, reprezentantul Asociației Profesionale a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă din Iași.
Anul trecut, în luna noiembrie 2025, rafturile din supermarketurile din țară unde trebuiau să fie comercializate ouă erau goale. Atunci, fermele românești vindeau ouă în străinătate, iar focarele de gripă aviară din Germania și Franța puneau presiune pe lanțul european de aprovizionare.
Prețurile la ouă au scăzut în România, în ultimele două luni, potrivit statisticilor
Datele statistice, la nivel european, arată că ouăle au început să fie vândute mai ieftin la începutul anului 2026. Producătorii din România le-au vândut cu o medie de 220,5 euro suta de kilograme. În luna decembrie 2025, prețul mediu al ouălor la poarta fermei era în România de 1.125,4 lei suta de kilograme, ceea ce înseamnă în jur de 0,65 de lei pentru un ou categoria M și 0,77 lei un ou categoria L. România a produs anul trecut mai multe ouă pentru consumul uman, respectiv peste 150.000 de tone.
Începând cu 2026, crescătorii de păsări trebuie să respecte o serie de reguli impuse de Uniunea Europeană. Un nou regulament al UE prevede reguli clare pentru crescătorii de carne de pasăre și comercianții din Iași. Pentru a permite buna funcționare a pieței cărnii de pasăre, standardele de comercializare trebuie să includă criteriile de clasificare, cerințele de prezentare, marcare și ambalare, tipul de creștere și metoda de producție, conservarea și manipularea, utilizarea mențiunilor rezervate facultative, nivelurile de toleranță și condițiile de import, care acum sunt cât se poate de clare pentru industria avicolă. Dr. ing. Leonard Stafie, specialist din Iași în domeniul avicol, susține că aceste reglementări nu mai permit niciunui comerciant sau producător care greșește să scape de sancțiuni. Specialistul în domeniul avicol susține, de asemenea, că prețurile la ouă sunt în scădere în această perioadă și că vor scădea în continuare.