Prima pagină » Local » LIVE VIDEO – Liderul de sindicat al angajaților de la ONRI: „Cerem ministrului Culturii demiterea managerului Beatrice Rancea pentru managementul defectuos” – UPDATE/ FOTO

LIVE VIDEO – Liderul de sindicat al angajaților de la ONRI: „Cerem ministrului Culturii demiterea managerului Beatrice Rancea pentru managementul defectuos” – UPDATE/ FOTO

02 oct. 2020, 12:28,
Elena Nicoleta BUJOR în Local

Vineri, 2 octombrie 2020, de la ora 12.00 va avea loc o conferinţă de presă organizată de Sindicatul ArtIS Moldova împreună cu Federaţia Sindicatelor din Instituţii de Cultură cu scopul de a discuta aspecte legate de problemele cu care ne confruntăm în cadrul Operei Naţionale Române din Iaşi.

UPDATE: „Cerem ministrului Culturii demiterea managerul Beatrice Rancea pentru managementul defectuos. Situaţia în care ne aflăm este cauzată de deciziile luate împotriva colegilor noştri, dar mai ales a prim balerinului Vlad Mărculescu. Vom continua acţiunile noastre de protest, vom continua acţiunile noastre în instanţă având în vedere faptul că în această manieră nu se mai poate accepta ceea ce se întâmplă în cadrul ONRI”, a declarat Marius Aftaragaci.

Conferință de presă organizată de sindicatul ONRI

Sindicatul ARTIS Moldova, reprezentat legal de Marius Aftaragaci, sindicat constituit la nivelul Operei Naționale Române Iași și afiliat la Federația Sindicatelor din Instituții de Cultură (FSIC) organizează Vineri, 02.10.2020 (împreună cu FSIC), începând cu ora 12:00, la Terasa Ravel din cadrul complexului Palas sau în sala de Rossini Palas (în cazul vremii nefavorabile), localizate central, în cadrul Ansamblului Palas și în vecinătatea simbolului Iașului – Palatul Culturii, o conferință de presă în care vor fi supuse dezbaterilor următoarele subiecte:

– Concluziile Raportului Corpului de Control al Ministerului Culturii în urma controlului efectuat la Opera Naţională Română din Iaşi, în perioada februarie-martie 2020;

– Detalii despre decizia managerului Beatrice Rancea de concediere a balerinului Prim Solist al Operei Naţionale Române din Iaşi, Vlad Mărculescu;

– Aspecte legate de nepunerea în aplicare a unor Hotărâri Judecătoreşti;

– Practici manageriale abuzive la care au fost supuși angajații, membrii Sindicatului ARTIS Moldova, precum și alți angajați din afara sindicatului;

– Probleme legate de hărţuirea la locul de muncă, de aplicarea unor decizii discriminatorii de către conducere, procese împotriva propriilor angajaţi;

– Diverse probleme legislative.

La acest eveniment vor participa:

– Presedintele FSIC, dl. Marius Ciulică;
– Secretarul General BNS, dl. Horațiu Raicu;
– Membrii BEX, Sindicatul ArtIS Moldova

Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, despre demiterea managerului Beatrice Rancea

În mijlocul conferinței de presă organizată de angajații Operei Naționale Române Iași a intrat în direct, cu sindicatul angajaților nemulţumiţi de la ONRI, Bogdan Gheorghiu, ministrul Culturii. Acesta a vorbit în legătură cu abuzurile față de angajații ONRI. A precizat faptul că va analiza lucrurile semnalate de angajații sindicatului ONRI.

„Voi analiza toate lucrurile pe care mi le-aţi semnalat dumneavoastră, şi aici vorbesc de cele care sunt noi. Luni, împreună cu colegii din Minister voi avea o întâlnire de lucru pentru a putea vedea şi analiza situaţia demiterii doamnei Beatrice Rancea. Trebuie să facem totul prin respectarea legii ca să nu existe situaţii în care instanţă să repună în funcţie pe aceasta”, le-a transmis angajaților nemulţumiţi ministrul Culturii.

Prim balerinul ONRI, Vlad Mărculescu către ministrul Culturii

În cadrul conferinței de presă, prim balerinul Vlad Mărculescu a intrat şi el în dialog telefonic cu ministrul Culturii. Acesta i-a transmis un mesaj emoţionant: „În curând domnule ministru eu nu voi mai avea ce mânca! Vă implor să faceţi dreptate până când nu vor pleca din ţară toţi marii artişti”. Acesta după ce a încheiat convorbirea cu Bogdan Gheorghiu a izbucnit în lacrimi.

„În final, aş vrea să-i mulţumesc tatălui meu care îmi oferă un procent din pensia lui pentru a avea cu ce trăi şi ce mânca. Nu există pe pământul acesta un lucru pe care Dumnezeu să nu-l vadă la câtă nedreptate este”, a conchis Vlad Mărculescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 martie 2026
11 martie 2026
Articole similare
Elevii din Iași urcă pe scenă la Festivalul „Hai la teatru!”, ediția a XIX-a. Evenimentul reunește copii talentați din școlile din oraș și sate
02:00
FOTO Elevii din Iași urcă pe scenă la Festivalul „Hai la teatru!”, ediția a XIX-a. Evenimentul reunește copii talentați din școlile din oraș și sate
Lucrările de la Școala Verde din Miroslava se apropie de final! Noua unitate de învățământ își va deschide porțile în septembrie 2026
02:00
FOTO Lucrările de la Școala Verde din Miroslava se apropie de final! Noua unitate de învățământ își va deschide porțile în septembrie 2026
Două firme vor să construiască în Aroneanu o platformă comunală pentru depozitarea și managementul gunoiului de grajd
02:00
Două firme vor să construiască în Aroneanu o platformă comunală pentru depozitarea și managementul gunoiului de grajd
O vânzătoare de brânză și lapte din piața Alexandru cel Bun a fost promovată ca administrator la CUG, fără concurs. Decizia a fost luată de directorul Vasile Tiron
02:00
FOTO O vânzătoare de brânză și lapte din piața Alexandru cel Bun a fost promovată ca administrator la CUG, fără concurs. Decizia a fost luată de directorul Vasile Tiron
O femeie din Vaslui a fost condamnată, pentru că și-a bătut fratele! Bărbatul: „Îi spunea fiului său să-mi dea, că oricum trebuia să mor de mult”
02:00
FOTO O femeie din Vaslui a fost condamnată, pentru că și-a bătut fratele! Bărbatul: „Îi spunea fiului său să-mi dea, că oricum trebuia să mor de mult”
Vlad Mărculescu, prim-balerin la Opera din Iași, scârbit de ceea ce se întâmplă în instituție, vrea să se angajeze ca șofer de tir: „Am muncit foarte mult pentru balet și este dureros pentru mine”
02:00
FOTO Vlad Mărculescu, prim-balerin la Opera din Iași, scârbit de ceea ce se întâmplă în instituție, vrea să se angajeze ca șofer de tir: „Am muncit foarte mult pentru balet și este dureros pentru mine”
Modificări la programul Start-Up Nation: „Sunt câteva schimbări care ne ajută”
02:00
Modificări la programul Start-Up Nation: „Sunt câteva schimbări care ne ajută”
Un tânăr de 18 ani din Iași, depistat de polițiști în timp ce își făcea nevoile în centrul orașului, după ce a ieșit din club. Cum a încercat să scape de oamenii legii?
02:00
Un tânăr de 18 ani din Iași, depistat de polițiști în timp ce își făcea nevoile în centrul orașului, după ce a ieșit din club. Cum a încercat să scape de oamenii legii?
A vrut să se sinucidă din cauza polițiștilor! I-au montat un dispozitiv de supraveghere, iar în ziua următoare l-au anunțat că au greșit!
02:00
FOTO A vrut să se sinucidă din cauza polițiștilor! I-au montat un dispozitiv de supraveghere, iar în ziua următoare l-au anunțat că au greșit!
Cheltuielile fermierilor au crescut cu 20% la hectar, din noiembrie 2025 până în prezent. „Ne trebuie soluții pentru reducerea accizei și a TVA-ului la îngrășăminte”
02:00
Cheltuielile fermierilor au crescut cu 20% la hectar, din noiembrie 2025 până în prezent. „Ne trebuie soluții pentru reducerea accizei și a TVA-ului la îngrășăminte”