Prima pagină » Local » Liviu Brătescu, despre legile privind eliminarea dosarului cu șină – FOTO, VIDEO

Liviu Brătescu, despre legile privind eliminarea dosarului cu șină – FOTO, VIDEO

07 iul. 2023, 15:19,
în Local

Conferință de presă susținută de senatorul Liviu Brătescu la sediul PNL Iași, despre Legea privind eliminarea solicitării dosarului cu șină si despre inițiativa legislativă pentru protejarea patrimoniului cultural.

„Dincolo de aceasta modernizare, viaţa noastră este afectată de o altă realitate, existenţa unui stat birocratizat. Desigur că în cadrul conferinţei de astăzi vom discuta despre legea digitalizării şi despre iniţiativele legislative propuse de noi pentru protejarea patrimoniului cultural.

PNL a susținut existenta și impunerea în aplicare a mai multor legi care au permis în final aprobarea de către parlament, cunoscută ca legea 9_2023. E o lege nouă care a fost concepută prin câteva prevederi. Instituțiile vor avea obligația ca pe site-uri să aibă formularele tipizate. În ciuda existenţei cardurilor, nu obligam și nu scoatem plata cash dar instituțiile publice sunt obligate să accepte plată cu cardul pemtru acei cetățeni care doresc să plătească cu cardul.

Avem o legislație aparte care prevede o perfecționare a funcționarilor publici.

În 14 iunie 2022 am depus juramandu pentru statutul de senator al României.Este vorba de un proiect politic pentru care m.am.prrgatit și profesional și politic.

Am încercat în această perioadă să duc în Parlamentul.de la București și problemele ieșenilor. Trebuie să vă spun că în toamna anului trecut am avut o mare satisfacție. În senat a ajuns un proiect de lege prin care România a accesat o.suma.omportanta de bani.pentru investiții în infrastructura culturală a României. Avem un program național cu 8 obiective care vor beneficia de fonduri prin acest program. Proiectul acesta a fost susținut de toate formațiunile politice. În cadrul acestui program Avem 15 milioane de euro pemtru ridicarea unui nou sediu la iaşi pentru opera romană.

Primul monument, este un text de lege pe care îl voi publica Luni. Un proprietar neglijent al.unui monument istoric nu.poate fi doar amendat. Am creat un mecanism pentru cei care vor să aibă acces la niște facilități fiscale, cei care nu vor vom merge pe creșterea impozitelor”, a spus senatorul Liviu Brătescu.

Credeți că Iaşul va avea un sediu al Operei până la sfârșitul mandatului actual?

„Eu așa cred. Din punctul meu de vedere ministerul Culturii nu are motive să respingă acest sediu. Este un dialog între unitatea se management al proiectului și conducerea de la Apavital și va fi și datoria noastră de a grăbi lucrurile. Vreau să liniștesc pe toată lumea, nu exista nici un pericol să pierdem acei bani”, a spus senatorul Liviu Brătescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Funcționarea Unității 2 de la Cernavodă, în pericol de oprire din cauza Dunării. „Este inevitabil”, avertizează autoritățile
Nivelul Dunării a ajuns la pragul critic pentru funcționarea Unității 2 de la Cernavodă. Autoritățile avertizează că oprirea reactorului este inevitabilă. Situația de la Centrala Nuclearoelectrică de la Cernavodă a devenit critică după ce nivelul Dunării a coborât la pragul prevăzut în procedurile de funcționare. Unitatea 2, singurul reactor aflat în prezent în producție, ar […]
Funcționarea Unității 2 de la Cernavodă, în pericol de oprire din cauza Dunării. „Este inevitabil”, avertizează autoritățile

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 august 2026
11 august 2026