Loredana împlinește marți, 10 iunie, vârsta de 55 de ani și are o dorință surprinzătoare de ziua ei. Sinceră și caldă, ca de obicei, vedeta a vorbit înainte de aniversare despre ce înseamnă stilul personal, de ce negrul salvează, dar nu vindecă, și cum e să-ți alegi bucuria în culori. Artista a spus ce-și dorește la aniversare și cum se înțelege cu fiica ei, Elena, care are 27 de ani.
Loredana, dorință surprinzătoare de ziua ei
Loredana Groza a dezvăluit ce își dorește de ziua ei, spunând că vrea o aniversare simplă, fără fițe.
„Vreau doar o zi simplă, sinceră, fără fițe, fără figuri. Doar cu oamenii mei. Nimic mai mult. Vreau doar sănătate. Și să-mi fie cei dragi alături. Pentru totdeauna, dacă s-ar putea. Nu-mi doresc cadouri, vacanțe sau evenimente fastuoase“, a spus Loredana Groza.
Vedeta a precizat că nu îi trebuie foarte mult timp pentru a se aranja.
„Nu-mi ia mult să mă îmbrac. Față de alte prietene care se fâțâie în oglindă cu orele, eu mă mișc repede. Mereu le spun: «Dacă aș fi petrecut atâta timp pentru o simplă ieșire, ce făceam cu toate evenimentele și show-urile în care trebuia să mă schimb de zeci de ori?» Am o tehnică rapidă, iar dacă ai de unde alege, e un plus. Totuși, și asta poate fi greu – paradoxal, cu cât ai mai multe haine, cu atât poate fi mai greu să alegi. Dar nu-mi place să pierd timpul. Îmi cunosc stilul, corpul și starea de spirit – și asta mă ajută“, a menționat artista.
Diva a recunoscut că obișnuiește să împrumute haine de la fiica ei, dar și că viceversa este adevărată.
„Împrumut, mai ales de la Elena. Se îmbracă foarte repede și… uneori chiar cu hainele mele! (râde) Eu mai împrumut și de la ea, dar recuperez mai greu. De la mine își alege ce vrea, mai ales pantofii – îi plac în mod special“, a zis zâmbind vedeta.
„Am început să iubesc culorile vii”
Loredana Groza a menționat că pentru ea hainele sunt ”expresia momentului”.
„Hainele, pentru mine, sunt «expresia momentului». Ele spun exact ce simți într-o fracțiune de timp. Poate azi îți place să te îmbraci în negru, mâine vrei să fii cu ceva colorat, sau pur și simplu cu ceva comod. Este oglinda noastră și de asta cred că moda a devenit un limbaj esențial în lumea de astăzi. «Spune-mi cum te îmbrăci, ca să-ți spun cine ești»- nu este doar un clișeu.
Dar chiar și așa, uneori așteptăm prea mult de la haine. Uneori, e suficient un zâmbet, o privire caldă, o lumină interioară – și orice piesă de designer pălește în fața acelor lucruri simple, dar atât de prețioase. Astăzi pot avea o stare în care mă îmbrac în negru, mâine simt nevoia de culoare sau de ceva comod. Nu cred că stilul e ceva fix. Este o emoție, o stare. Hainele sunt oglinda noastră – uneori fidelă, alteori idealizată“, a mai zis artista.
Loredana Groza a dezvăluit care este culoarea ei preferată și cum se îmbracă atunci când este fericită.
„Alb. Când sunt fericită, îmi vine natural să port alb. E ca o respirație proaspătă. Totuși, recunosc că am și multe haine negre. Sunt versatile, ne salvează în orice context. Dar simt și că negrul, deși elegant, poate atrage o anumită energie apăsătoare. De ceva vreme, am început să iubesc culorile vii. Mai ales când merg în India – acolo nu ai voie să porți negru, totul e viață, culoare, lumină. E un șoc cromatic care îți face bine. Un adevărat refresh față de marea de negru din Europa de Vest“, a mai zis Loredana Groza, care a avut o dorință surprinzătoare de ziua ei.