Prima pagină » Titlurile zilei » Lumea o confundă cu o elevă, însă este cel mai tânăr instructor auto din Iași! La 27 de ani, Iuliana Musteață și-a făcut un nume în domeniu, sub îndrumarea tatălui și a fratelui ei

Lumea o confundă cu o elevă, însă este cel mai tânăr instructor auto din Iași! La 27 de ani, Iuliana Musteață și-a făcut un nume în domeniu, sub îndrumarea tatălui și a fratelui ei

13 aug. 2026, 02:00, 11 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Iuliana Musteață este cel mai tânăr instructor auto din Iași, iar la 27 de ani a reușit să ajute zeci de elevi să obțină permisul de conducere. Totuși, tânăra din Iași nu era străină de acest domeniu, deoarece tatăl ei, Gheorghe Musteață, și fratele, Florin Musteață, sunt, de asemenea, instructori auto.

Deși a fost o provocare să intre în acest domeniu, cu timpul a ajuns să fie apreciată și recunoscută de către colegi.

Iuliana Musteață este cel mai tânăr instructor auto din Iași

Iuliana Musteață a devenit instructor auto în 2024, la doar 25 de ani, fiind vârsta minimă necesară pentru a primi atestatul. Ideea de a intra într-o astfel de aventură era de mai mult timp în mintea sa, având în vedere că de mică mergea cu tatăl ei la orele de condus, acesta fiind instructor auto.

„Eu, de profesie, sunt kinetoterapeut. Chiar lucrez în acest domeniu și, în paralel, ca instructor auto. Pentru mine totul a început de când eram mică. Tatăl meu a fost instructor timp de 25 de ani și mă lua cu el în mașină, stăteam în spate și ascultam toate indicațiile pe care le oferea el la șoferi. Cu timpul, am crescut, iar chiar eu am ajuns să fiu eleva tatălui meu. A fost extrem de interesant. De asemenea, și fratele meu este instructor auto. Tot la Autozet, unde a fost și tatăl meu. Este o chestie de familie”, povestește Iuliana Musteață.

Iuliana are deja opt ani de când a obținut permisul auto, însă simțea că acest lucru nu este suficient.

„Am luat permisul la 19 ani, după ce am dat a doua oară orașul, deoarece nu am luat din prima. Însă asta nu reprezintă o problemă. Pe atunci, nu mă gândeam eu să devin instructor, deoarece trebuie să ai o anumită vechime în condus și minimum 25 de ani. Prin 2023 am început să mă gândesc la această posibilitate, iar cu timpul sentimentul a crescut. Astfel, în septembrie 2024 am reușit să iau examenul și să devin instructor”, a mai adăugat tânăra.

O provocare pentru femei

Există stereotipul că în domeniul auto bărbații sunt mai pricepuți, totuși, Iuliana este una din femeile care au demonstrat că acest lucru nu este valabil. Însă, la început, ceilalți instructori credeau că ea este doar o altă elevă, însă, de fapt, era colega lor.

„A fost o provocare să intru în acest domeniu. Chiar dacă sunt mai mult bărbați, nu este o meserie doar pentru bărbați. La început mă vedeau la examene. Veneam cu elevii. Credeau că și eu sunt elev. Nu le venea să creadă că sunt instructor. Cu timpul, am ajuns să ne cunoaștem. Au fost oameni în regulă, m-au respectat. Nu pot spune altceva. În schimb, cei de la muncă m-au ajutat enorm cu tot ce aveam nevoie, în special fratele meu, care m-a susținut tot timpul. Mergea uneori cu mine să mă susțină când eram cu primii elevi, iar cu timpul am adunat experiență”, își amintește Iuliana Musteață.

Iuliana Musteață trăiește emoțiile alături de elevii săi, iar de multe ori așteaptă cu sufletul la gură în timpul examenelor.

„Cel mai dificil, ca și în alte domenii, este faptul că lucrăm cu oameni, care fiecare este diferit. Însă, după două-trei ședințe, îți faci o idee: ce fel de om ai la volan, cum să discuți cu el, să îi explici, să formați o conexiune. O altă dificultate pentru instructori este traficul din Iași, care uneori nu-ți permite să faci ceea ce îți dorești pentru elev. Mă implic emoțional foarte mult cu elevii mei. Stau cu mari emoții atunci când dau examenul. Când faci ceva care îți place, nu simți că este greu sau dificil”, a spus instructorul auto.

 familia Musteață

Florin, Iuliana și Gheorghe Musteață reprezintă câte o generație de instructori auto din Iași

Vrea să devină instructor pentru profesioniști

Deși are doar doi ani de experiență în acest domeniu, Iuliana se gândește la următoarea provocare. Ea își dorește să obțină permisul de conducere categoria C și, pe viitor, poate să devină instructor auto pentru șoferii profesioniști.

„Pe viitor, vreau să rămân în Iași, să mă dedic doar meseriei de instructor auto. Urmez acum școala pentru categoria C, iar pe viitor mă gândesc să devin instructor pentru șoferii profesioniști, să văd dacă mă voi regăsi în domeniul respectiv. Dacă nu, voi rămâne doar pentru cei care vor să obțină categoria B”, a încheiat Iuliana Musteață.

Iuliana Musteață este instructor auto de doi ani deja, însă este cea mai tânără din acest domeniu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Comentarii
  • Ne mai mirăm că toată Dacia este blocată de mașini de școală
    Tot neamul lor sunt instructori
    Și când îi vezi in trafic stau cu capul in telefon și elevul merge că p…
    Timpul trece leafa merge

    • Nici un instructor auto de la nici o școală nu te învață nimic în cele 15 lecții obligatorii (din care una este examen și vor să le-o mai plătești încă o dată la sfârșit și nici lecțiile pe care ți le fac nu durează 2h și nici măcar 1h și 45 minute cum ar fi normal ci 1h și 30 din care te mai fură și faci 1h și 20 de minute) ca să te forțeze să le dai banii la negru pe lecții suplimentare. Și în final tot nu iei examenul fiindcă nici în alea suplimentare nu te învață nimic.

  • Ce mai pute a reclamă,de unde plm are experiență să indrume pe alții când sacul asta abia se încheie la papuci

  • Cat e ora?

  • Măcar tu să fii corectă și să nu împarți banii pe orele suplimentare cu milițienii . Au toți directiva , cel puțin la Iași , noi îi picăm , voi instructori le luați iar bani , și jumate ajung la noi milițienii . De asta se pică la Iași la greu , să facă ordinarii ăștia bani . Cum se pensionează ( la 45 de ani——Dzeii mamii lor) îi vezi cum își fac afaceri , depozite, farmacii, camioane de cărat piatră . Cei mai gospodari oameni , jigodiile dreaq

  • Măcar tu să fii corectă și să nu împarți banii pe orele suplimentare cu milițienii . Au toți directiva , cel puțin la Iași , noi îi picăm , voi instructori le luați iar bani , și jumate ajung la noi milițienii . De asta se pică la Iași la greu , să facă ordinarii ăștia bani . Cum se pensionează ( la 45 de ani——Dzeii mamii lor) îi vezi cum își fac afaceri , depozite, farmacii, camioane de cărat piatră . Cei mai gospodari oameni , jigodiile dreaq

  • Vulpe Andrei

    Asa ziar…..asa scursuri mediocre promovate…din mahala….

  • Eduard Antoniu

    Exista eleva asa obeza?

  • Stire falsa. Nu este ea cea mai tanara instructoare. Dezimformare

  • As dori să încep prin a te felicita pentru muncă depusa in pregătirea cursanților. În calitate de persoană ce activează în acest domeniu înțeleg cat este de importantă implicarea pentru a avea rezultate și știu cat de greu este drumul pentru a te face cunoscut. Cu toate acestea putem fi cu toții de acord ca nu ești “cel mai tânăr Instrucor din Iași” avand in vedere ca ai deja 2 ani de activitate și intre timp au apărut noi instructori care abia și-au luat atestatul la 25 de ani. Și eu am fost “cel mai tânăr Instructor auto” din Iași, și mulți alții au fost și vor mai fi, doar ca noi nu am avut cunoștințe la BZI ca să scrie articole despre noi!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 august 2026
14 august 2026