Prima pagină » Informații utile » Magda Hrițac, despre evenimentele de carte. Descoperă cum sunt organizate aceste întâlniri frumoase

Magda Hrițac, despre evenimentele de carte. Descoperă cum sunt organizate aceste întâlniri frumoase

09 sept. 2025, 15:33,
Redacția BZI în Informații utile

Magda Hrițac vorbește despre evenimentele de carte și povestește despre modul în care au început întâlnirile clubului și despre emoțiile care le însoțesc. Primul eveniment a fost unul special, marcând debutul unei experiențe personale și colective de lectură. Participanții descoperă că nu este doar despre cărți, ci și despre discuții, împărtășirea de idei și legarea de prietenii noi.

Fiecare întâlnire este gândită cu atenție, de la alegerea cărților până la atmosfera creată în timpul evenimentului. Sprijinul prietenilor, dar și al invitaților speciali, a contribuit la succesul fiecărei ediții, transformând clubul într-un spațiu cultural apreciat de participanți.

Magda Hrițac, despre evenimentele de carte

Magda Hrițac vorbește despre evenimentele de carte și povestește cum primul eveniment a fost preferatul său și cel mai sensibil:

„A fost cel mai frumos și cel mai vulnerabil. Acolo m-am prezentat eu și am vorbit eu despre mine și detalii despre mine și viața mea personală. Despre cum m-am decis să deschid acest club de carte și m-am emoționat foarte tare. Dar m-am surprins pe mine, credeam că nu o să iasă din prima. Mă gândeam că nu o să pot vorbi cu oamenii.”

Prima carte discutată la acest eveniment a fost Scrie-mi, de Mugur Ioniță.

„De ce am ales această carte? Un aspect foarte important a fost o primă colaborare cu un scriitor. El mi-a dat mesaj că ar vrea să îmi trimită cartea, deoarece îi place ceea ce postez și ar vrea un review. Iar pe prima pagină a scris: ‘Pentru Magda Hrițac, cea care asemenea personajului din carte apreciază cărțile și buretele roșii.’ Deci am primit cartea, am citit-o și mi-a plăcut foarte mult. De asta a fost prima carte de la primul eveniment”, a spus aceasta.

Magda explică faptul că, deși ea propune cărțile, lasă participanților libertatea de a alege:

„Dar de cele mai multe ori, cărțile și edițiile sunt gândite dinainte și stabilite. Oricum, până acum nu mi-a spus nimeni că nu este de acord cu o anumită carte.”

Organizare, cărți și invitați speciali

Magda Hrițac povestește că oamenii au o lună la dispoziție să caute cartea și să o citească.

„Au fost și best-sellere și cărți clasice. Eu îi anunț și le văd reacția. De cele mai multe ori sunt foarte entuziasmați. Au încredere în alegerile mele.”

În martie, Magda și-a dorit să facă o ediție specială, dedicată unei scriitoare interbelice.

„În general, oamenii nu sunt așa deschiși față de evenimente atât de culturale. Dar, dimpotrivă, chiar le-a plăcut pentru că au aflat detalii despre trecut și despre scriitori.”

Evenimentele clubului includ și invitați speciali, care contribuie la valoarea culturală și educativă a întâlnirilor. Profesorul universitar Antonio Patraș și redactorul-șef Polirom au participat pentru a discuta despre contextul literar și pentru a oferi perspective suplimentare asupra cărților propuse.

Organizarea fiecărui eveniment presupune planificare atentă și curaj. Fiecare detaliu, de la alegerea cărților până la modul de prezentare, este gândit pentru a crea o experiență plăcută și memorabilă. Atmosfera caldă și apropiată a evenimentelor face ca participanții să se simtă confortabil și inspirați să împărtășească propriile impresii. În acest mod, clubul de carte devine mai mult decât o întâlnire literară: devine un spațiu de comunicare, învățare și descoperire. Astfel, Magda Hrițac vorbește despre evenimentele de carte și rămâne un exemplu de implicare și pasiune pentru lectură.

Pentru mai multe detalii, urmăriți podcastul AICI!

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025
Articole similare
Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
02:00
FOTO Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
02:00
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
02:00
FOTO În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
02:00
FOTO A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
02:00
EXCLUSIV Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
02:00
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
02:00
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
02:00
FOTOSPORT Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
02:00
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
Cum a ajuns manager? E o prietenie veche
02:00
Cum a ajuns manager? E o prietenie veche