Prima pagină » Actualitate » Momente emoționante la Școala de Iarnă a S.O.S. România de la Ipotești, Botoșani! Liderul Diana Șoșoacă a creat o atmosferă specială și de înaltă încărcătură spirituală și spectaculoasă

Momente emoționante la Școala de Iarnă a S.O.S. România de la Ipotești, Botoșani! Liderul Diana Șoșoacă a creat o atmosferă specială și de înaltă încărcătură spirituală și spectaculoasă

16 ian. 2026, 22:07, 7 ,
Redacția BZI în Actualitate

Momenite emoționante la Școala de Iarnă a S.O.S. România de la Ipotești, Botoșani. Este vorba de cea de-a IV-a ediție a „Zilelor Mihai Eminescu”, derulată între 15 și 17 ianuarie 2026, la Botoșani și Ipotești.

Astăzi, 16 ianuarie, începând cu ora 18.00, amfitrion fiind președintele Partidului S.O.S. România, europarlamentarul Diana Șoșoacă, totul a debutat cu un concert de excepție susținut de Adrian Naidin și Miron Manega, pe temele liricii eminesciene.

Apoi, punctul culminant a fost cel în care Diana Șoșoacă și Miron Manega au „recitat” scrisori dintre Veronica Micle și Mihai Eminescu.

Audiența, formată din sute de persoane, în Sala de Conferințe a Hotelului Rapsodia din Botoșani, a creat o atmosferă profundă.

Pe de altă parte, intervențiile colegilor parlamentari, care au transmis mesaje motivaționale și de un românism fantastic, au făcut-o pe Diana Șoșoacă să izbucnească în lacrimi.

Totul a fost completat de conferințe ale teologului Vasilică Militaru și ale universitarului Alexandru Amititeloaie, ce l-au evocat pe marele Eminescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Învățătoarea lovită de fulger, Dumitra Topolianu, a făcut primele declarații după ce și-a revenit în spital. Cadrul didactic le mulțumește elevilor și medicilor care i-au salvat viața și spune că își dorește să revină la catedră. Dumitra Topolianu, învățătoarea care a fost lovită de fulger în timpul unei drumeții alături de elevii săi, a făcut […]
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
31 iulie 2026
31 iulie 2026