Prima pagină » Titlurile zilei » Nervos că nu poate lua în spațiu zeci de basarabeni, Constantin Sălăvăstru a agresat funcționarii primăriei: „Este un abuzator”
Nervos că nu poate lua în spațiu zeci de basarabeni, Constantin Sălăvăstru a agresat funcționarii primăriei: „Este un abuzator”

Nervos că nu poate lua în spațiu zeci de basarabeni, Constantin Sălăvăstru a agresat funcționarii primăriei: „Este un abuzator”

01 aug. 2025, 02:00, 6 ,
Iulia MARIA în Titlurile zilei

Tensiuni la Primăria Ciortești, după ce Constantin Sălăvăstru este acuzat că a agresat funcționarii publici, nervos că nu poate lua în spațiu basarabeni fără respectarea procedurilor legale. Primarul Alina Apostol îl numește „abuzator” și susține că presiunile acestuia pun în pericol liniștea instituției

Situație tensionată ieri, la Primăria Ciortești, județul Iași, unde un cetățean, Constantin Sălăvăstru, este acuzat că a agresat funcționarii instituției în repetate rânduri, în contextul unor cereri de emitere a adeverințelor de luare în spațiu pentru cetățeni moldoveni. Tensiunile au escaladat după ce autoritățile locale au refuzat eliberarea documentelor solicitate, invocând lipsa prezenței fizice a persoanelor în cauză, o cerință legală și prevăzută în cadrul normativ al comunei. În replică, Constantin Sălăvăstru acuză instituția că eliberează adeverințele „preferențial”, doar celor agreați.

Supărat că nu poate lua în spațiu zeci de basarabeni, bărbatul din Ciortești a creat un întreg conflict cu autoritățile locale

Primarul comunei Ciortești, Alina Apostol, îl acuză pe Constantin Sălăvăstru de comportament abuziv, insistențe nepotrivite și tentative de intimidare a personalului administrației locale.

„Domnul este un abuzator și vine și agresează funcționarii. Eu, cu abuzuri și cu lucruri de genul ăsta, mă delimitez. Este o persoană care vine, insistă, are un comportament ciudat, și colegii mei sunt îngrijorați în legătură cu asta. Crede că poate rezolva abuzând de funcționarii mei și că poate folosi presa ca instrument de intimidare”, a declarat Alina Apostol, primarul comunei Ciortești.

Solicitările lui Constantin Sălăvăstru ar fi vizat emiterea unor adeverințe pentru luarea în spațiu a unui număr de 40 de persoane, în numele mătușii sale. Conform procedurilor în vigoare, astfel de documente pot fi eliberate doar în prezența fizică a celor vizați, întrucât ele implică asumarea domiciliului într-o locație specifică, fapt ce trebuie verificat și semnat personal.

„Dacă vine proprietarul și moldoveanul, i se emite, dar dacă vine cererea pentru emitere buletin, o semnează persoana care își dorește domiciliu pe raza comunei mele. Ei trebuie să fie prezenți fizic pentru a li se elibera acea adeverință”, a explicat Alina Apostol, primarul comunei Ciortești.

Constantin Sălăvăstru susține că Primăria Ciortești ar emite adeverințele după preferințe

În apărarea sa, Constantin Sălăvăstru susține că Primăria Ciortești ar emite adeverințele „doar cui vrea” și că peste 500 de cetățeni din Republica Moldova ar fi fost luați în spațiu de locuitori ai comunei într-un mod netransparent. Acesta acuză faptul că, în cazul mătușii sale, i s-a refuzat emiterea adeverințelor necesare pentru luarea în spațiu a celor 40 de cetățeni moldoveni, chiar și în condițiile în care ar fi fost dispuși să se prezinte fizic. El afirmă că, de fapt, adeverințele „nu sunt scoase legal”.

„Mătușa mea vrea să ia în spațiu 40 de moldoveni și nu vor să ne elibereze adeverințele pe motiv că nu mergem fizic. Și chiar dacă mergem fizic, tot nu vor. Aceste adeverințe nu se eliberează legal, se eliberează după preferințe sau pe bani. Sunt peste 500 de persoane înscrise”, a spus Constantin Sălăvăstru, un cetățean al comunei Ciortești.

Primăria respinge categoric aceste acuzații și insistă că toate documentele sunt eliberate conform legii, cu respectarea taxelor locale și a procedurilor obligatorii.

„Este o taxă locală, stabilită de consiliu, pentru adeverință de aproximativ 10 lei. Dacă domnul spune că se eliberau adeverințe chiar dacă oamenii nu au fost fizic, să demonstreze asta”, a mai spus Alina Apostol, primarul comunei Ciortești.

Cazul rămâne un exemplu clar despre ce se poate întâmpla când un cetățean, nemulțumit că nu poate lua în spațiu basarabeni, recurge la presiuni și comportamente abusive, în loc să urmeze calea legală.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii
  • Din cauza astuia si a altor bolovani, basarabenii au putut decide soarta alegerilor din Romania. Hai sictir cu basarabenii tai.

  • După față ăsta e din Grozești, se ocupă doar cu …….

  • Apostol e invidioasa ca n-o abuzeaza si pe ea ca Lache Spagarul odinioara…

  • Adica ce palat are matusa lui de are capacitatea de a lua in spatiu 40 de persoane? Sunt situatii absurde, ar trebui sa poata lua in spatiu doar cat ii permite efectiv locuinta. Vin basarameni, sunt luati in spatiu, obtin drepturi, alocatii pentru copii de la statul roman si imediat pleaca. Ar trebui verificati acesti samariteni caci nu o fac pe gratis.

  • De ce ar lua cineva în spațiu 40 de basarabeni, cum încap aceștia fizic într-o casă? Au înflorit afacerile cu luarea în spațiu, se încasează sume frumoase pentru acte în România în timp ce autoritățile dorm. Trebuie schimbată legea că altfel vom avea mai mulți votanți de peste Prut decât din țară.

    • Ia zi Ioane ! Chiar asa, de ce ai lua 40 de basarabeni in spatiu ? Pentru bani in PLM…platesc intre 150-300 euro per bucata. Asa ca, fa tu scoteala….Bagat la zdup pentru afaceri ilegale, evanziune fiscala, inselaciune, instigare contra bunelor moravuri, agresiune si lista poate continua…Talhari-gainari

  • Sălăvăstrule, nu-ți mai ajung banii de la basarabeni, hapsân mai ești cocalarule!

  • Parca erau prevederi ca sa nu fie mai mult de 10 pers la o adresa…

  • Du n d tu în c

    La pațanii ăștia înafară de pomeni, câțiva doctori șpăgari, niste cântăreți, țigări contrafăcute de contrabandă, tot felul de bișnițari prin piețe si bazar, n am văzut mare lucru. În schimb multă nesimțire. Și pomeni multe.

  • Nu va mai vindeți casa si țara pe 100 de euro la cei fără de pic de bun simț.

  • Cetățean român

    Este legal sa faci acte fictive la nesimțiții ăștia ca locuiesc efectiv la tine în casă, însă în realitate ei locuiesc la ei acolo??

  • Să mă cac în legile voastre, dacă permit unora să ia în spațiu mai multe persoane decât ar încăpea fizic în respectivul imobil. Adică se știe că e magareala cu bani, dar se permite. De asta ajung să locuiască 2000 de persoane într-un apartament cu 2 camere de pe aleea Rozelor…handicapații dreaku!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 decembrie 2025
18 decembrie 2025