Prima pagină » Eveniment-Social » Pasionații de vin sunt invitați la cursuri susținute de specialiști ai Universității de Științele Vieții din Iași
Pasionații de vin sunt invitați la cursuri susținute de specialiști ai Universității de Științele Vieții din Iași

Pasionații de vin sunt invitați la cursuri susținute de specialiști ai Universității de Științele Vieții din Iași

23 iun. 2022, 02:00,
Valentin Hutanu în Eveniment-Social

Pasionații de vin și peisagistică au o șansă unică să afle secretele celor două domenii speciale. Facultatea de Horticultură a Universității de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași le propune acestora o serie de workshop-uri, menite să transmită informații, să formeze deprinderi și în același timp, să se relaxeze și să încânte participanții. Fiecare workshop va avea durata de trei ore și va consta în prezentarea profesională a unor tematici de interes din domeniile abordate

Facultatea de Horticultură a Universității de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” (USV Iași) din Iași propune pasionaților de vin și iubitorilor de peisagistică, o serie de workshop-uri, menite să transmită informații, să formeze deprinderi și în același timp, să se relaxeze și să încânte participanții. Fiecare workshop va avea durata de trei ore și va consta în prezentarea profesională a unor tematici de interes din domeniile abordate. Pasionaților de vin li se propune degustarea și caracterizarea unor vinuri reprezentative pentru regiuni viticole de reputație națională și internațională, iar iubitorilor de peisagistică inițierea în artă topiară (tăierea artistică a plantelor și crearea de sculpturi din acestea) și utilizarea, în scop decorativ, a unor specii vegetale.

Pasionații de vin și peisagistică sunt invitați la cursuri susținute de specialiști ai Universității de Științele Vieții din Iași

Primele două workshop-uri vor avea loc în data de 15 iulie 2022, în laboratoarele Facultății de Horticultură a USV Iași și vor avea ca tematică, pentru degustarea de vinuri „Particularități ale vinurilor Regiunii viticole a Dealurilor Moldovei”, iar pentru peisagistică „Utilizarea tehnicilor de artă topiară în amenajarea grădinii familiale”. Workshop-urile se vor desfășura cu grupe de 10 participanți. Taxa de participare la un workshop este de 200 lei, iar data limită a înscrierilor, 1 iulie 2022. Pentru înscriere și informare privind programul și locațiile întâlnirilor, cei interesați sunt rugați să transmită email la adresa aphp2022@gmail.com.

USV Iași îmbuteliază, sub brand specific, propriul vin obținut de către studenți în Ferma Didactică „Vasile Adamachi”

Important de menționat că, USV Iași îmbuteliază, sub brand specific, propriul vin obținut de către studenți în Ferma Didactică „Vasile Adamachi”. Stația micro-pilot de vinificație din cadrul instituției are multiple avantaje, primul și cel mai important este reprezentat de faptul că studenții pot să pună în practică ceea ce învață teoretic la cursuri și laboratoare. Universitatea deține un singur brand de vin, o singură gamă sub care se regăsesc aproximativ 15 soiuri de struguri pentru vin – Muscat Ottonel, Busuioacă de Bohotin, Fetească neagră, Pinot noir, Cabernet sauvignon, Merlot. Universitatea de Științele Vieții din Iași este recunoscută ca fiind una dintre cele mai bune în pregătirea de specialişti în domeniu, foarte mulți dintre oenologii cunoscuți, de la crame mari și mici din România fiind absolvenți ai Facultății de Horticultură. Marele atu al Școlii de Oenologie de la Iași este reprezentat de baza didactică și de cercetare, considerată cea mai bună din țară.

Trebuie precizat că vinul produs și îmbuteliat la Ferma Didactică „Vasile Adamachi” nu este, deocamdată, destinat comercializării. Așadar, pasionații de vin și peisagistică sunt invitați la cursuri susținute de specialiști ai Universității de Științele Vieții din Iași.

Bugetul.ro
Grila TV din România se schimbă din 1 martie. Noul post de televiziune a început emisia, iar cei mai mici dintre telespectatori sunt cei mai încântați
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
a1.ro
Oana Radu, taxată dur pentru kilogramele în plus. Cum a apărut la Sala Palatului alături de Dorian Popa
Playtech.ro
Greşeala poliţistului de la Rutieră care te scapă de amendă. Detaliul care trebuie verificat pe procesul verbal
observatornews.ro
Istoric: Europa trebuie să înceapă discuţiile pentru un scut nuclear european. NATO este mort
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Autostradă vitală pentru România. Când vor putea circula șoferii
SportpeSurse
A fost executat fără milă și dat afară de la Digi! Nimeni nu știe ce s-a întâmplat
Playtech.ro
Ce pensie uriaşă încasează Gigi Becali în fiecare lună. Latifundiarul este şi el uimit de sumă: 'Nu am muncit...
Dailybusiness.ro
Pensionarii sunt obligați să returneze banii! Au primit pensii mai mari din greșeală
RomaniaTV
Cuplul-surpriză al momentului! Mădălina Ghenea şi Sebastian Stan, împreună! Unde şi cum au fost surprinşi cei doi
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI din Ucraina. Anunțul făcut de Zelenski, după umilința din SUA. Nimeni nu credea că o să mai audă asta!
redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`