Prima pagină » National » Salariul lui Mugur Isărescu a crescut în 2026. Cât câștigă acum șeful BNR
Salariul lui Mugur Isărescu a crescut în 2026. Cât câștigă acum șeful BNR

Salariul lui Mugur Isărescu a crescut în 2026. Cât câștigă acum șeful BNR

22 apr. 2026, 15:02, 2 ,
Redacția BZI în National

Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, încasează în 2026 un salariu mai mare decât anul trecut, după o majorare de câteva mii de lei. Creșteri de venituri au fost aplicate și celorlalți membri din conducerea instituției.

Salarii mai mari la conducerea BNR

Banca Națională a României a publicat noile venituri ale conducerii, iar datele arată creșteri salariale față de anul 2025. Cel mai mare câștig îl are în continuare guvernatorul Mugur Isărescu, aflat în funcție încă din 4 septembrie 1990.

Potrivit informațiilor oficiale, acesta primește în prezent un salariu net lunar de 88.648 de lei, echivalentul a aproximativ 17.400 de euro. Comparativ cu anul trecut, când încasa 85.238 de lei, venitul său a crescut cu 3.410 lei.

Această sumă îl plasează printre cei mai bine plătiți oficiali din sistemul public din România, salariul său fiind de aproximativ trei ori mai mare decât cel al guvernatorului băncii centrale din Polonia.

Vă aducem aminte că recent, Mugur Isărescu spunea că pensiile și salariile au crescut „vârtos” și nu crede că este cazul altor majorări.

„Nu, nu trebuie până atunci. Dar cel puțin acum, da, pentru că au crescut, cel puțin unele, vârtos. Să vedem cum se va rezista social și politic. Nu vă răspund la întrebare, că știu ce am condus și o coaliție de guvernare. Fiecare partid într-o coaliție își protejează electoratul. Deci, acolo nu sunt neapărat ciocniri de orgolii, probabil că se face prea multă gălăgie, nici eu nu sunt pentru zgomot, dar fiecare partid din coaliție își protejează electoratul”, a declarat el.

Majorările nu s-au limitat doar la funcția de guvernator. Și ceilalți membri din conducerea BNR au beneficiat de creșteri salariale în 2026.

Leonardo Badea, vicepreședinte al Consiliului de administrație și prim-viceguvernator, are acum un salariu lunar de 84.670 de lei. În 2025, acesta încasa 81.413 lei, ceea ce înseamnă o majorare de 3.257 de lei.

De asemenea, viceguvernatorii Florin Georgescu și Cosmin-Ștefan Marinescu câștigă fiecare câte 79.395 de lei pe lună. Și în cazul lor se observă o creștere de 3.054 de lei față de anul precedent, când veniturile erau de 76.341 de lei.

Ce salarii au ceilalți membri din Consiliul de administrație

Pentru membrii neexecutivi ai Consiliului de administrație, veniturile sunt mai mici, dar tot peste media din sectorul public. Din această categorie fac parte Aura-Gabriela Socol, Roberta Alma Anastase, Csaba Balint, Cristian Popa și Alexandru Nazare.

Aceștia încasează în prezent câte 26.370 de lei lunar, față de 25.356 de lei în anul 2025, ceea ce înseamnă o majorare de 1.014 lei. În cazul lui Alexandru Nazare, acesta nu mai beneficiază de acest salariu, deoarece ocupă funcția de ministru al Finanțelor.

Pe lângă salariile lunare, membrii Consiliului de administrație pot primi și alte venituri, în funcție de deciziile interne ale BNR.

Astfel, aceștia pot beneficia de prime care pot ajunge până la 2,8 indemnizații nete lunare pentru membrii executivi și până la 1,8 indemnizații pentru cei neexecutivi. În plus, pot primi sume suplimentare dacă instituția înregistrează profit într-un exercițiu financiar.

Există și alte beneficii, precum o indemnizație de pensionare echivalentă cu 5 sau 10 salarii lunare, în funcție de numărul mandatelor, dar și diverse sume acordate pentru evenimente personale, cum ar fi nașterea unui copil sau sărbătorile pentru copiii minori.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026