Prima pagină » Local » Trei tineri din Iași au „predat o lecție de șmecherie” prietenilor lor! S-au bătut până au ajuns în spital – FOTO
Trei tineri din Iași au „predat o lecție de șmecherie” prietenilor lor! S-au bătut până au ajuns în spital – FOTO

Trei tineri din Iași au „predat o lecție de șmecherie” prietenilor lor! S-au bătut până au ajuns în spital – FOTO

25 apr. 2023, 02:00,
Cosmina Puiu în Local

Trei tineri din Iași au „predat o lecție de șmecherie” prietenilor lor și s-au bătut până au ajuns la spital cu leziuni destul de grave. Indivizii au fost trimiși în judecată sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe și au fost pedepsiți de către judecători

În urmă cu câțiva ani, trei tineri din Iași au vrut să le arate vecinilor și prietenilor cât sunt de „șmecheri” și s-au luat la bătaie în plină stradă. Totul a început de la un conflict spontan, iar persoanele vătămate s-au trezit cu pumni și picioare în mai multe zone ale corpului. Din nefericire, aceștia au avut nevoie de îngrijiri medicale de specialitate și au sunat la 112 să ceară ajutor. Au fost transportați de către Serviciul de Ambulanță la Unitatea de Primire Urgențe (UPU), unde s-au prezentat cu diferite traumatisme.

Trei tineri din Iași au „predat o lecție de șmecherie” prietenilor lor și s-au bătut în plină stradă

Daniel Plopan, George Plopan și Constantin Crețu au crezut că-s pe ringul de box și au constituit o scenă parcă desprinsă din filme. Au început să se certe în plină stradă cu „prietenii” lor, până i-au bătut cu bestialitate, atât cu pumnii, cât și cu picioarele sau alte obiecte dure.

Din păcate, tinerii au avut parte de un șoc, dar au reușit să sune la numărul unic pentru urgențe 112 și să ceară ajutor. Pe fir au intrat polițiștii care au identificat tinerii și au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe. Recent, judecătorii din cadrul Curții de Apel au judecat speța și au pronunțat sentința.

„În esenţă, în cuprinsul actului de sesizare s-a reţinut că, la data de 09.07.2019, în jurul orei 00:25, inculpatul i-a aplicat lovituri la nivelul feţei şi abdomenului persoanei vătămate, cauzându-i leziuni pentru a căror vindecare au fost necesare un număr de 1-2 zile de îngrijiri medicale.

În aceeași noapte, în jurul orei 00:45, inculpatul i-a aplicat persoanei vătămate lovituri cu pumnii şi picioarele la nivelul mâinilor şi picioarelor, cauzându-i leziuni pentru a căror vindecare au fost necesare un număr de 8-9 zile de îngrijiri medicale. La data de 09.07.2019, în jurul orei 00:45, inculpatul i-a aplicat o lovitură persoanei vătămate în zona feţei, cu un corp dur, un dispozitiv de blocare a volanului, producându-i leziuni pentru a căror vindecare au fost necesare 3-4 zile de îngrijiri medicale.

În aceeaşi împrejurare, inculpatul i-a aplicat persoanei vătămate o lovitură cu bâta în zona capului şi lovituri cu pumnii şi picioarele peste mâini şi peste picioare, cauzându-i leziuni pentru a căror vindecare au fost necesare un număr de 8-9 zile de îngrijiri medicale”, declară judecătorii din cadrul Curții de Apel Iași.

Ce pedeapsă au primit indivizii?!

Cei trei indivizi au fost trimiși în judecată, iar dosarul a ajuns în atenția anchetatorilor care i-au considerat pe vinovați un pericol public și i-au condamnat la 9 luni, respectiv 1 an de închisoare. Persoanele vătămate s-au constituit ca părți civile în proces, cu sumele de 250 de lei, 500 de lei și 1.000 lei, reprezentând daune morale, pentru că au suferit atât fizic, cât și moral în timpul în care inculpații au exercitat acte de violență asupra lor, fiind complet nevinovați.

„Pedeapsa stabilită de instanța de judecată să fie amenda sau închisoarea de 2 ani sau mai mică. În cauză, pedeapsa rezultantă stabilită de instanța de fond inculpatului-apelant este de 1 an de închisoare, iar pedeapsa stabilită inculpatului este de 9 luni”, mai spun oamenii legii în legătură cu cazul celor trei indivizi care s-au bătut până au ajuns în spital.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia
Un turist de 56 de ani a murit în Mamaia după ce s-a prăbușit în apă. Salvamarii și echipajul SMURD au încercat să îl salveze. Tragedia s-a produs în stațiunea Mamaia, unde un bărbat în vârstă de 56 de ani și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău în timp ce se afla în […]
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 august 2026
10 august 2026