Prima pagină » National » USR cere PSD să evite o criză politică: avertisment dur privind impactul economic imediat

USR cere PSD să evite o criză politică: avertisment dur privind impactul economic imediat

17 apr. 2026, 15:36, 4 ,
Redacția BZI în National

USR avertizează PSD să nu provoace o criză politică ce ar afecta economia României, invocând riscuri precum pierderea fondurilor PNRR și scumpiri în lanț.

Uniunea Salvați România lansează un apel public ferm către Partidul Social Democrat, solicitând responsabilitate într-un moment considerat critic pentru echilibrul economic al României. Mesajul vine într-un context tensionat, în care posibilitatea unei retrageri de la guvernare este văzută de USR drept un factor major de risc pentru stabilitatea țării.

Potrivit formațiunii, orice declanșare a unei crize politice în actualul climat economic fragil ar putea avea efecte directe asupra nivelului de trai și asupra perspectivelor de dezvoltare pe termen mediu și lung. Poziția a fost oficializată printr-o rezoluție adoptată de Biroul Național al partidului.

Criză politică: avertismentul USR privind impactul economic

USR transmite un mesaj clar către PSD, cerând oprirea oricăror acțiuni care ar putea destabiliza scena politică. Reprezentanții partidului consideră că momentul actual nu permite experimente politice sau calcule de partid, în condițiile în care economia dă semne de fragilitate.

„să înceteze jocul cu economia”

Această solicitare vine pe fondul îngrijorărilor legate de efectele imediate pe care o eventuală criză politică le-ar putea produce. USR subliniază că PSD, fiind parte a actualei guvernări, a contribuit la măsurile adoptate în ultimele luni și ar trebui să își asume continuitatea acestora.

Reformele guvernamentale, în pericol de blocaj

Un punct central al criticilor formulate de USR vizează riscul blocării reformelor deja începute. Formațiunea consideră că aceste măsuri au început să genereze rezultate și că întreruperea lor ar anula eforturile depuse până acum.

„Reformele actualului guvern au început să restabilească echilibrul bugetar, transparența administrativă și direcția corectă pentru investițiile publice. Oprirea lor acum înseamnă ștergerea cu buretele a sacrificiului de până acum al românilor”

Mesajul evidențiază ideea că stabilitatea politică este esențială pentru continuarea reformelor și pentru menținerea direcției economice asumate de actualul Executiv.

Consecințele economice ale unei crize politice

În documentul adoptat, USR detaliază o serie de efecte concrete care ar putea apărea în cazul declanșării unei crize politice. Printre cele mai importante riscuri menționate se numără pierderea unor fonduri esențiale pentru dezvoltarea României, în special din Planul Național de Redresare și Reziliență.

Formațiunea avertizează că aproximativ 10 miliarde de euro ar putea fi pierduți dacă instabilitatea politică afectează implementarea proiectelor aflate în derulare. În același timp, investitorii ar putea deveni reticenți, ceea ce ar duce la deprecierea monedei naționale.

Un alt efect anticipat este creșterea prețurilor la bunuri esențiale, inclusiv alimente, carburanți, medicamente și utilități. În paralel, costurile de finanțare ar putea crește, afectând atât populația, cât și mediul de afaceri și statul.

USR mai atrage atenția asupra riscului pierderii locurilor de muncă, în special în sectoare vulnerabile precum HoReCa, comerțul și construcțiile, domenii deja sensibile la fluctuațiile economice.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”
Președintele Nicuşor Dan a vorbit despre desemnarea unui premier PSD-AUR, în condițiile tensiunilor politice dintre PSD și PNL. Șeful statului a transmis că nu desemna unui premier PSD-AUR. Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR Președintele Nicușor Dan a vorbit despre tensiunile din coaliţia de guvernare. „Este o neîncredere, o lipsă de susținere a PSD […]
Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”
Comentarii
  • SA EXPLICE PRIMARII PSD CUM IA INEBUNIT PUTEREA SI AU VOTAT IN ARSACIS MAJORAREA PRETULUI LA APA LA 23,5 LEI/MC,CEL MAI MARE DIN TARA

    Preț apa jud.Iasi ( distribuit de Apavital, potabila si canal): 23,5 Lei/mc

    Preț apa la Bucuresti ( distribuit de capitaliștii de la Veolia, potabila și canal): 10.02 Lei/mc

    Preț mediu apa in tara ( potabila si canal): 15,81 Lei/mc

  • USR = Uniunea Stupizilor din Romania.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 aprilie 2026
18 aprilie 2026