Prima pagină » Local » A început demolarea teraselor de pe bulevardul Ștefan cel Mare din Iași – VIDEO

A început demolarea teraselor de pe bulevardul Ștefan cel Mare din Iași – VIDEO

09 mart. 2026, 11:10, 20 ,
Redacția BZI în Local

Primele terase amplasate pe bulevardul Ștefan cel Mare din Iași au început să fie demolate, în cadrul campaniei de curățenie de primăvară derulate de municipalitate. Autoritățile locale vor să igienizeze complet zona și analizează noi reguli pentru comercianți, astfel încât spațiul pietonal să fie mai aerisit și să nu mai fie afectată vizibilitatea către Palatul Culturii.

Primăria începe reamenajarea zonei centrale

Intervențiile au început în aceste zile, după ce reprezentanții Primăriei au decis că unele terase ocupă prea mult spațiu din bulevard și îngreunează lucrările de curățenie. În plus, administrația locală vrea să reorganizeze zona pentru a pune mai bine în valoare centrul orașului.

„În perioada următoare a fost o discuție privind curățenia de primăvară și să igienizăm bulevardul Ștefan cel Mare complet. Recent, s-a relocat și o terasă din zona respectivă. A fost o problemă cu autorizația. Trebuie să fie înlăturată. Oricum, avea să fie, deoarece trebuie ca angajații de la Salubris să facă curat. Într-adevăr, este o discuție, o propunere. Deocamdată, să reamenajăm zona, să ajungem la anumite reglementări, pe care comercianții trebuie să le respecte. A fost la nivel de discuție, vedem când va fi pus în practică totul. Se va face o comisie, se va stabili proiectul tehnic”, a declarat Radu Grigoraș, directorul Direcției Exploatare Patrimoniu din cadrul Primăriei Municipiului Iași.

Primăria Iași analizează și posibilitatea de a schimba complet modul în care sunt amenajate terasele din zonă. Propunerea este ca acestea să fie mult mai discrete, cu doar câteva mese amplasate în fața localurilor și acoperite cu copertine retractabile.

„A fost propusă ideea de a se folosi prelate retractabile, în loc de terase. Iarna să fie retrase complet, iar când este vreme bună, să fie folosite dacă este necesar”, a mai precizat Radu Grigoraș.

Citește și: Primăria Iași interzice terasele de pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt! Decizia a fost luată deoarece construcțiile blocau vederea spre Palatul Culturii

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Comentarii
  • Între teatrul și me ga image pot fi amplasate zeci de terase…restul artist, și fără biciclete și trotinete…zona fără stres!

  • da in copou, la super copou, cand desfiintati terasele alea de pe trotuar, nu ai pe unde trece, va place domnule primar? ati stricat tot copoul ala…

  • De ce le demolează? Lasa-le, bre, că la Paris și în Centrul Vechi! Ce te deranjează?

  • Foarte bine că trebuie să se vadă Palatul Culturii, nu acele terase care nu au nici un aspect atractiv.
    Și prea puțini se opresc la acele terase, că majoritatea merg la Palas.

    • tovarășa Elena ...escu

      Scopul este altul și inițiativa a venit din zona roșie, nu are legătură cu Palatul. Cică terasele acelea umbreau sediul PSD de vizavi și poluau fonic ședințele de partid că prea erau puse sub geamul lor acolo. În realitate, se simțeau urmăriți de pe terasă de băieții cu ochi albaștri care cică le filau fiecare mișcare.

  • In Italia sunt asa discrete, cochete, micute si exact in usa localului.
    Dar la noi oamenii vor mult spatiu si castig infinit.
    Bina face Primaria ca, curata tot bulevardul ala.

  • În Piata Unirii nu intervine?La Cafeneaua Piata Unirii.Sau acolo sunt alte interese?

  • Da, CPU-ulica din Piata Unirii nu intra in campania de deratizare?

  • Ar trebui si casutele din fata prefecturii…

    • …si tiganul cu fluierul.

      • Pe ăla nu-l pot scoate de-acolo, pirandele îl aduc zilnic ”la treabă” și ele stau cu fustele roșii pe bancă la Trei Ierarhi. Mai bine l-ar da la o școală de muzică că prea fluieră a pagubă.

  • Tot „autoritățile” au aprobat costrucția lor!

  • Aia din puata unirii no desființați….a ocupat jumătate din piață…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
26 iunie 2026
26 iunie 2026