Prima pagină » Titlurile zilei » Accesul în parcarea de lângă stadionul din Iași, blocat de zeci de mașini. Situația persistă în pofida avertismentelor și a sancțiunilor

Accesul în parcarea de lângă stadionul din Iași, blocat de zeci de mașini. Situația persistă în pofida avertismentelor și a sancțiunilor

25 iul. 2026, 02:00, 3 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Parcarea de lângă Stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași este, în mare parte a timpului, liberă. Însă, la nici trei metri, sunt zeci de mașini parcate neregulamentar. Unii șoferi s-au confruntat cu faptul că nu pot intra sau ieși din parcare, tocmai din cauza autoturismelor parcate neregulamentar pe strada General Toma Dimitrescu.

Situația este cunoscută de autorități, însă, în ciuda avertismentelor și a sancțiunilor, problema nu a dispărut.

Parcarea de lângă stadionul din Iași, blocată de mașini

 

Am mers pe strada General Toma Dimitrescu și, într-adevăr, la orice oră sunt mașini parcate neregulamentar. În parcarea de lângă stadion erau aproximativ 20 de mașini, însă erau mai multe locuri libere. Parcarea respectivă face parte din Zona 1, iar taxa pe oră este de 5 lei. Mulți dintre cei care vin la plimbare în Parcul Expoziției de lângă își lasă mașinile în zona respectivă, chiar dacă încurcă circulația.

„Mulți care parchează acolo vin în Parcul Expoziției. Asta intenționam și eu. Știam că este parcare acolo. Plătesc 10 lei pentru 2 ore și asta este. Doar că, surpriză, nu poți intra cu mașina în parcare din cauza mașinilor parcate aiurea. Dacă reușești să parchezi, atunci apare o altă problemă, că nu poți ieși din parcare. Mi se pare ireal că oamenii se plâng că nu sunt locuri de parcare, dar când văd că trebuie să plătească 5 lei, aleg să riște o amendă”, a precizat Gabi T., un șofer din Iași.

Polițiștii cunosc situația

 

Polițiștii au fost solicitați să intervină în anumite situații, deoarece unii șoferi nu reușeau să iasă cu mașinile din parcare, fiind blocați de alte autoturisme. Recent, polițiștii locali au lăsat avertismente pentru a avertiza șoferii care parchează neregulamentar în zona Parcului Copou.

„Chiar discutam cu colegii care se ocupă de această zonă și au precizat că sunt des probleme în zona respectivă. În alte zone din oraș sunt probleme similare, deoarece marcajele nu sunt atât de evidente sau parcarea nu este amenajată corespunzător, însă lângă stadion este exclus acest lucru. Este problemă pentru cei care încearcă să intre în parcare, din cauza mașinilor parcate în linie, însă mai problematic este pentru cei care vor să iasă de pe locurile amenajate, deoarece efectiv nu au spațiu, iar dacă nu găsești un număr de telefon, oamenii trebuie să aștepte până vine un echipaj de la Poliția Locală”, a declarat Marius Gheorghieș, polițist local din Iași.

În parcările cu plată ale primăriei, mulți dintre șoferi nici măcar nu plătesc taxa pe oră, ci pur și simplu lasă mașina pe locul respectiv, în speranța că nu vor fi depistați.

„Situația este la fel în mare parte din oraș. Cam jumătate din șoferi nu achită taxa pentru parcare. Zilnic aplic personal în jur de 20 de sancțiuni. Amenzile pentru astfel de parcări sunt între 600 de lei și 2.000 de lei, în funcție de situație”, a mai precizat Marius Gheorghieș.

Parcarea de la stadionul din Iași nu poate fi folosită de șoferi din cauza altor conducători auto care aleg să își lase mașinile de-a lungul străzii, în fața parcării.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Învățătoarea lovită de fulger, Dumitra Topolianu, a făcut primele declarații după ce și-a revenit în spital. Cadrul didactic le mulțumește elevilor și medicilor care i-au salvat viața și spune că își dorește să revină la catedră. Dumitra Topolianu, învățătoarea care a fost lovită de fulger în timpul unei drumeții alături de elevii săi, a făcut […]
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Comentarii
  • bufonul de la ateneu

    daramati uratenia de stadion si faceti parc!si asa echipa s a desfiintat!

  • nu poți scoate țăranul din om

    Târtani obosiți care își mănâncă de sub koor ca să nu plătească 5 lei parcarea, blocând pe alții care vor să plătească și să parcheze corect.

  • Daca papagalii care se flexeaza pe-acolo ar plati percarea, ar ramane fara banii de carburant pe-o saptamana.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 iulie 2026
30 iulie 2026