Prima pagină » Eveniment-Social » Astăzi vor fi proteste în toate școlile din Iași. Cadrele didactice sunt revoltate din cauza măsurilor impuse de autorități
Astăzi vor fi proteste în toate școlile din Iași. Cadrele didactice sunt revoltate din cauza măsurilor impuse de autorități

Astăzi vor fi proteste în toate școlile din Iași. Cadrele didactice sunt revoltate din cauza măsurilor impuse de autorități

18 iun. 2025, 02:00, 2 ,
Iulia MARIA în Eveniment-Social

Astăzi, 18 iunie, toate școlile din Iași se alătură unui protest național, organizat de cele trei mari federații sindicale din educație. Acțiunea se va desfășura, în mod simbolic, în unitățile de învățământ preuniversitar

Decizia care stă în spatele acestui protest vine ca reacție la o serie de măsuri propuse recent de grupul de lucru de la Palatul Cotroceni, măsuri care, potrivit sindicatelor, ar afecta grav drepturile salariaților din învățământ, calitatea actului educațional și funcționarea cercetării românești.

Prin intermediul protestelor organizate în școlile din Iași, cadrele didactice își doresc să tragă un puternic semnal de alarmă

Protestul vine ca reacție la un pachet de măsuri legislative, considerate de sindicaliști drept periculoase pentru viitorul sistemului educațional românesc. În Iași, toate școlile vor participa la acțiunea de protest, care nu implică suspendarea activității, ci forme vizibile de manifestare a nemulțumirii. Vor fi realizate fotografii cu participanții, purtând simbolurile protestului, care vor fi distribuite pe rețelele sociale pentru a atrage atenția opiniei publice și a decidenților politici.

„Protestele vor fi în toate școlile din Iași. Nu vom ieși în stradă, totul se va desfășura la nivel de unitate. Vor avea un caracter simbolic. Ceea ce ne interesează pe noi este să transmitem un semnal puternic către clasa politică și viitorul Guvern. Noi nu vom accepta niciun fel de concesie în învățământul preuniversitar, legat de drepturile noastre. Se vor desfășura printr-o serie de acțiuni-simbol, vor fi făcute fotografii prin care ne vom exprima nemulțumirea, fotografii pe care noi le vom posta pe Facebook”, a declarat Laviniu Lăcustă, președintele USLIP Iași.

Sindicaliștii protestează împotriva mai multor măsuri: creșterea normei didactice, eliminarea indemnizației pentru titlul științific de doctor, coborârea pragului de venit pentru acordarea voucherelor de vacanță și a indemnizației de hrană. Ei spun că aceste schimbări lovesc direct în demnitatea și motivația cadrelor didactice, în special a celor aflate la început de carieră.

Reduceri de personal și modificări controversate ale statutului profesorilor

O altă temere majoră este legată de reducerea personalului în institutele naționale de cercetare-dezvoltare și în instituțiile subordonate Academiei Române. Sindicatele avertizează că aceste decizii pot afecta grav cercetarea românească și prestigiul academic internațional al țării.

În același timp, zvonurile privind modificarea statutului de titular în învățământ provoacă îngrijorare. Se discută despre impunerea unei prezențe obligatorii de opt ore pe zi în școli, indiferent de programul didactic efectiv. Sindicaliștii consideră că o astfel de măsură este nefundamentată și neproductivă, putând afecta negativ calitatea pregătirii și echilibrul dintre viața profesională și cea personală a cadrelor didactice.

Laviniu Lăcustă a declarat că majorarea normei didactice „este o măsură fără fundament”, iar lipsa de asumare a promisiunilor privind majorarea salariilor debutanților contribuie la exodul tinerilor specialiști din sistem.

Protestul din școlile din Iași nu este doar un act de opoziție față de măsuri punctuale, ci un apel colectiv al celor care lucrează în educație pentru respect, predictibilitate și recunoașterea valorii muncii lor. Prin gesturile simbolice planificate în toate școlile din țară, cadrele didactice speră să redea demnitatea unui domeniu esențial pentru viitorul României.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTOVIDEO Horror! O mașină a sărit în gol 20 de metri de pe Pasarela Bucium, după ce s-a izbit de un TIR. Șoferița a murit: „I se vedeau creierii” – UPDATE
Un accident rutier grav a avut loc în municipiul Iași, unde un autoturism a căzut de pe Pasarela Bucium în urma impactului cu un TIR. Mai multe echipaje de intervenție au fost trimise de urgență la fața locului pentru salvarea victimelor și acordarea primului ajutor. UPDATE 2: Din nefericire, șoferița a murit. Trupul neînsuflețit a […]
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 aprilie 2026
25 aprilie 2026