Prima pagină » Eveniment-Social » Cerere uriașă, de la public, pentru spectacolele puse în scenă la Teatrul „Luceafărul” din Iași. Care sunt noile reprezentații ale instituției
Cerere uriașă, de la public, pentru spectacolele puse în scenă la Teatrul

Cerere uriașă, de la public, pentru spectacolele puse în scenă la Teatrul „Luceafărul” din Iași. Care sunt noile reprezentații ale instituției

12 feb. 2021, 02:00,
Valentin Hutanu în Eveniment-Social

De la redeschidere, pe 3 ianuarie 2021, afișul Teatrului „Luceafărul” din Iași a înscris în fiecare zi câte o reprezentație, cu excepția zilelor de luni, zi de pauză teatrală și culturală în toată lumea. Interesul publicului s-a exprimat într-o manieră care indică fără echivoc aprecierea activității instituției ieșene pentru copii și tineret

Cerere uriașă, de la public, pentru spectacolele puse în scenă la Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul” din Iași. De pe 3 ianuarie 2021, când conform normelor epidemiologice a reînceput activitatea de prezentare a spectacolelor în săli, afișul Teatrului „Luceafărul” a înscris în fiecare zi câte o reprezentație, cu excepția zilelor de luni, zi de pauză teatrală și culturală în toată lumea. Interesul publicului s-a exprimat într-o manieră care indică fără echivoc aprecierea activității instituției ieșene pentru copii și tineret: locurile în cele două săli de spectacole s-au vândut cu mare rapiditate.

De la „Ursul păcălit de vulpe” la „Fram, ursul polar”, printre noile reprezentații ale Teatrului „Luceafărul”

În cursul acestei săptămâni, propunerile artiștilor de la Teatrul „Luceafărul” sunt următoarele: „Ursul păcălit de vulpe” vineri, 12 februarie, ora 17:30, „O poveste japoneză”, sâmbătă, 13 februarie, ora 11:00 și „Fram, ursul polar”, duminică, 14 februarie, ora 11:00. Feedback-ul publicului vine și pe canalele de socializare. Iată ce scria o spectatoare după vizionarea spectacolului „Amintiri din copilărie”:

„Astăzi ne-am întors pentru o oră la normalitate. Actorii de la Teatrul «Luceafărul» au jucat cu atât de mult drag și dăruire încât nu le-am observat vizierele, iar pe noi nu ne-au deranjat măștile. Ne-au transpus în lumea lui Nică a Petrei, ne-au transmis bucuria de a juca și o oră a fost prea puțin… Vom reveni, din ce în ce mai des, pentru că avem nevoie de cultură și de bucuria pe care ne-o oferă actorii și poveștile lor. Felicitări întregii echipe, felicitări actorilor și vă mulțumim pentru firescul oferit”, arată Cătalina Luca, pe pagina de Facebook a Teatrului „Luceafărul”.

Oferta săptămânii viitoare este deja publică, doritorii pot cumpăra bilete fie de la casieria Teatrului, fie on-line: https://www.bilet.ro/venue/teatrul-luceafarul

Oferta săptămânii viitoare este deja publică, doritorii pot cumpăra bilete fie de la casieria Teatrului, fie on-line: https://www.bilet.ro/venue/teatrul-luceafarul. Astfel, „Scufița Roșie”, 16 februarie, ora 17:30, Muzicanții din Bremen”, 17 februarie, ora 17:30, „Fata babei și fata moșneagului”, 18 februarie, ora 17:30, „Punguța cu doi bani”, 19 februarie, ora 17:30, „Rățușca cea urâtă”, 20 februarie, ora 11:00, „Jack și vrejul de fasole”, 21 februarie, ora 11:00.

„Performanța unei instituții de spectacole se măsoară în principal prin impactul pe care oferta ei o are asupra publicului, iar acest parametru se evidențiază foarte clar prin gradul de ocupare a sălii de spectacole. În sfera creației, performanța este estetică, iar a fi „profitabil” înseamnă a investi social-cultural pe termen mediu și lung în modelarea tinerilor de azi, adulții de mâine. Suntem foarte încântați că spectatorii ne-au dus dorul și că de-abia au așteptat să revină la teatru. Tot ceea ce realizăm pe cele două scene ale noastre e pentru ei, pentru delectarea elevată a publicului”, precizează teatrologul Oltița Cîntec, directorul artistic al Teatrului „Luceafărul”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
22 august 2026
22 august 2026