O tânără de 20 de ani din Iași a reușit să păcălească mai mulți bărbați, într-un mod incredibil. Fata le-a creat pagube de mii de lei și credea că va scăpa, fără să fie pedepsită
Alexandra Adam este o tânără de 20 de ani din Iași, care, în ultimele luni, a reușit să păcălească mai mulți oameni. A vândut televizorul și aspiratorul unei persoane la care stătea în chirie, după care a închiriat biciclete electrice, pe care le scotea la vânzare pe internet sau le amaneta. Văzând că nu își mai recuperează bunurile, oamenii au ajuns să facă plângere la poliție.
Tânăra de 20 de ani a înșelat mai mulți bărbați din Iași
În urmă cu mai bine de o lună, Alexandra Adam a închiriat o bicicletă electrică de la magazinul Davelo din complexul Egros. A plătit 50 de lei pentru o zi, doar că nu a mai returnat-o niciodată, ci a amanetat-o pentru a scoate mai mulți bani. Patronul a sesizat polițiștii, după ce a descoperit ce s-a întâmplat.
„A venit în luna iulie la mine în magazin, a vrut să închirieze o bicicletă electrică. A cerut un anumit model, era 50 de lei pe zi. S-a făcut contract, și asta a fost. Doar că, la final de zi, nu a mai returnat bicicleta. Niciun răspuns. Am încercat să o contactăm, dar nu am dat de ea. Ulterior, am aflat că bicicleta a fost lăsată la un amanet, pentru a primi bani. Era un model de peste 10.000 de lei. Am fost și am depus și plângere la poliție, și așteptăm acum să ne recuperăm cumva banii”, a precizat Daniel Condurachi, patronul magazinului Davelo.
Aceeași metodă de înșelăciune a fost folosită și pe un alt ieșean, care își închiria bicicleta electrică cu 200 de lei pentru o săptămână. Fata a semnat un contract, a luat bicicleta, după care a vândut-o pe OLX.
„I-am închiriat, recent, Alexandrei Adam o bicicletă electrică, aveam postat un anunț pe OLX. M-am întâlnit cu ea, am stabilit datele, am semnat contractul, prețul pentru bicicletă era de 6.000 de lei, iar închirierea, 200 de lei pe săptămână. Ce a făcut ea? A curățat bicicleta și a scos-o la vânzare pe internet. Nu am mai recuperat-o nici acum. M-am întâlnit cu ea, mi-a promis că îmi dă toți banii pe ea; că are probleme, dar nu a fost așa. Am făcut și eu plângere la poliție. Am făcut și o postare pe un grup, și am aflat că nu sunt singurul păgubit. Ea a mai avut probleme”, a povestit Sorin Mitrofan.
După ce poveștile au ajuns să fie publice, un alt bărbat s-a sesizat, deoarece și el a trecut printr-o situație asemănătoare. Complicele fetei ar fi fost iubitul ei, însă acesta nu a semnat niciodată nimic, doar o ajuta să ia bunurile și să le vândă.
„Am ținut-o în chirie pentru câteva luni, într-un apartament de-al meu, dar nu plătea la timp chiria, îmi făcea probleme. Când am venit într-o zi să văd apartamentul, ea îmi vânduse televizorul și aspiratorul, că avea nevoie urgent de bani. Nici banii pe chirie nu îmi dăduse, de 2 luni. Mi s-a făcut milă de ea, a început să plângă, că are probleme. Am lăsat-o așa, am luat alt televizor și aspirator, însă i-am spus că trebuie să plece. Nici nu știam că a mai făcut lucruri de astea, chiar credeam că este într-o situație complicată”, a transmis Marius, un alt bărbat înșelat de tânăra din Iași.
S-a ales cu dosar penal
În acest caz, polițiștii ieșeni au deschis dosar penal pentru abuz de încredere. Dacă va fi găsită vinovată, Alexandra Adam va trebui să răspundă în fața legii pentru ce a făcut.
„În cauză, a fost întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz de încredere”, au transmis reprezentanții IPJ Iași.
Reporterii BZI au contactat-o pe Alexandra Adam pentru a oferi un punct de vedere cu privire la cele întâmplate. Aceasta nu a răspuns apelurilor, însă ne-a trimis câteva mesaje. După ce i-am prezentat situația, aceasta ne-a blocat numărul de telefon și nu a mai răspuns.
Tânăra de 20 de ani din Iași va trebui să se gândească bine acum la ce a făcut, mai ales că polițiștii sunt pe urmele ei.
asta este noua escorta a Iasului. stie careva ce cont de facebook are ?
Toate escortele-crvele din Iasi au boli venerice in special sida , hepatita C , gonoree, hpv si sifilis. De asemeni absolut toate sunt țaranci si țiganete si nu stiu deloc sa se reguleze ba mai sunt si plictisite. E moartea pasiunii cu ragaliile astea. Iar restul fetelor din Iasi , cu profil languros pe Fb, majoritatea sunt crve nedeclarate la fel de jegoase si perfide
Bine punctat.
Folosea bicicleta cu sea sau fara sea? Este un aspect important pentru ancheta!
E Şa analfabetule.
Forma „șea”:
Este o formă utilizată frecvent pentru „șa”, mai ales în expresii sau în limbajul colocvial, cu sensul de „scaun” sau „șezut”.
Este o formă utilizată frecvent de analfabeti.
așea este, cum zici tu moșiule.
Șa, dobitocule!
Forma „șea”:
Este o formă utilizată frecvent pentru „șa”, mai ales în expresii sau în limbajul colocvial, cu sensul de „scaun” sau „șezut”
Este o formă utilizată frecvent de analfabeti.
E din Cantemir caminista
Ea este escorta, locatia in zona Palas. Cere 200 lei numarul, 400 lei ora, oral si normal de nota 8, nu stiu daca face si anal.
Tre’ să fii incredibil de disperat dacă mergi la țigănci să le plătești pentru sex.
Ce țîganeta borâta , ce sprancene de bivol are!
E urîtă rău ! trebuie să fii mort de beat să te duci la asta
Ai să ajungi la pușcărie, mm de otreapă…
Ce fata de tapir are…. !
Asta e noua Mita Biciclista.
nu inteleg nimic din articol.
Am avut și eu probleme cu ea …..aveți grija ce închiriați, faceți contract ca va da teapa oricum….