Prima pagină » Eveniment-Social » Diploma de doctor a unuia dintre cei mai importanți arheologi români, exponatul lunii mai 2026 la Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza”

Diploma de doctor a unuia dintre cei mai importanți arheologi români, exponatul lunii mai 2026 la Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza”

05 mai 2026, 02:00,
Andreea ONOFREI în Eveniment-Social

În luna mai 2026, Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” aduce în fața publicului un document de o deosebită valoare simbolică pentru mediul academic ieșean. Vizitatorii vor putea vedea diploma de doctor în Filosofie și Litere a profesorului Mircea Petrescu-Dîmbovița, unul dintre cei mai importanți arheologi români ai secolului XX. De asemenea, în luna mai, Muzeul Universității pregătește o expoziție internațională inspirată de arta de la Cucuteni.

Arheologul Mircea Petrescu-Dîmbovița a contribuit la patrimoniul științific european. Vernisajul expoziției are loc pe 6 mai.

Un important document academic este exponatul lunii mai 2026 la Muzeul Universității din Iași

Luna mai aduce în prim-plan, la Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, o piesă de patrimoniu cu o valoare simbolică deosebită pentru mediul academic ieșean, diploma de doctor în Filosofie și Litere a profesorului Mircea Petrescu-Dîmbovița, una dintre cele mai marcante personalități ale arheologiei românești din secolul XX.

Născut la 15 mai 1915, la Galați, Mircea Petrescu-Dîmbovița și-a descoperit pasiunea pentru istorie încă din anii de liceu, pasiune care avea să-i definească întreaga carieră. A urmat cursurile Facultății de Litere și Filosofie a Universității din București, iar în 1947 a obținut titlul de doctor în Istorie, cu o teză dedicată Epocii Bronzului din Transilvania, realizată sub coordonarea reputatului profesor Ion Nestor. Diploma expusă în cadrul muzeului nu este doar un document oficial, ci o mărturie a începutului unei cariere științifice impresionante.

După cel de-Al Doilea Război Mondial, profesorul s-a stabilit la Iași, unde a activat timp de peste cinci decenii, influențând decisiv dezvoltarea cercetării arheologice în regiunea dintre Prut și Carpați.

A fost conferențiar și, ulterior, profesor la Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a condus Muzeul de Istorie a Moldovei și a fost director al Institutului de Istorie și Arheologie „A.D. Xenopol”. De asemenea, a fondat revista „Arheologia Moldovei” și a publicat lucrări de referință, printre care „Depozitele de bronzuri din România”, distinsă cu premiul „Vasile Pârvan” al Academiei Române.

Importanța activității sale a depășit granițele țării, fiind recunoscută și la nivel internațional prin apartenența la organizații prestigioase, precum Consiliul Permanent al UISPP din cadrul UNESCO sau Institutul de Preistorie și Protoistorie din Florența.

Astfel, diploma expusă devine nu doar un obiect al lunii, ci un simbol al excelenței academice și al contribuției românești la patrimoniul științific european.

Expoziție internațională inspirată de arta de la Cucuteni

De asemenea, Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași își deschide porțile către o abordare contemporană a patrimoniului, prin vernisajul expoziției „Cucuteni Alternativ”, programat miercuri, 6 mai 2026, în intervalul 16:00-18:00, pe strada Titu Maiorescu, nr. 12.

Evenimentul este organizat în parteneriat cu Asociația „Super Tineri ASIRYS” și face parte din proiectul „Arts Lab 7.0”, finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

Expoziția reunește lucrările a nouă artiști internaționali din Egipt, Algeria, Italia, Palestina, Franța, Polonia și Maroc, care propun reinterpretări moderne ale culturii Cucuteni. Pornind de la simbolurile și practicile eneolitice, artiștii construiesc un dialog între trecut și prezent, folosind medii diverse precum sculptura, pictura, ceramica, instalația și arta participativă.

„Cucuteni Alternativ” nu este doar o expoziție clasică, ci o experiență interactivă, în care publicul este invitat să intre în contact direct cu artiștii, să participe la momente de reflecție și să exploreze patrimoniul într-un mod accesibil și actual.

Prin acest document ales ca exponat al lunii mai 2026, Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași reușește să ofere o perspectivă complexă asupra patrimoniului național.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTOVIDEO Scandal la Mall Moldova! Conducerea Mall-ului a sechestrat ilegal bunurile Cazinoului „The Jack”, în urma interzicerii „păcănelelor“
Măsura promovată de primarul Mihai Chirica privind interzicerea aparatelor slot machine deja creează probleme în municipiul Iași. Angajații de la The Jack locația Mall Moldova nu reușesc să scoată „păcănelele” din sala de jocuri, din cauza administrației Mall Moldova care sechestrează bunurile ilegal. Mall Moldova sechestrează bunuri ilegal la The Jack în urma interzicerii „păcănelelor” […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 mai 2026
05 mai 2026
Articole similare
Adina Andreea Paraschiv, fiica deputatului offside AUR Ciprian Paraschiv, a fost numită ilegal viceconsul la Torino! Parlamentarul AUR trădează partidul prin aranjamente de culise cu PNL și USR
07:55
FOTO Adina Andreea Paraschiv, fiica deputatului offside AUR Ciprian Paraschiv, a fost numită ilegal viceconsul la Torino! Parlamentarul AUR trădează partidul prin aranjamente de culise cu PNL și USR
Reduceri majore de personal la Poliția Locală a Capitalei. Instituția va avea parte de o reorganizare majoră și optimizare bugetară
07:37
FOTO Reduceri majore de personal la Poliția Locală a Capitalei. Instituția va avea parte de o reorganizare majoră și optimizare bugetară
Nicușor Dan, mesaj important înainte de moțiunea de cenzură. România își menține direcția occidentală
07:11
FOTO Nicușor Dan, mesaj important înainte de moțiunea de cenzură. România își menține direcția occidentală
Acum se plânge
02:01
Acum se plânge
Casrep SRL, client fidel al banilor de la stat! Firma de construcții a lui Lucian Craus a semnat zeci de contracte cu ApaVital și cu primăriile din județ. Valoarea totală depășește 200 de milioane de euro
02:00
FOTO Casrep SRL, client fidel al banilor de la stat! Firma de construcții a lui Lucian Craus a semnat zeci de contracte cu ApaVital și cu primăriile din județ. Valoarea totală depășește 200 de milioane de euro
„Șotron. Festivalul copilăriei” caută voluntari pentru cel mai mare eveniment cultural-educativ din regiune
02:00
FOTO „Șotron. Festivalul copilăriei” caută voluntari pentru cel mai mare eveniment cultural-educativ din regiune
Un șofer de TIR plecat în străinătate, înșelat de soție, a fost dat afară din casă. Femeia din Iași a rămas cu amantul în casa renovată cu banii soțului
02:00
FOTO Un șofer de TIR plecat în străinătate, înșelat de soție, a fost dat afară din casă. Femeia din Iași a rămas cu amantul în casa renovată cu banii soțului
Mai mulți copii de la Grădinița nr. 13 s-au îmbolnăvit, iar părinții acuză firma de catering. „Fetița e în grupa mică și toată noaptea a fost cu vărsături, dureri abdominale”
02:00
FOTO Mai mulți copii de la Grădinița nr. 13 s-au îmbolnăvit, iar părinții acuză firma de catering. „Fetița e în grupa mică și toată noaptea a fost cu vărsături, dureri abdominale”
Primăria a anulat una dintre licitațiile pentru închirierea locurilor de parcare de pe o stradă din Iași! Iată care sunt motivele
02:00
Primăria a anulat una dintre licitațiile pentru închirierea locurilor de parcare de pe o stradă din Iași! Iată care sunt motivele
După câteva pahare ciocnite la cârciuma din Coarnele Caprei, un bărbat a vrut senzații tari cu vecina lui de 78 de ani. Ce a strigat femeia după consumarea actului intim
02:00
După câteva pahare ciocnite la cârciuma din Coarnele Caprei, un bărbat a vrut senzații tari cu vecina lui de 78 de ani. Ce a strigat femeia după consumarea actului intim