Prima pagină » Economic Local » Două oferte au fost depuse la licitația Primăriei Țuțora! Contractul include furnizarea unui tractor
Două oferte au fost depuse la licitația Primăriei Țuțora! Contractul include furnizarea unui tractor

Două oferte au fost depuse la licitația Primăriei Țuțora! Contractul include furnizarea unui tractor

21 aug. 2026, 02:00,
Alexandra MAISNER în Economic Local

Două oferte financiare au fost depuse în cadrul licitației Primăriei Țuțora, care are ca obiect furnizarea unui tractor. Administrația publică locală a lansat procedura de licitație pe platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP) încă de la finalul lunii iulie 2026, iar recent a fost publicată lista cu firmele care s-au înscris.

Procedura de licitație este una simplificată. Valoarea contractului este estimată la peste 350.000 de lei, fără TVA.

Două oferte au fost depuse la licitația publicată de Primăria Țuțora

Potrivit informațiilor publicate pe platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), contractul are ca obiect „Furnizare tractor echipat cu încărcător frontal, lamă de deszăpezire și tocător de crengi cu braț articulat, în cadrul proiectului «Dotarea serviciului public local de gospodărire comunală al comunei Țuțora cu utilaje și echipamente specifice»”. Acesta are o valoare de 350.659 de lei, fără TVA.

În acest sens, la data-limită au fost depuse două oferte financiare. Prima ofertă a fost depusă de firma Delta Demo SRL, administrată de Ion Dănilă, iar cea de-a doua ofertă a fost depusă de firma Irum SA, reprezentată de Mircea Oltean.

„Obiectul contractului îl reprezintă furnizarea unui tractor multifuncțional echipat cu încărcător frontal, lamă pentru deszăpezire și tocător de crengi cu braț articulat, în cadrul proiectului «Dotarea serviciului public local de gospodărire comunală al comunei Țuțora cu utilaje și echipamente specifice», finanțat prin Planul Strategic PAC 2023-2027, intervenția DR-36 – «Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității». Contractul are ca scop dotarea Serviciului Public Local de Gospodărire Comunală al Comunei Țuțora cu un utilaj multifuncțional destinat activităților de întreținere a domeniului public: deszăpezire, manipulare materiale și tocarea vegetației. Termenul-limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări: 6 zile înainte de data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor. Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 4. Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări primite până la termenul-limită stabilit”, se arată în documentele publicate pe SEAP.

Obiectivul proiectului constă în creșterea eficienței serviciilor publice

În același sens, în documentele publicate pe SEAP este specificat faptul că obiectivul general al proiectului constă în creșterea eficienței serviciilor publice locale.

„Obiectivul general al proiectului constă în creșterea eficienței serviciilor publice locale prin achiziția unui tractor multifuncțional modern, echipat cu încărcător frontal, lamă pentru deszăpezire și tocător de crengi cu braț articulat, în vederea asigurării unei infrastructuri comunale întreținute permanent, sigure și funcționale, indiferent de anotimp, la nivelul comunei Țuțora. Prin rezultatele propuse și prin multiplicarea efectelor acestora, proiectul de față va contribui la depășirea situației actuale, caracterizată prin intervenții întârziate, costuri ridicate și imposibilitatea gestionării simultane a lucrărilor în toate satele componente, ca urmare a exploatării unor echipamente uzate fizic și moral. Investiția marchează trecerea de la un sistem reactiv de administrare a domeniului public – care intervine doar în caz de urgență – la un sistem proactiv, bazat pe întreținere periodică, eficiență energetică și planificare, prin contribuția solicitantului la îmbunătățirea calității serviciilor publice furnizate populației comunei Țuțora”, se mai arată în documentele de pe SEAP.

Astfel, două oferte financiare au fost depuse în cadrul licitației Primăriei Țuțora, care are ca obiect furnizarea unui tractor.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Noapte de alertă la granița României. Două ținte aeriene detectate în apropiere de Tulcea. Au fost ridicate avioane F-18
Două ținte aeriene au fost detectate luni noapte în apropierea frontierei României, iar populația din nord-estul județului Tulcea a primit mesaj RO-Alert. O nouă alertă la granița României a fost declanșată în noaptea de luni spre marți, după ce sistemele radar ale Ministerului Apărării Naționale au identificat două ținte aeriene în apropierea frontierei cu Ucraina. […]
Noapte de alertă la granița României. Două ținte aeriene detectate în apropiere de Tulcea. Au fost ridicate avioane F-18

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
02 septembrie 2026
02 septembrie 2026