Prima pagină » Eveniment-Social » Elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au obținut rezultate remarcabile la Concursul naţional pe discipline pentru persoane cu deficiențe de vedere

Elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au obținut rezultate remarcabile la Concursul naţional pe discipline pentru persoane cu deficiențe de vedere

10 mai 2022, 02:00,
în Eveniment-Social

Elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au obținut rezultate deosebite în Concursului naţional pe discipline pentru persoane cu deficiențe de vedere, care s-a desfășurat în intervalul 4-7 mai 2022. Ovidiu-Constantin Doleanu, elev în clasa a VIII-a, a obținut Premiul II, la disciplina matematică. Concursul naţional pe discipline pentru elevi cu deficiențe de vedere a prevăzut și o probă specifică: Citire corectă și rapidă braille, unde elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au obținut Locul I și Locul al II-lea.

În perioada 4-7 mai 2022, s-a desfășurat cea de-a 34-a ediție a Concursului naţional pe discipline pentru elevi cu deficiențe de vedere, la care au luat parte opt elevi cu deficiențe de vedere de la Liceul Special „Moldova” Târgu-Frumos. Concursul a avut loc la Liceul Special pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca.

profesorii si elevii care au participat la concursul national pe discipline pentru elevi cu deficiente de vedere

La disciplina TIC, Liceul Special „Moldova” Târgu-Frumos  a fost reprezentat de elevii Gavril Botezatu, din clasa a VIII-a, care a obținut Premiu Special, și de Andrei Daniel Bebe Vasilică, din clasa a XII-a, care a obținut Mențiune

Elevii din întreaga țară au luat parte la cea de-a 34-a ediție a Concursului naţional pe discipline pentru elevi cu deficiențe de vedere

 Liceul Teoretic Moldova

Elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au fost însoțiți la faza națională a concursului de către doi profesori, Adina Pădurariu și Ion Haciu

Concursul naţional pe discipline pentru elevi cu deficiențe de vedere a fost organizat și finanțat de Ministerul Educației, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Liceul pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca, Asociația Nevăzătorilor din România, Consiliul Județean Cluj.  La concurs au fost reprezentate toate liceele pentru elevi cu deficiențe de vedere din țară. Elevii claselor a VIII –a și a XII –a au intrat în competiție pentru disciplinele Limba și literatura română, Matematică, Limba engleză, Istorie, TIC și Citire corectă și rapidă braille.

Elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au reușit să se întoarcă acasă cu numeroase premii, care sunt încununarea activității lor și a profesorilor care i-au coordonat. Rezultatele sunt cu atât mai apreciate cu cât vin după o lungă perioadă în care școala s-a desfășurat în mediul online.

Elevii care au luat parte la concurs au fost coordonați de către profesorii Minodora Enciu, Oana – Elena Enciu, Elena – Claudia Argeanu, Margareta Pristavu, Lucian Postolache, Silviu – Dumitru Roșu și Cornel Todericiu. Elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos au fost însoțiți la faza națională a concursului de către doi profesori, Adina Pădurariu și Ion Haciu. Pe lângă probele de concurs, elevii au vizitat și Salina din Turda și Grădina Botanica din Cluj-Napoca.

o persoana care citeste in alfabetul braille

Concursul naţional pe discipline pentru elevi cu deficiențe de vedere a prevăzut și o probă specifică: Citire corectă și rapidă Braille

Ce rezultate au obținut elevii Liceului Special „Moldova” Târgu-Frumos

un grup de copii care se plimba prin Gradina Botanica din Cluj-Napoca

Pe lângă probele de concurs, elevii au vizitat și Salina din Turda și Grădina Botanica din Cluj-Napoca

La limba și literatura română, eleva Lazăr Ariana-Florentina, din clasa a VIII-a, a obținut Mențiune, iar eleva Claudia-Andreea Adochiței, din clasa a XII-a, a obținut Premiu Special. La disciplina matematică, din cadrul liceului a concurat elevul Ovidiu-Constantin Doleanu, care a obținut Premiul II. La limba engleză, clasa a VIII-a, elevul Claudiu-Gabriel Maxim a obținut Premiul III, iar la istorie, clasa a XII-a, elevul Andrei Daniel Bebe Vasilică a obținut Mențiune.

La disciplina TIC, Liceul Special „Moldova” Târgu-Frumos  a fost reprezentat de elevii Gavril Botezatu, din clasa a VIII-a, care a obținut Premiu Special, și de Andrei Daniel Bebe Vasilică, din clasa a XII-a, care a obținut Mențiune.

Concursul naţional pe discipline pentru elevi cu deficiențe de vedere a prevăzut și o probă specifică: Citire corectă și rapidă braille. Pentru această probă a concursului au concurat câte un elev de gimnaziu și de liceu de la fiecare unitate școlară.  Liceul Special „Moldova” din Tg. Frumos a fost reprezentat anul acesta de elevele Livia Frona, din clasa a XI -a A, care a obținut Locul I, și Octavia Anamaria Ciornohac, din clasa a VII -a, care a obținut Locul al II-lea la această probă, impunându-se prin corectitudinea și rapiditatea citirii la prima „vedere” a unui text scris braille.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTOVIDEO Horror! O mașină a sărit în gol 20 de metri de pe Pasarela Bucium, după ce s-a izbit de un TIR. Șoferița a murit: „I se vedeau creierii” – UPDATE
Un accident rutier grav a avut loc în municipiul Iași, unde un autoturism a căzut de pe Pasarela Bucium în urma impactului cu un TIR. Mai multe echipaje de intervenție au fost trimise de urgență la fața locului pentru salvarea victimelor și acordarea primului ajutor. UPDATE 2: Din nefericire, șoferița a murit. Trupul neînsuflețit a […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 aprilie 2026
25 aprilie 2026