Prima pagină » Titlurile zilei » Hoț mai prost ca acesta nu a existat în istoria Iașului! A încercat să fure o bicicletă legată de un stâlp sub o cameră de supraveghere. O oră și jumătate i-a trebuit să reușească – UPDATE

Hoț mai prost ca acesta nu a existat în istoria Iașului! A încercat să fure o bicicletă legată de un stâlp sub o cameră de supraveghere. O oră și jumătate i-a trebuit să reușească – UPDATE

25 apr. 2025, 02:00, 3 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Un hoț din Iași a fost surprins în timp ce fura o bicicletă într-un mod incredibil

UPDATE: În urma imaginilor apărute, hoțul a returnat bicicleta proprietarului, la locul de unde a furat-o.

Știre inițială

Un bărbat a fost surprins de camerele de supraveghere în timp ce fura o bicicletă de pe aleea Nicolina nr. 15. Hoțul s-a chinuit o oră jumătate să fure bicicleta, după ce a încercat mai multe metode. Aceasta era legată de o bară de metal cu sistem de siguranță.

Hoțul de bicicletă din Iași a fost filmat

În noaptea de 23 spre 24 aprilie, între orele 02:30 și 04:00, un bărbat a fost filmat de camerele de supraveghere în timp ce a furat o bicicletă electrică. Inițial, individul a încercat să smulgă stâlpul de fier din pământ, însă, după câteva încercări, a renunțat. În tot acest timp, se uita în jur ca nu cumva să îl vadă cineva. Acesta s-a învârtit de câteva ori prin zonă, până i-a venit o idee. Hoțul a reușit să sustragă vehiculul în cele din urmă, după ce a adus un cauciuc pe care s-a urcat ca să poată ridica bicicleta peste bara de metal. Ghinion pentru el, deoarece tot momentul a fost filmat. Bicicleta aparținea lui Mircea Zamfir, un bărbat din Iași.

„Bicicleta am lăsat-o, ca în fiecare zi, pe aleea Nicolina nr. 15, la blocul 904, chiar pe colț. Este un magazin în zonă, eu o leg de un stâlpișor de metal, nu au fost probleme până acum. Joi dimineață, când am ieșit afară, am avut un șoc, bicicleta nu mai era. Cei de la magazin mă cunosc, ei aveau camere de supraveghere, au surprins tot momentul. Un individ a văzut-o și s-a gândit să o fure, doar că s-a chinuit ceva, că era legată bine. După o oră și ceva, a reușit să o ridice peste bara de metal; a adus un cauciuc mare și s-a urcat pe el ca să poată să ridice bicicleta”, povestește Mircea Zamfir.

Mircea Zamfir închiriase bicicleta electrică de la o firmă și era responsabil pentru ea. Acum va trebui să plătească despăgubiri, dacă nu o va recupera.

„Nici măcar nu este a mea, este închiriată. Una costă 4.000 de lei, este electrică, însă nu aveam bateria la ea, ci era la încărcat. Acum trebuie să o recuperez, altfel risc să o plătesc eu integral. Eu o foloseam ca să livrez mâncare pe Tazz cu ea, deci am mare nevoie pentru a mă întreține”, a mai precizat ieșeanul.

Bărbatul cere ajutorul polițiștilor

Mircea Zamfir a fost la poliție pentru a depune plângere, iar acum speră că oamenii legii îl vor identifica pe individul care a furat. Acesta riscă acum să se aleagă cu dosar penal pentru ceea ce a făcut. Totuși, ieșeanul este disperat, deoarece folosea bicicleta pentru a munci cu ea. Polițiștii îl caută acum pe suspect.

„Voi merge și la poliție să depun plângere, să arăt filmările. Sper ca autoritățile să îl identifice pe individ și să îl tragă la răspundere. Sper că o voi recupera, acum, fără probleme ca să nu plătesc eu pentru ea, deși nu a fost vina mea. Altfel, trebuie să plătesc 4.000 de lei”, a încheiat Mircea Zamfir.

Hoțul din Iași a furat bicicleta după ce s-a chinuit o oră și jumătate, însă pentru efortul său s-ar putea alege, acum, cu un dosar penal.

Bugetul.ro
Moștenitorul lui Cristian Popescu Piedone nu se joacă. Primarul sectorului 5 vrea să-l facă uitat pe tatăl său și demarează un proiect care i-ar putea aduce și alte mandate
redactia.ro
Cum l-a numit Mihai Gâdea pe George Simion după ce președintele AUR a jignit femeile din România
Bugetul.ro
Dispare lacul din București văzut de milioane de localnici măcar o dată în viață. Totul se transformă într-un spațiu dedicat activităților sportive
a1.ro
Ce va face Ana Maria Gavrilă după victoria lui Nicușor Dan la prezidențiale. Decizia categorică anunțată în online
Playtech.ro
De când revin temperaturile de vară în România după valul de frig. Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza
observatornews.ro
Câți bani trimit românii din diaspora în țară. Expert: Ţara se confruntă cu fenomenul ameninţărilor suprapuse
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Becali: Simion e pe substanțe. Primește ordine de la Viena
realitatea.net
Colesterolul redus într-o săptămână. Cinci pași recomandați de nutriționiști
SportpeSurse
George Simion a dat de pământ cu partenerul său! L-a distrus după vizita pe care i-a făcut-o
Playtech.ro
Ce se întâmplă în culisele PSD? PNL și USR își împart rămășițele partidului condus de Ciolacu / Surse EXCLUSIVE
Dailybusiness.ro
AUR, anunţ de ultimă oră pentru susţinătorii săi: „Refuzăm să girăm o farsă. Suntem într-un punct mai grav decât în noiembrie”
RomaniaTV
CUTREMUR la CCR! Se cere ANULAREA alegerilor
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Carmen Iohannis și-a făcut INTERVENȚII la față. Soția lui Iohannis a întinerit peste noapte. Toți și-au dat coate când au văzut-o / FOTO
redactia.ro
Prima decizie importantă luată de americani în privința României imediat după alegerea lui Nicușor Dan ca președinte
ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Comentarii
  • „Bicicleta aparținea lui Mircea Zamfir, un bărbat din Iași.”
    Barbatii adevarati nu merg pe bicicleta electrica. Poate are un handicap, ceva.

  • Pt PLM.Cred ca tu ai un handicap major si iti recomand un control de urgenta.Dupa creierul tau de banana inseamna ca toti care folosesc bicicleta au un handicap?Dupa comentariile care le postezi la diferite articole cam arata ca esti un pierde vara,nu esti muncit.

  • Ceva nu se leagă, de ce-ar avea magazinul cameră fix pe stâlpul acela iar camera s-a mișcat și a făcut zoom, deci cineva viziona în direct imaginile în loc să sune la poliție.

  • sa fii smecher toata viata si sa ajungi prostul tarii peste noapte, asta da realizare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 mai 2025
21 mai 2025