Prima pagină » Radio » Actualitate » Iancu Sterp, primele indicii despre hoți. Acestora li s-a furat o avere din casă

Iancu Sterp, primele indicii despre hoți. Acestora li s-a furat o avere din casă

27 iul. 2022, 13:14, 2 ,
în Radio

Iancu, cel mai mic dintre frații Sterp, a oferit primele indicii despre acei hoți care le-au spart casa la începutul lunii și au furat un seif. Potrivit acestuia, este vorba despre o sumă colosală, cei mai mulți bani aparținându-i lui Culiță Sterp. Mai mult, Iancu Sterp crede că ori este vorba despre cineva apropiat, fie cineva care îi urmărea de mai multă vreme.

Recent, vestea că familia Sterp a fost jefuită lua prin surprindere pe multă lume, ținând cont de notorietatea acestora. Cea care a descoperit totul a fost Geta Sterp, sora lui Culiță și Iancu, care i-a anunțat deîndată, sunând și la poliție. Din primele informații, se știe că hoții au plecat cu un seif destul de greu, în care se afla o sumă mare de bani.

Acum, familia Sterp trece printr-o perioadă extrem de delicată, după ce li s-a furat mare parte din avere. Atât Iancu, cât și Culiță au anunțat că oferă o recompensă substanțială pentru cei care le vor oferi detalii despre autorii jafului. Frații Sterp încă mai speră că vor recupera din banii pierduți.

Iancu Sterp, primele indicii despre hoți

Primul care a vorbit despre recompensa oferită a fost Iancu Sterp, care le-a promis celor care îi vor da informații despre jaf o sumă frumușică și deloc de neglijat – 20 de mii de euro. Între timp, Culiță a decis să mărească suma la 25 de mii de euro. Se pare că cei care au luat seiful din casa lor s-au îmbogățit, căci acolo se aflau nu mai puțin de 300 de mii de euro, bani care în mare parte îi aparțineau artistului.

„Pentru cei care nu știți, în urmă cu vreo două săptămâni am fost plecați de acasă, iar cineva ne-a spart casa. Bănuim noi că au fost mai mulți indivizi, cel puțin doi sau trei. Au luat un seif de peste 100 de kilograme, era foarte greu pentru un om să îl scoată din casă. În acest clip vreau să ating câteva aspecte pe care mama și Geta nu le-au menționat în vlog-ul trecut.

Cel mai important, noi, familia Sterp, oferim 20.000 de euro celui sau celor care ne pot da un indiciu care să ne poată duce la hoți, să recuperăm o parte din bani. Nu vreau să primesc mesaje la caterincă, e foarte serios vlog-ul ăsta. E ultima carte pe care o putem juca noi, să mai descoperim ceva.

În seiful ăla erau foarte mulți bani, majoritatea aparțineau fratelui meu Culiță. Doar el știe cât doarme departe de casă, mănâncă prin benzinării și câtă oboseală pentru bani. Nicio meserie din lume nu e ușoară și în toate trebuie să investești bani și timp. Noi, dacă am putut, am făcut bine cui ne-a ieșit în cale, cu puțin sau mult. Dumnezeu ne-a ajutat să mergem tot înainte, chiar dacă nu o să descoperim hoții. Noi poate o să facem de 100 de ori mai mult, dar oamenii care ne-au luat banii o să îi cheltuie pe toți și iar o să apeleze tot la această variantă de a fura. La un moment li se va înfunda toată mascarada și vor ajunge rău. Ați văzut și voi cât de greu e să muncești pentru bani. Scopul nostru nu e să băgăm pe nimeni în pușcărie, ci este să mai recuperăm ceva din ce ni s-a luat, din ce e al nostru. O să răspund acolo unde cred eu că e seriozitate”, a explicat Iancu Sterp.

„S-ar putea să fie din apropiați sau cineva care ne urmărea casa”

Jefuit în propria casă, Culiță Sterp oferă recompensă consistentă pentru cei care îi pot da indicii despre hoți! Jaful a avut loc în urmă cu mai bine de două săptămâni, atunci când casa a rămas complet goală, iar hoții au știut că au undă verde. Tocmai de aceea, Iancu Sterp se gândește că cei care au furat banii au fost niște persoane din cercul lor de apropiați, care cunoșteau ca în palmă casa, dar mai ales locul unde țineau toată averea.

„Acum două săptămâni am fost la mare, doar un weekend. Geta a rămas acasă singură, iar luni seara a plecat la facultate. Cineva a știut că nu mai este nimeni acasă, eu mă gândesc că s-ar putea să fie din apropiați sau cineva care ne urmărea casa. Altfel nu pot să îmi explic cum și-a dat cineva seama. Ne-am expus viața de multe ori pe internet, am devenit un pic mai cunoscuți, dar nu este ăsta un motiv bine întemeiat. Sora mea, Geta, când a rămas acasă nu a postat unde este, tot cineva apropiat a intrat și a făcut lucrul ăsta, de aceea am nevoie de un mic indiciu. Nu ne gândeam că ni se putea întâmpla așa ceva. Să nu aveți încredere nici în prieteni”, a mai explicat Iancu Sterp.

Bugetul.ro
Grila TV din România se schimbă din 1 martie. Noul post de televiziune a început emisia, iar cei mai mici dintre telespectatori sunt cei mai încântați
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
a1.ro
Echipele eliminate revin astăzi la Power Couple! Doar o pereche va avea șansa să reintre în competiție, cu drepturi depline
Playtech.ro
Ţara care nu mai accepta românii! Motivul, unul controversat. Este un stat european, mulţi trăiesc deja acolo
observatornews.ro
ANM a actualizat prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Vremea în România până pe 31 martie
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Curg escrocheriile în România. Ultima înșelătorie face victimă după victimă
SportpeSurse
Acuzații grave aduse jurnalistei Anca Alexandrescu despre legăturile pe care le are cu Horațiu Potra și Călin Georgescu
Playtech.ro
Amendă de 5.000 de lei, pe loc, pentru un gest banal. Românii care locuiesc la bloc sau la casă, vizați
Dailybusiness.ro
Ajutor financiar de 1.500 de lei acordat de stat pentru părinți. Ce condiții trebuie îndeplinite
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI din Ucraina. Anunțul făcut de Zelenski, după umilința din SUA. Nimeni nu credea că o să mai audă asta!
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Ora de vară 2025. Anunţul de la Bruxelles care dă peste cap fusul orar. Ce se întâmplă cu schimbarea orei în weekend
redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi
Comentarii
  • Se potriveste foarte bine perioada asta cu „eforturile” ANAF-ului de a gasi evazionistii. E foarte simplu .. se vede suma declarata ca si furata – se impoziteaza cu 10% prin impunere .. se aplica si o amenda consistenta si un dosarel penal. Asa nu o sa mai existe „seifuri” la toti lautarii si youtuberii afoni.

  • Acestora sau acestuia?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`